Vjesnik: 08. 08. 2001.

Nastavlja se uručivanje rješenja policajcima koji idu na čekanje

Iz Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika su priopćili da su rješenja ništavna, jer se pri njihovu donošenju nije poštivala pravna procedura / Predsjednik Sindikata policije Hrvatske Dubravko Jagić tvrdi da ih je MUP prevario, ali nije precizirao hoće li biti zajedničkih prosvjeda

ZAGREB, 7. kolovoza – Većina policijskih uprava u Hrvatskoj u utorak je nastavila uručivati rješenja onim djelatnicima koji idu na čekanje ili im počinje teći otkazni rok. Kako je poznato, riječ je o 3100 djelatnika MUP-a (većinom policajcima) koji se stavljaju na raspolaganje Vladi (što, kako tvrde u MUP-u, nije otkaz), te 709 namještenika MUP-a kojima primitkom rješenja počinje teći otkazni rok (dostavljači, kuharice i, kako je rečeno, drugo pomoćno osoblje). U uredu glasnogovornice MUP-a pojašnjeno je da dinamika uručenja tih rješenja ovisi o pojedinoj policijskoj upravi. Prema zasad dostupnim podacima, u vukovarsko-srijemskoj Policijskoj upravi, neraspoređeno će biti više od 500 djelatnika, u osječko-baranjskoj rješenja je dobilo 445 djelatnika, u primorsko-goranskoj 106, splitsko-dalmatinskoj 200, brodsko-posavskoj 291, a u ponedjeljak je oko 300 rješenja uručeno u Policijskoj upravi bjelovarsko-bilogorskoj.

U povodu tih uručenja iz Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika su priopćili da su rješenja ništavna, jer se pri njihovu donošenju nije poštivala pravna procedura. Stoga djelatnicima kojima su uručena takva rješenja savjetuju da upute prigovor.

Predsjednik Sindikata policije Hrvatske Dubravko Jagić je izjavio da su oni koji vode MUP »bahati, autokratični i beskrupulozni«.

U izjavi Vjesniku Jagić je pojasnio da je Sindikat prevaren, jer se, kako tvrdi, najprije spominjalo samo 1800 djelatnika koji bi išli na čekanje dok je sada taj broj mnogo veći. Jagić nije precizirao hoće li biti organizirani zajednički prosvjedi, ali se u većini policijskih uprava organiziraju štrajkaški odbori. Uručenja prema dostupnim podacima prolaze bez većih incidenata. Ipak, u ponedjeljak je skupina policajaca koji su postali višak bila na pet minuta blokirala Maslenički most, a tridesetak je bjelovarskih policajaca, kojima su također uručena rješenja, blokiralo zgradu tamošnje Policijske uprave. U utorak je pak tridesetak zadarskih policajaca prosvjedovalo pred zgradom policije, a prosvjeda je bilo i u Vinkovcima.

Sindikat policije Hrvatske nema točnu evidenciju koliko je među onima koji se »stavljaju na raspolaganje Vladi« hrvatskih branitelja iako su, kako tvrdi Jagić, većina onih koji su 1991. ušli u policiju manje-više hrvatski branitelji.

Marko Barišić