Slobodna Dalmacija: 19. 08. 2001.

POČETAK SUĐENJA FIKRETU ABDIĆU AKTUALIZIRAO KRAJIŠKE RANE

STRANKA DNZ KAŽE KAKO SE RADI O MONTIRANOM PROCESU, DOK SAVEZ LOGORAŠA BiH PRIKUPLJA NOVE DOKAZE O KRIVICI VLASNIKA AGROKOMERCA KOJI JE UVJEREN U SVOJU NEVINOST

BABO ŽELI ZNATI SAMO ZA OSLOBAĐAJUĆU PRESUDU

Krajiški Babo je samouvjeren da se radi o »montiranom sudskom procesu i da svoju nevinost za navode iz optužnice može dokazati sam« zbog čega nema namjeru ni angažirati osobnog odvjetnika - S druge strane Ajanović, predsjednik logoraša, tvrdi da Savez raspolaže s 3500 potpisa svjedoka spremnih da svjedoče protiv Abdića, Đedovića i drugih za koje tvrde da su počinili ratne zločine u Cazinskoj krajini

Piše: Emir FELIĆ

Početak sudskoga procesa predsjedniku Demokratske narodne zajednice BiH Fikretu Abdiću 19. srpnja pred Županijskim sudom u Karlovcu, za ratne zločine u vrijeme tzv. Autonomne pokrajine zapadna Bosna, koju je utemeljio Abdić zajedno sa svojim pristašama, ponovno je aktualizirao zbivanja u Cazinskoj krajini tijekom rata u BiH.

Međumuslimanski sukob, koji je trajao nešto više od dvije godine, počeo je u ljeto 1993. godine, kada su pale i prve žrtve.

Nitko još nema pouzdanih informacija koliko je ukupno poginulo osoba na obje strane, mada neke realne procjene govore da je stradalo između tri i četiri tisuće ljudi.

Također, nitko se u BiH ni šest godina nakon rata još ne odlučuje u potpunosti rasvijetliti tadašnju vojnu i političku situaciju u okruženom regionu bihaćke regije, suočiti izravne aktere i ponuditi narodu čiji su pripadnici ginuli jedan protiv drugog, istinu kojom bi bar donekle bile smirene ratne rane i koja bi vratila vjeru u pomirenje, a narod okrenula budućnosti.

Svi dosadašnji pokušaji na utvrđivanju istina služili su isključivo za dnevno-političke potrebe pojedinih partija, posebno kao predizborni pamfleti i obećanja koja stanovništvu nisu donijeli baš ništa.

Borba za Veliku Kladušu

Kao što je poznato, ne ulazeći u tadašnje ratne okolnosti i vojno-političke pozicije, treba kazati da je izravna posljedica sukoba u kojima su jedinice Petog korpusa Armije RBiH pod zapovjedništom Atifa Dudakovića u dva navrata oslobađale Veliku Kladušu, porazivši Abdićeve paravojne pastrojbe, bila da je u oba slučaja gotovo cjelokupno stanovništvo Velike Kladuše i dijelom naselja cazinske općine napustilo svoje domove.

Tisuće stanovnika tog kraja nakon boravka po kampovima u Republici Hrvatskoj nikada se nije ni vratilo na svoja prebivališta, već su sa "one way ticketom" završili u prekooceanskim zemljama, njih više od petnaest tisuća.

Provjereni podaci kažu da je samo u Chihagu oko pet tisuća ljudi koji su i danas odani ideji i politici Fikreta Abdića, a koji ne razmišljaju o povratku.

Oni, međutim, što su se vratili i što su ostali, dijele tešku poslijeratnu sudbinu zajedno sa ostalim stanovništvom Unsko-sanske županije u kojoj su gotovo svi gospodarski tijekovi ugašeni.

Prosvjedi radnika koji su mjesecima bez plaća i koji žive na rubu egzistencije te blokade puteva postali su uobičajene pojave krajiške svakodnevice.

Nekadašnji velikokladuški gospodarski gigant Agrokomerc je uspio pokrenuti samo petnaestak posto prijeratne proizvodnje, te je kao i mnoge druge stvari u BiH upao u mrežu politike u svezi sa vlasništvom i pretvorbom zbog čega se potencijalni strani investitori posebice iz Slovenije i Turske i dalje drže na distanci čekajući rasplet zbivanja.

Sam početak suđenja Fikretu Abdiću u Republici Hrvatskoj za ratne zločine po optužnici koju je pokrenuo Županijski sud u Bihaću, a suglasnost za suđenje dao Haaški tribunal, nije međutim izazvao posebnu medijsku pozornost u BiH, komentare niti reakcije političkih stranaka, bar ne u onome obimu kako se to očekivalo.

"Zaboravljeni" dokazi

Izuzev izvješća o početku suđenja i okupljanju Abdićevih pristaša pred Županijskim sudom u Karlovcu, u BiH javnosti objavljeno je reagiranje Saveza logoraša BiH, a svoj osvrt na početak sudskog procesa dali su i predstavnici Abdićeve stranke Demokratske narodne zajednice.

