Slobodna Dalmacija: 14. i 15. 08. 2001.

LJULJA SE APSOLUTNA VLAST VISOKOG PREDSTAVNIKA ZA BOSNU I HERCEGOVINU

Petritsch na mukama

Visoki predstavnik pokušava velikim koracima izaći iz nekoliko korupcionaških afera, financijsko-političkih skandala zbog kojih je došao u sukob s javnošću, medijima, političarima i dužnosnicima međunarodne zajednice. No, bit će mu vrlo teško...

Piše: Marijan PUNTARIĆ

Visokom predstavniku za BiH Wolfgangu Petritschu doista nije lako. Sasvim neočekivano, ovo političko ljeto, za njega je postalo neugodno i ozbiljno. Do sada nedodirljivi Petritschov protektorat u BiH, apsolutne ovlasti i vidljiva samovolja, dovedeni su u pitanje s više različitih strana. Stoga Petritsch velikim koracima pokušava izići iz nekoliko korupcionaških afera, financijsko-političkih skandala zbog kojih je došao u sukob s javnošću, medijima, političarima vladajuće Alijanse, dužnosnicima međunarodne zajednice, Vijećem ministara BiH, Katoličkom crkvom, organizacijama za ljudska prava.

Zapanjen činjenicom što više nije politički nedodirljiv, iako je sam izvan i iznad svih zakona Bosne i Hercegovine, Petritsch je nakon pritiska javnosti i rezolutnog odbijanja poslušnosti Vijeća ministara i Zlatka Lagumdžije, prije nekoliko dana morao narediti poništavanje međunarodnog natječaja za prodaju treće GSM mreže austrijskom Mobilkomu.... Sve je očitije da će se isto dogoditi i s projektom CIPS-om u kojem je pogodovan austrijski "Siemens". No, iako su istupi američkoga kongresmena Heryja Hydea, kardinala Vinka Puljića i biskupa Ratka Perića u Kongresu uzdrmali visokog predstavnika, Wolfgang Petritsch još nije odlučio povući poteze koji će smiriti duboku političku krizu i smanjiti napetosti.

Bahati odgovor

Otvorenom potporom Ureda Visokog predstavnika ubrzavanju istražnih radnji, podnošenju kaznenih prijava i podizanju optužnice protiv Ante Jelavića i još sedam hrvatskih dužnosnika, koji se terete zbog rušenja ustavnog poretka i ugrožavanja nacionalne sigurnosti BiH, jaz prema Hrvatima u BiH se produbljuje. Unatoč jasnim kritikama uporabe sile i "tenkovskih argumenata" koje Petritschu stižu iz međunarodnih krugova, upornim izbjegavanjem objavljivanja rezultata revizije poslovanja, te najnovijim potezima Petritschove administracije, nastavlja se agonija "Hercegovačke banke" i 90 tisuća njezinih štediša.

Stoga ne začuđuje, ali razočarava bahatost, nekritičnost i neznanje kojim se, obmanjujući javnost netočnim navodima, Ured visokog predstavnika obrušio na članak koji je pod naslovom "Kongresmen Hyde i skandali ruše Petritscha" objavljen u SD 3. kolovoza ove godine, i u kojem se, tek redaju činjenice i događaji značajni za političku scenu susjedne BiH.

U tekstu pod naslovom "Proizvoljna teorija zavjere", koji potpisuje mostarska glasnogovornica Ureda visokog predstavnika za BiH, novinaru "Slobodne Dalmacije" se zamjera nepoznavanje funkcioniranja svjetske diplomacije. Naime, uznemiren događajima u američkom Kongresu, Petritsch, ističe glasnogovornica, nikako nije mogao "žurno odletjeti u Washington" i zatražiti prijem kod kongresmena Hydea jer se takvi susreti, sukladno uzusima svjetske diplomacije, ugovaraju mjesecima unaprijed. Ali, očito je mogao, tvrdi upravo glasnogovornica, boraveći u New Yorku, suprotno tim istim diplomatskim pravilima, naprasno, "ad hoc" zatražiti sastanak s kongresmenom Hydeom.

Svima je sasvim jasno da ga je kongresmen Hyde odbio primiti te da je prezauzetost samo kulturni i diplomatski izgovor za duboko neslaganje s politikom Petritschova protektoriranja. Nama se od te "suštinske dileme" puno značajnijima čine ocjene koje je utjecajni i ugledni Henry Hyde izrekao u američkom Kongresu. Za Hydea pravedni mir u BiH je dalje nego ikada, nametanje rješenja i dovođenje neželjenih ljudi na vlast nema potporu stanovnika regije, a loši rezultati međunarodne zajednice posljedica su opasnih, pretjeranih i neograničenih ovlasti visokog predstavnika.

