Slobodna Dalmacija: 18. 08. 2001.

VLADA ODLUČNA U ZAVRŠAVANJU POSLA S DRNOVŠEKOVOM VLADOM NAKON SJEDNICE ODBORA ZA VANJSKU POLITIKU

Račan će sporazum sa Slovencima potpisati neovisno o odluci Sabora

Dobije li običnu podršku na saborskom Odboru, Vlada će potpisati sporazum o granicama sa Slovenijom, bez obzira na to hoće li za to dobiti dvotrećinsku potporu u Saboru

Piše: Davor IVANKOVIĆ

Prvo je stigla vijest kako će dramatična sjednica saborskog Odobra za vanjsku politiku posvećena (ne)prihvaćanju hrvatsko-slovenskog sporazuma o granicama, biti odgođena za petnaestak dana, da bi je sada sustigla povjerljiva informacija kako je Račanova Vlada čvrsto odlučila potpisati sporazum sa Slovencima bez obzira na to hoće li dobiti za to dvotrećinsku suglasnost Odbora!

Prije nekoliko tjedana, u jeku velikog političkog prepucavanja, nakon što su hrvatska i slovenska strana parafirale tekst sporazuma, kojim, najkraće rečeno, Hrvatska popušta Slovencima na moru, a oni (tako tvrde u vlasti) Hrvatima na kopnu, odlučeno je da se, zbog "zapaljivosti", daljnji proces unutarhrvatskog usuglašavanja oko spornih sporazuma ipak odgodi za posljednji tjedan kolovoza.

Tada je predstavljen i scenarij — prvo će o tekstu sporazuma stavove i argumente ukrižati članovi saborskog Odbora za vanjsku politiku, a kada oni, nakon što sagledaju cjelinu tekstova, odluče dignuti svoju ruku "za" ili "protiv" sporazuma, to će biti vodilja Račanovoj Vladi, potpisati ili ne sporazum sa Slovencima, budući da "anketa" u Odboru najavljuje i rezultat glasovanja u Saboru. Da bi sporazum prošao, naime, potrebno je postići dvotrećinsku većinu u Saboru.

Kako saznajemo, na sjednici Odbora sudjelovat će iznimno širok krug političara i stručnjaka. Uz dvanaest članova Odbora (koji jedini imaju pravo glasa), tu će se okupiti još predsjednici parlamentarnih stranaka, predsjednici stranačkih klubova, premijer Račan i njegov uži tim te ugledni stručnjaci. Članovi Odbora već su dobili kompletne tekstove sporazuma (o granicama i o NE Krško), a do sjednice dobit će i mnoštvo popratnih mišljenja, primjerice ono saborskog Odbora za Ustav o tome je li sporazum u skladu s Ustavom.

Novost je u tome što je, izgleda, Račanov tim zauzeo stav kako će se odmah krenuti na potpisivanje sporazuma sa Slovencima, ako na Odboru (a slijedom logike tad i u Saboru) uspije izboriti "obična", dakle natpolovična većina i podrška sporazumu! To bi Račanu u ovom trenutku bilo dovoljno, jer bi mu dalo, smatra on, minimum legitimiteta za potpis sporazuma, a onda mu slijedi političkim lobiranjem i dogovaranjem dostići željenu i potrebnu dvotrećinsku većinu u Saboru.

Dr. Zdravko Tomac, predsjednik Vanjskopolitičkog saborskog odbora, smatra da je barem natpolovična podrška sporazumu vjerojatna. "Na Vladi su svi podržali sporazum, valjda će sada stranke podržati svoje ministre", tumači svoju logiku Tomac, tvrdeći optimistično kako će i "dio oporbenih zastupnika glasovati za sporazum kada se uvjere kako on osigurava hrvatski nacionalni interes".

Vlada će sporazum svakako potpisati, znajući kako on još uvijek ne može proći u Saboru. Ova, za Račan rizična igra, odigra li se tako, ipak cementira budućnost sporazuma sa Slovenijom. Ne ratificira li Sabor sporazume, ostaje pokretanje procesa međunarodne arbitraže, o čemu se isto tako onda dvije zemlje moraju složiti. Povratak na početak, međutim, ne znači upravo to, jer — vlade su, u međuvremenu, neki sporazum već potpisale, bez obzira na to što nije ratificiran od sviju. To je činjenica od koje će krenuti, tumače nam znalci, onda svaka arbitraža! Potpiše li hrvatska Vlada sporazum, njega će u budućnosti biti vrlo teško "prilagoditi"! Sporazum, dakle, neće biti na snazi, ali može biti "na čekanju", kao svojevrsna definirana i malo vjerojatno promjenljiva "neizbježnost"!

Prognoza - 7 "za" i 5 "protiv"

Kako će glasovati članovi Saborskog odbora? On broji dvanaest članova, trinaesti (dosad Mato Granić), kojeg treba dati HDZ, neće biti postavljen do sjednice. Znalci kažu kako podršku sporazumu treba tražiti u sljedećem krugu članova Odbora; predsjednik dr. Zdravko Tomac (SDP), akademik Ivo Šlaus (SDP), dr. Zdenko Franjić (SDP), Vedran Lendić (SDP). Od "potresenih" HSLS-ovaca računa se na podršku Ive Škrabala, kao što se računa da će ostala dvojica iz HSLS-a Željko Glavan i Ante Grabovac biti protiv.

Računa se i na "za" glas predstavnika HSS-a Josipa Torbara, kao i podršku Petra Turčinovića iz IDS-a, koji je u postupku ublažavanja prvobitno negativnog stava prema sporazumu.

Očekuje se da će protiv glasati Vesna Škare-Ožbolt iz DC-a, a svakako se to očekuje od člana Odbora, prvaka HSP-a Ante Đapića.

Po toj računici sedam bi članova Odobra glasovalo "za", pet "protiv", što bi Račanu, kako on to shvaća, bio signal da krene Drnovšeku i potpiše sporazum.