Predsjednik Saveza logoraša BiH Irfan Ajanović, na posebnoj tiskovnoj konferenciji povodom početka suđenja izrazio je frapiranost što optužni materijal koji Fikreta Abdića tereti za ratne zločine tretira uglavnom podatke iz prvog razdoblja tzv. autonomne oblasti zapadna Bosna, odnosno razdoblje od 1993. do 1994. godine u kojem su postojala samo dva koncentraciona logora.

— Materijalu nedostaju činjenice i iz drugog razdoblja te "autonomije", od 1994. do 1995. godine, u kojem su u dodatno osnovanim koncentracionim logorima počinjeni stravični zločini, granični s genocidom, tvrdi Ajanović.

Bivši logoraši također još uvijek vjeruju da će slučaj Abdić procesuirati Haaški tribunal, sa čijim istražiteljima, prema Ajanovićevim riječima, Savez kontaktira.

— Videći optužni materijal, sastali smo se s logorašima u Velikoj Kladuši na njihov zahtjev i već gotovo mjesec dana intenzivno radimo na prikupljanju validnog, dopunskog dokaznog materijala koji ćemo proslijediti i zahtijevati proširenje optužnice. Tražit ćemo i da pred karlovački sud budu pozvani validni svjedoci. Oni koji su kandidirani nisu validni, kao što nisu bili ni u slučaju Ibrahima Đedovića, ustvrdio je Ajanović.

Ajanović tvrdi da Savez raspolaže s 3500 potpisa svjedoka spremnih da svjedoče protiv Abdića, Đedovića i drugih za koje tvrde da su počinili ratne zločine u Cazinskoj krajini.

Ibrahim Đedović, bliski suradnik Fikreta Abdića, danas zastupnik Demokratske narodne zajednice u Parlamentu BiH, prema optužnici koja je bila skoro istovjetna optužnici koja tereti Abdića za ratne zločine, bio je osuđen od Županijskog suda Sarajevo na deset godina zatvora. Nakon žalbe Vrhovnom sudu Federacije BiH slučaj je vraćen Županijskom sudu koji je potom donio oslobađajuću presudu koju je, nakon žalbe tužitelja, potvrdio Vrhovni sud Federacije BiH.

Đedović je u sarajevskom zatvoru proveo 35 mjeseci nakon što je uhićen kao zastupnik u Parlamentu Federacije BiH u vrijeme skupštinske pauze iako je tada bio zaštićen zastupničkim imunitetom.

Kada je riječi o Abdićevoj stranci njeni predstavnici izražavaju zadovoljstvo što je sudski proces protiv njihovog lidera, pokrenut jer je za njih on daleko više od oslobađajuće presude.

— Od procesa se očekuje da pruži više činjenica u prilog istini o početku ratnih sukoba u BiH. Ovaj proces će sasvim sigurno rezultirati oslobađajućom presudom Fikretu Abdiću ali i skinuti hipoteku koju je njemu i Demokratskoj narodnoj zajednici prema građanima BiH nametnuo režim Stranke demokratske akcije Alije Izetbegovića neviđenom propagandom i obmanjivanjem građana BiH u posljednjnih osam godina, uvjeren je član Predsjedništva Demokratske narodne zajednice prof. dr. Vasilije Luković.

Iz Abdićeve stranke su također priopćili kako su zahvalni medijima u BiH i Republici Hrvatskoj na korektnom i profesionalnom izvješćivanju o početku suđenja i Abdićevom izjašnjavanju o optužnici.

Obrana bez odvjetnika

Komentirajući optužbe Saveza logoraša BiH, čelnici Demokratske narodne zajednice tvrde kako se radi o početku široke kampanje za nove optužbe kojima bi se maksimalno odužio sudski proces u Karlovcu i dezavuirao karlovački Županijski sud.

Iz Demokratske narodne zajednice podsjećaju da se Ajanović pokazao kao "loš montažer" te kao ilustraciju navode njegove optužbe za silovanje u sudskom procesu protiv Ibrahima Đedovića u Sarajevu, koja, po mišljenju suda nije bila potkrijepljena i stvarnim dokazima, odnosno žena za koju se tvrdilo da ju je Đedović silovao uopće ga nije poznala u sudnici.

Za nanesenu štetu Đedović, kako navode njegove stranačke kolege, priprema sudski zahtjev za nadoknadu štete i protiv države zbog vremena provedenog u zatvoru, ali i protiv Ajanovića zbog optužbi za navodno silovanje.

Nastavak sudskog procesa protiv Fikreta Abdića otpočet će 23. listopada i do kraja bi trebao teći po užurbanom postupku pet dana u tjednu.

Krajiški Babo je samouvjeren da se radi o "montiranom sudskom procesu i da svoju nevinost za navode iz optužnice može dokazati sam" zbog čega nema namjeru ni angažirati osobnog odvjetnika.

U pauzi do 23. listopada iz Demokratske narodne zajednice kažu kako će Abdić definirati i pripremiti strategiju svoje obrane zajedno sa svojim konzultantskim timom kojeg čine odvjetnik po službenoj dužnosti Davor Popović i još nekolicina njegovih suradnika iz Demokratske narodne zajednice.

Interesantno je također da će u organizaciji Demokratske narodne zajednice, po definiranju strategije Abdićeve obrane, biti održana i tematska konferencija na koje će biti izneseni svi "aspekti sudskog procesa i strategija antimontažerske obrane".