Stoga u Uredu visokog predstavnika raste nervoza. Utoliko je Petritschu neprihvatljiv i tendenciozan i izvještaj Britanske helsinške skupine za ljudska prava (BHHRG) iz lipnja ove godine. U njemu se otvoreno govori o stvarnim dosezima nezakonitosti UN-ova režima u BiH. "Uz mogući izuzetak vladavine belgijskog kralja Leopolda u Kongu, ovlasti dodijeljene visokom predstavniku UN-a u BiH, mnogo su nezakonitije od onih koje su imali kolonijalni dužnosnici iz 19. stoljeća", ističe BHHRG, uz napomenu da je suverenitet države BiH potpuno fiktivan, a da sve značajnije odluke donosi visoki predstavnik koji je izvan zakona BiH.

Zastrašujuća destrukcija

U svojem pismu biskupu Periću, Amerikanac Daniel Simpson, donedavno drugi čovjek OESS-a, iznosi vrlo neugodne ocjene. On uporabu SFOR-ove sile pri upadu u "Hercegovačku banku" drži zastrašujućom destrukcijom međunarodne zajednice, "ehom novog međunarodnog kolonijalizma", a samu odluku Wolfganga Petritscha neodgovornom. "Međunarodna zajednica je sama pokazala da je spremna koristiti nasilje da ostvari svoje ciljeve", piše Simpson, i upozorava na različita mjerila prema različitim stranama u BiH. Pri organiziranom nasilju u Trebinju i Banjoj Luci nije došlo do intervencije postrojbi SFOR-a. Dakle, o tom širokom frontu otpora protiv samovolje Petritschova protektorata, u priopćenju OHR-a, nema ni riječi. Radi se o "neutemeljenoj medijskoj harangi jednog sarajevskog časopisa" ("Slobodne Bosne", op. a.) čije napise o skandalima u kojima je upetljan Wolfgang Petirtsch, "Slobodna Dalmacija" "prenosi bez ikakve provjere". Ni ta tvrdnja nije točna.

Zašto bi Vijeće ministara BiH diglo buku, tražilo poništavanje skandaloznog natječaja za operatera treće GSM mreže, upozoravalo na bezobrazno nisku cijenu i pogodovanje austrijskom "Mobilkomu", izravno se suprotstavilo pritiscima g. Petritscha, i cijelu aferu proglasilo najvećom pljačkom BiH resursa, ako je OHR u toj priči sasvim nebitan? Zašto u svojem reagiranju "Slobodnoj Dalmaciji" OHR ni jednom riječju ne daje do znanja da je direktor Regulatorne agencije za kominikacije (CRA) Jerker Torngren, koji ima nedvosmislenu Petritschovu potporu, morao poništiti natječaj, na kojem je jedan od ponuđača bio i "Hrvatski Telekom". Torngren je pred stranim diplomatima u Sarajevu priznao: "Pogriješio sam, surađivao sam s pogrešnim ljudima!" Možda glasnogovornica OHR-a znade na koga je Torngren mislio.

Netočno je da su u projektu Sistema zaštite osobnih podataka građana BiH (CIPS) OHR i W. Petritsch samo asistirali nadležnom državnom ministarstvu. OHR niti u jednom trenutku, niti jednoj instituciji BiH nije ponudio niti jednu značajnu informaciju o cijeni "Siemensova" aranžmana koji se treba pokriti iz proračuna BiH i koji je sa 32 "preko noći" narastao na 60 milijuna maraka. Zašto se uloga OHR-a u natječaju za projekt CIPS pravda nepostojanjem Zakona o javnim nabavama, kada je ažurni Ured visokog predstavnika, osim 38 novih zakona koje je proglasio od studenog 2000. do ožujka 2001. godine, mogao donijeti i taj jedan, kojim bi se spriječile financijske makinacije? Kako to da OHR drži regularnim natječaj na koji se javila samo jedna tvrtka, i to "Siemens" iz Münchena.

O skandalima ni riječi

Točno je da se austrijski "Siemens" nije prijavio na natječaj, ali je u konačnom odabiru izvođača presudnu ulogu ipak imao g. Petritsch. Možda bi bilo značajno da glasogovornica OHR odgovori na pitanje tko je g. Vesely, pomoćnik generalnog direktora austrijskog "Siemensa" za financije i u kakvim je on odnosima sa W. Petritschom? Točno je da se München nalazi u Njemačkoj, a ne u Austriji, kako znalački tvrdi glasnogovornica OHR. Ali, isto tako je točno da su građani, političari i novinari u Bosni i Hercegovini odlučili više ne živjeti na Marsu, kako to od njih traži OHR. U svojem reagiranju na članak u "Slobodnoj Dalmaciji" glasnogovornica OHR-a uopće se ne osvrće na skandal s trećom GSM mrežom, na pogodovanu prodaju Hrvatske poštanske banke, na rušenje "Hercegovačke banke", te ulogu "Raiffeisen banke" i OHR-a u tim procesima.

