Vjesnik: 17. 08. 2001.

Koštunica i Đinđić sve udaljeniji, pojačava se kriza u Srbiji

Ubojstvo bivšeg dužnosnika srbijanske službe sigurnosti Momira Gavrilovića pretvorilo se u prvorazredni skandal

ZAGREB, 16. kolovoza - Nerazjašnjeno ubojstvo bivšeg dužnosnika srbijanske službe sigurnosti Momira Gavrilovića 3. kolovoza pretvorilo se u prvorazredni skandal koji već nekoliko dana potresa Srbiju i prijeti dovesti vladajuću koaliciju DOS u ozbiljnu i veliku krizu.

Osim činjenice da je ponovo, po obrascu puno puta iskorištenom u Miloševićevom režimu, čovjek i k tomu bivši policajac ubijen pred vratima svoga stana, situaciju je zakomlicirala informacija da je samo par sati prije tog okrutnog čina Gavrilović bio na razgovoru u uredu predsjednika SRJ Vojislava Koštunice. Neimenovani predsjednikov savjetnik je dnevniku Blic dao povjerljivu informaciju kako je Gavrilović tom prigodom dostavio informacije o sprezi visoke politike s kriminalom u Srbiji, a prema drugim tumačenjima to je bio samo jedan u nizu sastanaka Gavrilovića s Koštunicom u cilju razrade paralelnog sustava tajne policije koji bi konkurirao onome što ga kontrolira srbijanski premijer Zoran Đinđić.

To je bilo dovoljno da se nastave tračevi, intrige, rat priopćenjima i teškim riječima, te da se sve žešće polariziraju dva centra moći: DSS i Koštunica s jedne i DS i Đinđić s druge strane vladajućeg bloka DOS. Ministar unutarnjih poslova Srbije Dušan Mihajlović upozorio je na opasnost da Srbija »ponovo postane leglo kriminala i mafijaška država«, iz čega su novinari odmah zaključili da, »iako je Slobodan Milošević u zatvoru, mafija nije pa pokušava naći novog kuma u strukturama vlasti«.

Ništa nije jasno niti s dokazima o kriminalnoj raboti vlasti koje je pokojni Gavrilović navodno predočio. Neki koalicijski političari otvoreno priznaju da ne znaju tko je on uopće bio, koje je dužnnosti obavljao, kad je i zašto napustio službu. Najzloslutnija pomisao koju su iznijeli kriminolozi je da dokazi postoje, ali da ih netko u uredu predsjednika SRJ čuva kako bi ih kapitalizirao u za njega najpovoljnijem trenutku političkog obračuna.

Nemalo iznenađenje u medijskim je krugovima izavala i vijest da su novinar i urednik koji su objavili kako je Gavrilović dostavio dokaze bili privedeni na informativni razgovor u policiju i dobili »ponudu« da otkriju svoje izvore.

Za atmosferu stvorenu u povodu slučaja Gavrilović ilustrativan je dijalog koji su pred kamerama vodili jugoslavenski ministar unutarnjih poslova Zoran Živković (DS) i Koštuničin savjetnik za medije Aleksandar Tijanić, tijekom kojega je prvi optužio drugoga da je bio komunistički ministar, ljubio ruke Miri Marković, da se služi mussolinijevskim govorom i da je medicinski fenomen kao čovjek koji je najduže u pubertetu. Tijanić je pak procijenio da bi građani ubuduće mogli glasovati za Đinđićevu stranku jedino ako bi im se presadili mozgovi.

U povodu afere oglasio se i premijer Đinđić. On zahtijeva da se u sljedećih nekoliko dana razjasne svi detalji slučaja Gavrilović, jer »bez toga nije moguća nikakva daljnja suradnja u okviru DOS-a«. Prema njegovim riječima, morat će se jasno kazati postoje li indicije ili dokazi o suradnji nekoga iz srbijanske vlade s organiziranim kriminalom, a ako se to ne kaže, onda treba utvrditi odgovornost onoga tko je plasirao dezinformaciju«. Koalicija je očito u krizi, a nije jasno postoji li zajednička, usuglašena strategija oko obnašanja vlasti u Srbiji i SRJ.

Vesna Fabris Peruničić