Vjesnik: 19. 08. 2001.

Zbog stana porez i na minimalnu mirovinu?

Umirovljenike, osim mogućeg smanjenja neoporezivog dijela mirovine sa 2500 na 2000, ili 1680 kuna, ljuti i najava da bi oporezivanje mirovina moglo biti vezano uz - imovinsko stanje umirovljenika

Bez obzira na to što u Vladi tvrde kako neće biti tako, novim bi mjerama posebno mogli biti pogođeni umirovljenici s mirovinom nešto višom od prosjeka radničkih mirovina. Ne samo da će novi način oporezivanja značiti smanjenje mirovina (za neke kategorije možda i veće od postotka povećanja mirovine s početka godine), nego će umirovljenici na taj način puno teže podnijeti najavljeni val poskupljenja.

No, kako neslužbeno doznajemo u njihovim udrugama, umirovljenike, osim mogućeg smanjenja neoporezivog dijela mirovine sa 2500 na 2000, ili 1680 kuna, ljuti i najava da bi oporezivanje mirovina moglo biti vezano uz - imovinsko stanje umirovljenika.

Takvu je mogućnost, podsjetimo, najavio ministar financija dr. Mato Crkvenac. Iako zasad nema i »službenih« reakcija iz Sindikata umirovljenika Hrvatske i Matice umirovljenika, neslužbeno nas upozoravaju da bi tako nešto bilo moguće jedino kad je riječ o povlaštenim mirovinama, ili kod umirovljenika koji nisu odradili čitav radni vijek, ili im je plaća tijekom radnog vijeka uvijek bila mala, pa primaju zaštitni dodatak, ili dodatak uz minimalnu mirovinu.

Naime, »čista« mirovina je pravo iz rada, koje se ne može uvjetovati ili ograničiti nikako drugačije nego na temelju ostvarenog staža i visine plaće. Uključivanje imovinskog statusa kao odrednice za oporezivanje mirovina moguće je samo u slučajevima kada umirovljenik, radi zaštite egzistencije, prima i dodatak.

Ako se, pak, u tom slučaju u obzir bude uzimalo imovinsko stanje, pitanje je kakvi će biti rezultati. Tako nas, na primjer, u Matici umirovljenika pitaju, hoće li porez plaćati i umirovljenik koji je radio 40 godina, prima dodatak da bi ostvario minimalnu mirovinu za puni radni staž i - ima stan?

Marijana Matkov