Vjesnik: 17. 08. 2001.

IDS može u Vladu samo ako se odrekne Statuta, kaže Tomčić

Jakovčićeve teze da je HSS destabilizirajući čimbenik u Vladi su, usuđujem se reći, floskule koje ostavljam javnosti na prosudbu, rekao je predsjednik Sabora i HSS-a/ Ovisno o tome kako će Račan predstaviti Sporazum o granici sa Slovenijom, ovisit će i stav HSS-a, kazao je Tomčić

ZAGREB, 16. kolovoza - Predsjednik Hrvatskog sabora i Hrvatske seljačke stranke (HSS) Zlatko Tomčić rekao je u četvrtak za Vjesnik da se IDS ne može vratiti u Vladu ako se ne odrekne spornih dijelova Statuta Istarske županije.

»IDS dobro zna što mora učiniti da bi eventualno došao u obzir njegov povratak u Vladu. Mora se odreći istarskog Statuta«, rekao je Tomčić, komentirajući Jakovčićeve izjave o mogućem povratku IDS-a u Vladu samo kao »puštanje balona«.

Međutim, prema Tomčiću, oko istarskog Statuta nema kompromisa ili popuštanja. »Apsolutno stojim iza takvog stava. IDS se mora odreći Statuta. Ne može ga "šminkati". Iz istarskog Statuta moraju izaći sve one stvari koje su definirane kao neprihvatljive«, rezolutno je ustvrdio predsjednik HSS-a. Kako je poznato, sporne odredbe Statuta tiču se uvođenja dvojezičnosti (uz hrvatski i talijanski kao službeni jezik) na razini Istarske županije i istrijanstva kao nacije.

Jakovčićevu pak tvrdnju da je, nakon odlaska Dražena Budiše, HSS postao destabilizirajući čimbenik u Vladi, Tomčić bi »najradije ostavio bez komentara«. »Hrvatska javnost je prezrela javnost da bi nasjedala takvim, usuđujem se reći, floskulama, te ostavljam javnosti da sama prosudi o njima«.

Tomčić, istodobno, nema ništa protiv Jakovčićevih ideja kojima se zauzima za stvaranje koalicije »lijevog centra u kojoj bi uz IDS, HNS i LS bio i SDP«.

»Svatko ima legitimno pravo iznositi svoja politička uvjerenja i planirati na kojem će političkom spektru djelovati. Jakovčić ima potpuno pravo na takve ideje i mislim da je čak i dobro za hrvatsku političku scenu da se zna tko je lijevi, a tko desni«, dodao je.

Na upit kako će se HSS postaviti na skoroj sjednici saborskog Odbora za vanjsku politiku na kojoj bi predsjednik Vlade Ivica Račan trebao predstaviti Sporazum o granici sa Slovenijom (kojim, koliko je zasad poznato, Hrvatska daje teritorij u zamjenu za mekši granični režim), Tomčić je samo kratko rekao: »Ovisno o tome kako će ga predstaviti«.

Kako je poznato taj je sporazum samo parafiran, a Račanov potpis ovisi i o prevladavajućem mišljenju tog odbora pri čemu će HSS-ovo »za« ili »protiv« tako definirana sporazuma možda biti ključno. Sam potpis predsjednika hrvatske Vlade ne znači da sporazum počinje vrijediti, ali, ako do toga dođe, sobom nosi ne samo političke posljedice (takvi međudržavni sporazumi počinju vrijediti ratifikacijom u parlamentima obiju država za što je potrebna dvotrećinska većina svih zastupnika).

Na kraju, Tomčić nije želio govoriti ni o razgovoru što ga je kao predsjednik Hrvatskog sabora imao s zagrebačkim nadbiskupom msgr. Josipom Bozanićem.

»Sve ono što stoji u priopćenju iz Nadbiskupskog dvora sasvim je dovoljno. Ne bih više ništa komentirao«, rekao je predsjednik Hrvatskog sabora i HSS-a Zlatko Tomčić.

Marko Barišić