Vjesnik: 13. 08. 2001.

Česi će otvoriti arhive komunističke tajne policije StB

ZAGREB, 12. kolovoza - Gornji dom češkog parlamenta Senat usvojio je prijedlog zakona koji bi trebao omogućiti da većina dosad tajnih arhivskih materijala i dokumenata nekadašnje tajne policije StB bude pristupačna javnosti. Taj prijedlog zakona ima veliku šansu da bude prihvaćen i u zastupničkom domu, jer su osim komunista, koji su protiv, i socijaldemokrata koji su rezervirani, sve ostale stranke najavile da će prihvatiti takav zakon.

Njime se predviđa da sve osobe, starije od 18 godina, mogu dobiti uvid u dosad tajne spise koji, prema procjenama, imaju 2,5 milijuna stranica, a obuhvaćeni bi bili svi odjeli StB, uključujući dosad tajne arhive civilne obavještajne i vojne kontraobavještajne službe. To znači da bi proganjane osobe dobile mogućnost da saznaju imena svih suradnika StB-a, dok su dosad građani mogli dobiti uvid samo u svoje dosjee. Jedino češki emigranti ne bi imali pravo na uvid u dokumente StB-a.

Dok je većina političkih stranaka, osim komunista, kao i stručnjaci (povjesničari, arhivari) pozdravila otvaranje arhiva StB-a, vlada nije uvjerena u svrsishodnost otvaranja arhiva StB-a, pa je najavila da će najkasnije za mjesec dana izraditi prijedlog izmjena i dopuna. Prema riječima ministra unutarnjih poslova Stanislava Grossa izmjene trebaju omogućiti da taj zakon bude što sličniji njemačkome, koji predviđa da uvid u tajne dokumente dobiju samo osobe, koje za to imaju važan razlog, a odobrenja izdaje posebni ured. Naglasio je da će ujedno biti važno razriješiti to pitanje u dogovoru sa slovačkom vladom, jer su u arhivima i podaci o slovačkim državljanima, budući da su u to vrijeme Češka i Slovačka bile u zajedničkoj federalnoj državi. A arhivari upozoravaju da postoje nepisane međunarodne norme po kojima se o »takvim stvarima diskretno šuti«, na što su već od međunarodnih krugova bili diskretno upozoreni.

Jedan od glavnih problema leži u činjenici da su dokumenti StB-a rasuti na raznim mjestima, jer su se i vodili u raznim institucijama. Predsjednici Unije slobode Hana Marvanova rekla je da će njena stranka predložiti osnivanje nove institucije, koja bi se trebala zvati Institut za dokumentaciju vremena totalitarizma.

A povjesničari su podvojeni: jedni su uvjereni da će otvaranje arhiva dovesti do novih otkrića slučajeva tzv. zločina komunizma, dok drugi smatraju da se prava nova otkrića mogu naći samo u arhivima Komunističke partije Čehoslovačke, jer je KP bila nalogodavac i nadređeni organ StB-u.

Nastojanja da se otvore arhivi StB-a postoje od pada komunizma, ali je tek 1996. prihvaćen zakon koji je omogućio pristup vrlo uskom krugu zainteresiranih. Oni mogu u posebnom arhivu u gradu Pardubicama dobiti uvid samo u svoje osobne dosjee, što koristi mjesečno nekoliko desetaka ljudi. Voditelj arhiva kaže kako je često svjedokom dramatičnih situacija i provale plača i ridanja kad netko od interesenata sazna da ga je »otkucavao« bračni drug, ili netko od najužih članova obitelji, a takvih je slučajeva bilo. Uz taj arhiv postoje i tzv. Cibulkini spiskovi, popisi agenata StB koje je još 1992. godine u svom listu Neiditelny pes objavio bivši disident Petr Cibulka, ali njihova vjerodostojnost nikad dosad nije bila potvrđena.

Vlado Bojkić