Slobodna Dalmacija: 17. 08. 2001.

SVAKI PETI UMIROVLJENIK PRIMA PRIVILEGIRANU MIROVINU

General Bobetko ima pravo na 29.135,17 kuna mjesečno

Ako uz saborsku mirovinu od 17.377,95 kuna prima i invalidninu od 11.757,22 kune, general Bobetko uprihodi mjesečno 29.135,17 kuna. Bivši sudac Krešimir Mudrovčić dobiva 10.866 kuna, don Anto Baković bez dana radnog staža prima na ruke 5858,02 kune...

Piše: Božica BABIĆ

Statistika kaže da svaki peti umirovljenik RH spada u kategoriju primatelja privilegiranih mirovina. Ima ih, tvrde podaci, točno 181.231 i državu mjesečno koštaju 287,5 milijuna proračunskih kuna. Najavljenim rezanjem 10 posto njihovih mirovina država će mjesečno uštedjeti oko 29 milijuna kuna, no neće ih uzeti natrag sebi. Proslijedit će ih navodno tamo gdje su lisnice tanje pa će tako privilegirani Hrvati, pod dirigentskom palicom Ministarstva rada i socijalne skrbi, prisilno postati humanitarci široke ruke koji će feticu svoga blagostanja, a radi veće pravičnosti unutar Lijepe naše, prepustiti siromašnijim sunarodnjacima.

Međutim, nisu svi privilegirani umirovljenici, kako se obično misli, jednaki u pravu na isplatu visoke mirovine. I tu ima (ne)pravde, pa neki primaju 1700 kuna, neki više od 10.000 kuna, a neki čak i do 30.000 kuna, ako su optimalno iskoristili široku lepezu naših 'rupičastih' zakona zahvaljujući podobnosti, vlastitoj pronicljivosti ili pak, savjetu 'dobrohotnog prijatelja' iz visokih i obično dobro upućenih državnih struktura.

Nesporni partizani i domobrani

U Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje (HZMO) zbog godišnjih odmora ne mogu osigurati sugovornika za temu o privilegiranim mirovinama, ali susretljivo pristaju dati odgovor. No, isključivo o općim načelima prozvane kategorije, broju korisnika i iznosima mirovina, ali o detaljima, posebice 'pikantnim', ne žele ni zucnuti. "Podaci o fizičkim osobama, pohranjeni u informatičkom sustavu Zavoda, smatraju se profesionalnom tajnom i na ta pitanja ne možemo odgovoriti", stoji u dopisu koji nam je iz Odjela za odnose s javnošću i komunikacije HZMO-a odaslala Marica Imprić-Jurić.

U RH ima deset kategorija povlaštenih umirovljenika. Tu je rang-listu svojedobno formirala Vlada RH kojom je uniformno kormilario HDZ. Mediji su povremeno pokušavali provaliti kakav sitan skandal oko dodjele takvih mirovina, najčešće stranački podobnim pojedincima. Međutim, u Zavodu su i za bivše, ali i za sadašnje vlasti nastojali strogo kontrolirati svoje namještenike kako bi što manje prljavoga rublja dospjelo u javnost. To im je odlično uspijevalo i prije, ali i sada, iako se u toj kuhinji doista skuhalo svašta. A da je doista tako, znakovito svjedoči i jedan podatak iz njihova odgovora. Ne želimo sitničariti, ali broj običnih i privelegiranih umirovljenika, prema njihovu ispisu, ne štima za 49.280 osoba. I to u plusu, a nema ih ni u jednoj kategoriji.

Vratimo se ipak privilegijama jer znatiželja ključa upravo zbog njih. "Medijska naklapanja o povlaštenim visokim mirovinama bivših partizana ili domobrana uopće ne stoje", tvrdi jedan visoko pozicionirani namještenik Zavoda, kojemu iz razumljivih razloga ne možemo otkriti identitet. Obrazlaže to podacima da je najveći postotak i jednih i drugih zapravo uredno odradio svoj radni vijek. Poglavito imaju iznad 30 godina staža pa su obično iskoristili tek mali postotak mogućih beneficija.

Glavnina "privilegiranih adresa" kojima bi se izravnije, ali krajnje transparentno, trebala pozabaviti sadašnja vlast — ako se doista želi pravičnije postaviti u naslijeđenoj golemoj socijalnoj nepravdi — smještena je u grupi političkih, saborskih i mirovina branitelja te u činjenici da ne postoji jedinstvena obrada podataka o isplati mirovina i ostalih socijalnih naknada koje određeni pojedinci primaju u apsolutno mogućim iznosima, kazuje dalje naš sugovornik.

Primjerice, bez ijednoga dana radnog staža don Anto Baković svakog mjeseca primi na ruke 5858,02 kune. Podsjećamo, sadašnja je Vlada jednim potezom pera lanjskoga svibnja ukinula oko 20.000 mirovina koje je također HDZ-ova vlast svojedobno dodijelila prognanim Hrvatima iz BiH i koje su se uglavnom kretale između 600 i 1000 kuna. Međutim, nije to preslikala na pojedince među kojima je spomenuti don, a kojih i nije zanemariv broj. Posebice stoga što bi takvima i te kako mogli pozavidjeti i neki ugledni hrvatski gospodarstvenici.

