Vjesnik: 10. 08. 2001.

Neželjeno proračunsko ogledalo

ADRIANO MILOVAN

Potkraj rujna ovogodišnji će državni proračun pretrpjeti i drugi rebalans. Čak i kad ne bi bio kolovoz, mjesec koji u novinarskim krugovima slovi kao sušan što se tiče senzacija, tema bi bila zanimljiva. Jer iz proračunskih pozicija svaki od nas jasno, kao u ogledalu, vidi svoj odraz, od čitanja budžetskih stavki nekima zastaje dah, a drugi slave.

Rebalansi proračuna postali su kod nas uobičajena pojava. I bez pomoći MMF-a i Svjetske banke surova matematika kaže nam da godinama trošimo znatno više od mogućnosti, a jasno je da takvom stanju prije ili kasnije mora doći kraj. Jer, tu potrošnju netko mora platiti, a osiromašeni građani i gospodarstvo koje grca u problemima, a iz čijih se džepova država financira, to mogu sve teže. Državi u takvoj situaciji ne preostaje drugo nego da sreže potrošnju (a to znači da otpusti višak zaposlenih, smanji plaće i socijalna davanja, uspori ili zaustavi gradnju autocesta), ili da se ponovno zaduži (što prije ili kasnije stiže na naplatu poreznim obveznicima).

Uostalom, kako se to lijepo vidi i iz obrisa predstojećeg rebalansa proračuna, da bi nekome nešto dala, država to – u uvjetima zadanih proračunskih prihoda – nekome drugome mora uskratiti. Ovaj put će, na žalost, danak za probijanje zadane mase plaća što se isplaćuju iz proračuna, platiti umirovljenici, branitelji, prekobrojni policajci, porodilje...

Svi se na riječima zalažu za manju državnu potrošnju, ali kad se to pokuša napraviti, javljaju se otpori. Na plitkim su temeljima i žalopojke kako »Hrvatska više nije socijalna država«, jer usporedbe naše zemlje s državama u okruženju, uključujući i zemlje u tranziciji, pokazuju da se mi u socijalnim pravima, kao ni u načinu razmišljanja, nismo previše odmakli od socijalizma.

Ipak, kritičari vlasti u pravu su barem u jednome: i ovaj se rebalans provodi iza zatvorenih vrata i bez dijaloga i konsenzusa među socijalnim partnerima. Sve to predstavlja plodno tlo za to da vruće ljeto prijeđe u još topliju jesen. Ulje na vatru dolijeva i sama vlast, čiji probni baloni i puštanje informacija medijima na kapaljku dodatno sluđuju ionako zbunjenu javnost. Temeljna je pogreška sadašnje vlasti što potporu rebalansu proračuna traži kod MMF-a (što ne znači da je tamo ne treba tražiti), umjesto kod vlastitih građana. Jer, proračunska se bitka ipak dobiva ili gubi na domaćem terenu.