Večernji list: 16. 08. 2001.

OD DANAS: NOVI UDAR NA KUĆNI BUDŽET

Lijek na recept pacijent plaća do 210 kuna

Plaćanja nisu oslobođeni ni umirovljenici, socijalni slučajevi i branitelji * Kutija tableta protiv kolesterola od 75 do 160 kuna

Od danas većinu lijekova koji se izdaju na recept plaćaju pacijenti, i to 10, 25 ili 50 posto nabavne cijene određenog lijeka, ovisno o vrsti lijeka, odnosno dijagnozi. Najmanje novca pacijenti će tako davati za propisani lijek protiv kašlja panatus - 2,5 kuna - a najviše, čak 210 kuna, za antidepresiv zoloft.

Nova Lista lijekova Hrvatskoga zavoda za zdravstveno osiguranje, koja se primjenjuje od danas, najviše će pogoditi pacijente koji imaju problema s povišenim masnoćama u krvi - morat će platiti 50 posto nabavne cijene lijeka! Iznimno to ne moraju samo oni bolesnici koji su već imali infarkt ili moždani udar. Riječ je o skupim preparatima koje naša populacija, osobito ona starija, najviše troši, te su lijekovi za snižavanje masnoće među najpropisivanijima u Hrvatskoj, ali i u zapadnom svijetu.

- Još se nismo oporavili od šoka zbog lipobaya - liječnici primarne zdravstvene zaštite ponudili su nam zamjenski lijek - a danas sam doživjela novi šok. Moja me liječnica upozorila da ću ubuduće morati plaćati pola nabavne cijene lijeka, premda sam umirovljenica. Ma tko će mi dati novac za lijekove? - požalila nam se u ponedjeljak Ana H. iz Zagreba.

Najjeftinijeg vasilipa uglavnom nema

Među lijekovima za sniženje masnoće u krvi najjeftiniji je vasilip (stoji između 70 i 176 kuna po kutijici), no kako je riječ o novom antilipemiku, zasad ga malo gdje u Hrvatskoj ima. Najprodavaniji lipex stoji 153 kune, pa će pacijenti po kutijici morati plaćati 75 kuna. Participacija za američki je sortis od 80 do 160 kuna, ovisno o propisanoj dozi.

Srpanjskom odlukom Upravnog vijeća Hrvatskoga zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) prihvaćena je nova Lista lijekova kojom se za pojedine dijagnoze propisuju točno određeni lijekovi u primarnoj praksi, specijalističkim ustanovama i bolnicama. Velik broj lijekova i dalje će se izdavati na recept uz plaćanje pet kuna participacije. Svaki osiguranik koji je dosad plaćao pet kuna participacije plaćat će je i dalje, a ako mu liječnik propiše lijek u čijoj cijeni mora sudjelovati sa 10, 25 ili 50 posto, tad ne plaća participaciju od pet kuna po receptu. Osobe oslobođene participacije od pet kuna (umirovljenici, socijalni slučajevi, branitelji i dr.) također moraju, bez iznimki, sudjelovati u cijeni lijeka. Obrazloženje HZZO-a da je njihov cilj bio da bolesniku za svaku dijagnozu bude dostupan lijek koji ga liječi, a visoke participacije pacijenti će plaćati samo za skupe lijekove, koji nisu "od vitalne važnosti", ljekarnicima i pacijentima nije dovoljno.

Budući da je riječ o vrlo proširenoj grupi pacijenata u nas, a koji su potencijalni kandidati za infarkt i moždani udar, malo je izgleda da će oni najsiromašniji imati novca za visoku participaciju lijeka. Naposljetku, zbog jeftine i nezdrave hrane s puno masnoća i ugljikohidarata mnogi su i dobili povišene masnoće u krvi.

