Slobodna Dalmacija: 08. 08. 2001.

MILENA ČOBANOV TVRDI DA SE NOVAC SINDIKATA U ŠIBENSKOME TLM-u NEPROPISNO TROŠI

DIO SINDIKALNE ČLANARINE HIP-u MIROSLAVA TUĐMANA

Na pitanje zašto je dio novca usmjerio prema HIP-u, Zdravko Burazer, čelnik sindikata u TLM-u, odgovorio je kako time nije podržao ni jednu političku stranku nego jednog od partnera za ugovor o socijalnome miru

Piše: Nikola URUKALO

Novac prikupljen od članarine i ostalih prihoda u 2000. godini u Sindikatu djelatnika šibenske Tvornice lakih metala nije trošen u skladu s propisima ove sindikalne organizacije. Čak i površnom analizom moguće je vidjeti da je dio novca neracionalno dijeljen, a u toj podjeli sudjelovali su vodeći ljudi ove sindikalne podružnice, koja okuplja oko 1700 od ukupno dvije tisuće zaposlenih u TLM-u. Do podataka o neracionalnom i nepropisnom trošenju sindikalnog novca, došla je Milena Čobanov, koja je, nakon upornih zahtjeva da se o njezinim nalazima raspravi na sindikalnoj skupštini, naprasno i smijenjena s mjesta predsjednice NO-a.

Njezini nalazi izazvali su razdor unutar sindikalnog vodstva, te pokušaje da se cijeli slučaj prikrije od javnosti i članstva. Zbog tih sukoba je predsjednik Skupštine Božidar Turica početkom lipnja podnio neopozivu ostavku, a ostavke su podnijeli i još neki članovi ovog sindikata.

Sindikalna podružnica TLM-a udružena je u HUS-ov Hrvatski sindikat metalaca i po svojoj snazi jedna je od vodećih u Hrvatskoj. Na njezinu čelu nalazi se glavni povjerenik Zdravko Burazer, koji je i predsjednik Hrvatskog sindikata metalaca, predsjednik Sabora i Vijeća HUS-a i voditelj Županijskog ureda HUS-a u Šibeniku.

Veliki dio nepravilnosti — kaže Milena Čobanov — posebno sam pronašla među pozajmicama, koje su u različitim iznosima dodjeljivane članovima sindikata. Pozajmica se, inače, regulira ugovorom, koji kao zajmodavac potpisuje Zdravko Burazer, a prema članku 2. tog ugovora ona se odobrava na rok od šest mjeseci. S obzirom na to da se radi o beskamatnoj pozajmici, njezin prvi obrok počinje se vraćati mjesec dana nakon posudbe. Među mnoštvom onih koji su na taj način posudili sindikalni novac nalazi se i sam Burazer, koji je u lipnju 2000. posudio dvije i pol tisuće kuna.

Pozajmice

Iste godine, ali sada u studenome, on posuđuje još 12 tisuća kuna. Iako je prvu pozajmicu morao početi vraćati već u srpnju, Burazer to uopće nije uradio ni do kraja godine. Prvi obrok druge pozajmice također nije počeo vraćati u prošloj godini. Kao predsjednica NO-a, nisam mogla doći ni do podatka je li Burazer ove pozajmice počeo vraćati tijekom 2001. godine.

Knjigovodstvene kartice Sindikata djelatnika TLM-a otkrivaju i još neke jako zanimljive pozajmice. Iako se one mogu dodjeljivati jedino članovima ove sindikalne organizacije, jedna od pozajmica u iznosu od pet tisuća kuna na kraju prošle godine dodijeljena je sindikalnom čelniku HUS-a iz Dugog Rata Luki Ivaniševiću, dok znatan broj članova Sindikata djelatnika TLM-a nema blage veze o tome da se u njihovoj sindikalnoj organizaciji uopće može dobiti nekakva novčana pozajmica.

Takav problem, pak, nije imala profesionalna pravnica ove sindikalne organizacije Mirjana Tomljanović, koja je u lipnju 2000. potpisala ugovor o pozajmici na iznos od četiri tisuće kuna. Ono što taj ugovor čini posebno zanimljivim jest podatak da je u članku 2. napravljena mala izmjena, pa je pozajmica umjesto na šest, Tomljanovićki odobrena na 10 mjeseci. Kad je M. Čobanov upozorila na ovu nepravilnost, Burazer u odgovoru upućenom na njezin dopis doslovno piše: "Velika je laž, koju ste izrekli, da je Mirjana Tomljanović uzela na petnaest mjeseci..." Kojom to olovkom Burazer šest mjeseci pretvara u 10, a potom i u 15 mjeseci, objašnjenja, naravno, nema.

Nagrada

Iz knjigovodstvenih kartica Sindikata djelatnika TLM-a mogu se iščitati i druge razne nepravilnosti. Primjerice, na kraju prošle godine Burazeru je iz fonda ove sindikalne organizacije isplaćena i božićnica od tisuću kuna unatoč činjenici da on svoju plaću ne zarađuje u TLM-ovoj sindikalnoj podružnici, nego u Hrvatskom sindikatu metalaca. Krajem srpnja iz istog fonda isplaćen je i jedan regres za godišnji odmor u iznosu od tri tisuće kuna, ali nije vidljivo tko je njegov korisnik. Ove godine, pak, Burazer je dio sindikalnog novca usmjerio čak i prema HIP-u Miroslava Tuđmana. Zapitan zašto je to uradio, Burazer je svojim skupštinarima lakonski odgovorio kako TLM-ova podružnica time nije podržala političku stranku, nego jednog od partnera s kojim se može potpisati ugovor o socijalnome miru.

Nadalje, u ožujku prošle godine Burazer je nagrađen novčanim iznosom od pet tisuća kuna. Taj iznos možda ne bi izazvao veliku pozornost članstva, ni glasna šaputanja o nemoralnoj raspodjeli sindikalnog novca da on nije izvučen iz fonda u koji svakoga mjeseca svi članovi sindikata na ime solidarne pomoći iz svojih plaća izdvajaju 0,34 posto.

Riječ je, dakle, o strogo namjenskim sredstvima, koja se u pravilu dodjeljuju teško oboljelim članovima sindikata TLM-a ili njihovim obiteljima. Najveća pojedinačna pomoć takve vrste prošle godine dodijeljena je u iznosu od 5770 kuna za pogrebne usluge. Inače, prosječne pomoći ove vrste prošle godine kretale su se u iznosima od 500 do tisuću kuna.

Pozajmljeno 533.450 kuna

— Pregledom dokumentacije iz 2000. godine, Nadzorni odbor je na sjednici u travnju 2001. upozorio da je od pozajmica iz 2000. vraćeno samo 66.419 kuna, a moralo je biti vraćeno 164.396 kuna. Nikada nismo dobili odgovor je li tomu uzrok i to što, primjerice, nisu vraćene i sve pozajmice iz 1999. Nadzornom odboru bilo je onemogućeno i da dozna gdje se taj novac zapravo nalazi. Na kraju prošle godine sindikalne pozajmice iznosile su nevjerojatnih 533.450 kuna.

Na kraju 2000. od sredstava solidarne pomoći ostalo je neraspodijeljeno 33.580 kuna, iako su mnogi radnici zatražili ovu vrstu sindikalne pomoći. Oni je nisu dobili uz obrazloženje da u blagajni sindikata više nema novca — kaže Milena Čobanov.