Međutim, ni nakon četiri mjeseca od upada u "Hercegovačku banku", OHR nije javnosti stavio na uvid reviziju američkog revizorskom ekspertnog tima koji je trebao dokazati Petritschovu tvrdnje o postojanju tajnog računa s 54 milijuna maraka. Još uvijek nema dokaza o "pranju" novca od droge, duhana i nafte koje se, navodno, odvijalo u banci, baš kao i o nestanku 25 milijuna dolara namijenjenih veteranima i stradalnicima, nestanku 10 milijuna dolara casha, te nezakonitom prebacivanje velikih svota novca, navodno, u Englesku, Švicarsku, Italiju i Boston.

Umjesto toga OHR je prije nekoliko dana izvijestio novinare da se na dugo očekivanoj reviziji tek treba raditi. Za promatrače u Sarajevu i Mostaru jasno je da OHR "kupuje vrijeme", da su prikupljeni dokazi vrlo tanki, te da je operaciju "Atena", kako ju je u lipnju imenovao "Washington Post", Petritsch teško mogao obraniti pred dužnosnicima State Departmenta prigodom svoga zadnjeg boravka u SAD-u. Američka je vlada za Petritschov upad u "Hercegovačku banku", prema pisanju "WP", izdvojila milijun dolara. Ali, umjesto temeljitih izvještaja o kriminalu i povezanosti s organiziranim kriminalom u "Hercegovačkoj banci", Petritsch je prije nekoliko dana, jednom vrlo visokom BiH ugledniku priznao da je za vrijeme operacije "Atena" pronađen i računalo kojim su se pravile krivotvorene američke vozačke dozvole. Poznavajući hercegovačke poslovne i financijske sposobnosti, vjerujem da su se mnogi nadali da će SFOR izglednije pronaći računar za krivotovrenje američkih dolara, a ne vozačkih dozvola. Međutim, OHR očito ne želi "Hercegovačku banku" vratiti u legalni bankarski sustav kako bi o njezinoj sudbini odlučila Agencija za bankarstvo.

Obuzdavanje Hercegovine

Petritsch je prije nekoliko dana prisilnu upraviteljicu "HB" Mary Robinson imenovao predsjednicom Upravnog odbora "Croherca", poduzeća za trgovinu naftom i naftnim derivatima koje je u stopostotnom vlasništvu "Hercegovačke banke". Za financijske stručnjake ta je odluka put u blokadu i oduzimanje "Croherca", potom investicijskog fonda "Crobih" koji je u 80 postotnom vlasništvu "Hercegovačke banke", zatim "Hercegovina osiguranja", koja je vlasnik drugog velikog investicijskog fonda "Herbos BiH", a koji raspolaže s certifikatima društvenih poduzeća u vrijednosti od 700 milijuna njemačkih maraka.

Osim toga, "Hercegovina osiguranje", kojoj je većinski vlasnik "Hercegovačka banka", drži pod kontrolom 35 posto "Eroneta". Pronalaženjem strateškog partnera "Hercegovačkoj banci" ostvarila bi se puna kontrola nad najjačom bankom, bankarskim tržištem, financijskim i privatizacijskim tijekovima u Hercegovini i dijelu Bosne, vlasničkim udjelima u državnim poduzećima, većinskim paketima u osiguravajućim društvima i telekomunikacijama. Takvom operacijom OHR bi financijski obuzdao politički trusnu Hercegovinu i dio BiH pod hrvatskom upravom.

Dovoljno za otvaranje još jedne financijsko-političke afere. Iako u članku od 3. kolovoza nigdje nismo tvrdili kako iza optužnice Kantonalnog suda u Sarajevu protiv Ante Jelavića i ostalih stoji OHR i W. Petritsch, glasnogovornica nas poučava kako OHR očekuje pravično suđenje, te kako su sud i tužiteljstvo neovisni. Umjesto naše skepse glede neovisnosti sudstva u državi u kojoj je visoki predstavnik uveo protektorat, citiramo samo rečenicu izvještaja Britanske helsinške skupine za ljudska prava. "U državi u kojoj građani BiH nemaju pravo priziva Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu...., visoki predstavnik doslovno ima ulogu policajca, suca, porotnika i izvršitelja. On zapovijeda policijom i vojskom, može mijenjati Ustav i otkazivati izbore. Njegove odluke ne podliježu sudskom pregledu." Usto, dodajmo, g. Petritsch ima presudnu ulogu na izbor sudaca i tužitelja. Uz opasnost od novih kritika iz OHR-a, povjerovat ćemo sarajevskom "Oslobođenju" koje navodi da su se podizanju kaznene prijave protiv Jelavića i ostalih, suprotstavili načelnik policije Federalnog MUP-a i komesar IPTF-a, a da su prijave ipak podignute zahvaljujući pomoći OHR-a i Jacqesa Kleina.