Slobodna Dalmacija: 14. i 15. 08. 2001.

UZ UHIĆENJE RAMIZA DELALIĆA ĆELE

U zločin u Grabovici umiješani i Sefer Halilović i Rasim Delić

Je li Ramiz Delalić Ćelo novi haaški osumnjičenik iz reda oficira Armije BiH, ili je njegovo uhićenje, koje su 11. kolovoza nedaleko od Jablanice izvršili pripadnici antiterorističkog voda federalnog MUP-a, posljedica drugih grjehova, kako tvrdi policija, tema je rasprava i špekulacija bosanskohercegovačke javnosti.

Naime, ovaj je Sandžaklija, rođen 15. veljače 1962. godine u Priboju, zbog prošlogodišnjeg napada na policajca na Ilidži pored Sarajeva, pravomoćnom presudom osuđen na sedam mjeseci zatvora. Nedugo nakon presude Delalić je pobjegao u Tursku. No, bijeg, navodno, nije bio motiviran izrečenom kaznom nego sve većim interesom haaških istražitelja za rujanska događanja iz 1993. godine u dolini Neretve, poglavito u hrvatskom selu Grabovica, koji se dogodio u noći između 8. i 9. rujna 1993. godine sudjelovali su i pripadnici 9. brdske brigade Armije BiH, kojom je zapovijedao Ramiz Delalić Ćelo.

U ovaj zločin, po zapovjednoj odgovornosti, bili su umiješani i zapovjednik Štaba vrhovnog zapovjedništva Armije BiH Rasim Delić (izdao zapovijed za akciju "Neretva 93"), te članovi izmještenog Štaba vrhovnog zapovjedništva Armije BiH u Jablanici, generali i visoki oficiri Armije BiH - Sefer Halilović, Vehbija Karić, Zićro Suljević, Rifat Bilajac, Džemal Hajetović, Edin Hasanpašić i Namik Džanković. Ćelo se početkom godine vratio u BiH, a nakon jednog neuspjelog pokušaja njegova uhićenja u Sarajevu, to je federalnim specijalcima uspjelo u subotu 11. kolovoza na Jablaničkom jezeru.

Pokažu li se ove tvrdnje točnima, Ćelo će uskoro završiti u haaškom zatvoru. A onda će se klupko zločina, počinitelja i naredbodavaca, brzo razmotati. Jer, osim dvojice dječaka, 11-godišnjeg Gorana i 13-godišnjeg Zorana Zadre, koji su ipak malo toga vidjeli, preživjelih svjedoka ovog stravičnog zločina nad hrvatskim civilima nema.

Z. ČILIĆ