HZZO kani uštedjeti 100 milijuna kuna

Je li potez mjerodavnih da rasterete državu plaćanja skupih lijekova koji se puno troše najbolji način uštede, pokazat će se uskoro. Hoće li možda komplikacije bolesti zdravstvo sljedećih mjeseci stajati više novca nego planirana ušteda?

Lista je, naime, privremena i primjenjivat će se do 31. prosinca, kad će biti donesen Pravilnik o određivanju cijene lijekova. Lista će biti objavljena u Narodnim novinama i bit će na Internetu. Primjenom nove Liste lijekova HZZO planira uštedjeti 100 milijuna kuna godišnje, pa će se za lijekove godišnje, umjesto 1,9 milijardi kuna, trošiti 1,8 milijardi kuna. Čak i ugledni farmakolozi, koji su radili na sastavljanju nove Liste, drže da participacije, čiju je visinu utvrdio HZZO, nisu prihvatljive. Neki čak upozoravaju da nova Lista neće HZZO-u donijeti uštede, nego da treba bolje kontrolirati one koji lijekove propisuju, osobito specijaliste.

Gordana Rebić

Inzulin, antibiotici i antiaritmici besplatni

Na novoj Listi lijekova koji se izdaju na recept je 131 novi lijek, snižene su cijene 195 preparata, a poskupjelo je 14 lijekova, od kojih neki gotovo 80 posto. Osim lijekova za snižavanje masnoća, na novoj Listi su još neki preparati koje pacijent mora plaćati, ali ne 50 kao antilipemike, nego 10 ili 25 posto nabavne cijene lijeka. To su antiastmatici i kortikosteroidne kreme za kožne bolesti te lijekovi protiv migrene i suzbijanje kašlja.

Osobe s povišenim krvnim tlakom većinu će lijekova i dalje će na recept moći dobiti beslatno, no za tertensif će plaćati 23 kune, a dosad besplatni cozaar plaćat će 81 kunu, te diovan od 80 do 99 kuna. Oralni dijabetik glucobay naplaćivat će se od 11 do 15 kuna, ovisno o dozi, a lijek protiv uvećane prostate pacijent će plaćati 100 kuna. Za jedini uvršteni lijek protiv osteporoze, fosamax, pacijenti će plaćati 127 kuna, a ako se kao posljedica bolesti dogodi prijelom kosti, oboljeli tad ne plaća ništa.

Na recept će se i dalje besplatno moći dobiti antiaritmici, inzulin, antibiotici. Cistostatik litalir se također neće morati plaćati. Na recept besplatno ide i narkotik kapanol, heptanon, dok će se antipsihotici haldol i prazine, te anksiolitik sanval plaćati 15 kuna, xanax 7,5 kuna, a apaurin dvije kune. Antidepresiv prozac je besplatan, a zoloft će se plaćati od 100 do 210 kuna. Antireumatici (voltaren, ketonal, brufen, lubor) i dalje se dobivaju na recept besplatno. (Go. R.)

LJEKARNICI TVRDE:

Kažnjeni su mršavi s povišenim kolesterolom

Ljekarnici tvrde da su sastavljači nove Liste lijekova pomiješali kruške i jabuke. Stav je HZZO-a da ni jedan lijek za sniženje masnoća u krvi nije oslobođen plaćanja zato što se ta bolest može spriječiti zdravim životnim navikama.

- To je samo djelomično točno. Isprva su šakom i kapom dijelili lijekove za sniženje masnoća u krvi, a sad su otišli u drugu krajnost. Sad su kaznili i one mršave koji zbog metabolizma imaju visok kolesterol, te trebaju te lijekove. Oni ne bi trebali plaćati 50 posto cijene lijeka. Predebeli ljudi, koji su nekretanjem i prejedanjem nezdravom hranom dobili visoke masnoće u krvi, trebali bi prvo smršavjeti, pa tek onda uzimati lijek. Ili da ga, kao što je praksa u inozemstvu, dok ne smršave sami kupuju u punoj cijeni - upozoravaju ljekarnici.