Novi list: 09. 08. 2001.

RFE: SINJSKA ALKA DEFINITIVNO JE ISPOLITIZIRANA I ISKORIŠTENA U AKTUALNIM POLITIČKIM OBRAČUNIMA U HRVATSKOJ

Sinjska alka gađa u vrh vlasti

Hrvatska još nije krenula putem bez povratka u demokraciju. To će se dogoditi tek onda kada načela pravne države postanu neupitna

Na Sinjskoj alci se ponovno prosvjedovalo protiv hrvatskih vlasti zbog suradnje s haškim sudom, a vodstvo Alke odlučilo se i na nesvakidašnji čin odbijanja darova pokrovitelja priredbe, predsjednika Mesića.

Samo je jedna Sinjska alka u povijesti završila neregularno, i to bijegom vojvode iz svečane lože. Dogodilo se to 1935. godine u vrijeme izbora u tadašnjoj Kraljevini Jugoslaviji. HSS-ovci i komunisti, prosvjedujući protiv monarhije i socijalne i nacionalne eksploatacije, upali su na trkalište, tjerajući žandare. Vojvoda se mudro povukao s poprišta.

Ovih je dana privremeni vojvoda, pravi je u pritvoru, osuo drvlje i kamenje po vlasti, a vodstvo Alke odlučilo se na čin koji nije predviđen drevnim alkarskim statutom - odbilo je darove pokrovitelja, inače šefa države, a pokunjeni je slavodobitnik otišao kući bez sablje i zlatnog prstena. Trenutačni vojvoda Sinjske alke, aktivni brigadir Hrvatske vojske, održao je politički govor, u kojemu je pučistički prizvao nacionalnu slogu bez stranačkih boja, dodvoravao se Crkvi, izvrijeđao vlast, priprijetio novinarima.

U svakoj demokratskoj zemlji teško bi bilo zamislivo takvo ponašanje aktivnog časnika. Predsjednik Mesić već je zbog politike umirovio desetak generala. Kreatori kaosa izazivaju šefa države, želeći upravo Stipu Mesića, kao zagovaratelja dosljedne suradnje s haškim sudom, izolirati od ostatka koalicije.

Sinjska alka definitivno je ispolitizirana i iskorištena u aktualnim političkim obračunima u Hrvatskoj. Od toga će se ovo tradicionalno viteško natjecanje dugo oporavljati. Iza jučerašnjih događanja formalno stoji vodstvo alkarskog društva, stvarno svi oni koji upravljaju krizom u Hrvatskoj proteklih mjeseci.

Prosvjedovanje protiv vlasti, pa i na sportsko-folklornim priredbama, samo po sebi ne bi trebalo biti sporno. Nema nikakve dvojbe da se dio građana protivi izručenju hrvatskih generala u Haag i da imaju pravo i na takvo mišljenje, ma kako ono za suvremeni svijet bilo egzotično. U zrelom se društvu, međutim, pravda izvršava, ma što tko mislio o tome. Sud se ne ometa, na njega se ne čini pritisak, ne zagovara se zaborav zločina. A ako je nerazumijevanje i protivljenje masovno - političari, mediji, vjerske zajednice, civilno društvo uključuju se u rasprave, objašnjavanjem. Političari ni u kom slučaju ne sudjeluju u populističkom povladivanju bezakonju. U tome ne sudjeluje ni opozicija, jer je poštivanje zakona uvjet bez kojega nema ni države.

A što se trenutačno događa u Hrvatskoj? Ne samo da oporbeni političari masovno sudjeluju na takvim manifestacijama, neki od njih, vjerojatno i kao organizatori iz sjene, već to rade i pojedini političari na vlasti. Jedan je analitičar nedavno primijetio da Hrvatska još nije krenula putem bez povratka u demokraciju. To će se dogoditi tek onda kada načela pravne države postanu neupitna, a oporba ne bude dovodila u pitanje vlast zato što provodi zakon. A što kada se i dijelovi vlasti šale sa zakonom?