Naime, Zakon o najvišoj mirovini svim pojedincima koji su pravo na mirovinu, temeljem redovitog radnog staža, stekli do 31. prosinca 1998. godine, odrezao je da mogu imati najviše do 4595,92 kune mirovine. Kako u tom svjetlu komentirati činjenicu da je Žarko Č., primjerice, nekada jedan od najmoćnijih direktora tvrtke koja je zapošljavala oko 15.000 radnika i uspješno radila i doma i na brojnim inozemnim radilištima, uz puni radni staž mogao imati najviše 4595,92 kune, a glasoviti don mirovinu veću za čak 1262,10 kuna. (Na izravan upit o seriji sličnih odluka iz HZMO-a lakonski poručuju kako je riječ o profesionalnoj tajni!)

Ivan Fumić, predsjednik Saveza antifašističkih boraca, prije neki dan je po sličnom principu javno prozvao svoga nekadašnjeg suborca, generala Janka Bobetka i spočitnuo mu da mjesečno prima 30.000 kuna. "General preko HZMO-a prima saborsku mirovinu", izvješćuje naš izvor, "koja iznosi 17.377,95 kuna." Ukazom predsjednika Franje Tuđmana, a ne primjenom hrvatskih zakona, dodaje dalje naš sugovornik, utvrđen je i taj iznos mirovine i stopostotna invalidnost. Prima li general preko Ministarstva branitelja naknade za invalidninu i poseban doplatak, opskrbninu, doplatak za njegu i pomoć treće osobe te naknadu za ortopedsko pomagalo — ne znamo. Ako ih prima, a prosječna isplata za jednog 100-postotnog invalida u travnju ove godine iznosila je 11.757,22 kune, značilo bi da Fumićeve riječi nisu daleko od istine.

"Rođina" naknada

Grlati nogometni lider Stjepan Spajić iz HZMO-a kao umirovljeni branitelj mjesečno primi 6692,29 kuna. Uz to, on je po odluci koju je 19. listopada 1995. godine izdao Ured za obranu Novi Zagreb, 90-postotni hrvatski ratni invalid (iako njegova bolest, obrazlaže naš sugovornik, nije u vezi s čl. 2. stav. 2. Zakona o pravima hrvatskih branitelja u Domovinskom ratu). Prema ljestvici Ministarstva branitelja kategorija 90-postotnog invaliditeta ne samo da je također oslobođena svih poreza i prireza, nego uza sve to nosi mjesečno naknadu koja u prosjeku iznosi 5080,44 kune.

Posebno plastičan primjer dodjele povlaštenih mirovina vezan je uz Krešimira Mudrovčića koji je u mirovinu otišao kao zagrebački županijski sudac. Prema Zakonu (koji citiraju i u odgovoru prispjelom iz HZMO-a) trebao je dopasti u kategoriju već spomenute najviše mirovine od 4595,92 kune, što većinom i primaju njegovi kolege po struci. Kako je uspio ostvariti mirovinu u neto iznosu od 10.866,29 kuna? O tim pikantnim detaljima nema tragova, budući da je njegov dosje jednostavno — nestao, tvrdi naš sugovornik i dodaje kako takvo što u HZMO-u nije rijetkost i obično se događa u posebno 'delikatnim' primjerima.

Ankici Tuđman 16.216,76 kuna

Najpoznatija hrvatska udovica gospođa Ankica, supruga pokojnog predsjednika Franje Tuđmana, još uvijek iz HZMO-a prima akontaciju. Mjesečno na njezin račun sjedne 16.216,76 kuna. Za udovicu prvog hrvatskog predsjednika vjerojatno i nije previše. Bez obzira na duboko socijalno raslojavanje i gospodarsku traumu Lijepe naše. Veća je dvojba odgovor HZMO-a. Zašto bi taj podatak trebao biti "profesionalna tajna", kako drže na toj adresi. I zašto spomenuta gospođa, uz dužno štovanje njezine osobnosti, ne prima obiteljsku mirovinu kao i ostale udovice, a ne akontaciju. Zašto HZMO u proteklih 20 mjeseci nije uspio odraditi tu svoju obvezu koju obično ispoštuje za šest mjeseci do godinu dana. Je li i tu riječ o profesionalnoj ili, možda, poslovnoj tajni?

Prosječna mirovina 1603 kune

Krajem 1989. godine Hrvatska je imala oko 650 tisuća umirovljenika. Prema podacima HZMO-a u svibnju je evidentirano 1,025.523 korisnika mirovine, dok broj stalno zaposlenih iznosi 1.408.772 osiguranika, što znači da jednog umirovljenika 'pokriva' 1,37 osiguranika. Prema podacima HZMO-a, prosječna mirovina za 993.572 umirovljenika u tom je mjesecu iznosila 1.603,56 kuna.