Slobodna Dalmacija: 19. 08. 2001.

BEOGRAD: JOŠ JEDNOM JE UZAVRELA POLITIČKA SCENA SRBIJE

Koštunica povukao svoje ljude iz srbijanske vlade

Srbijanski premijer Zoran Đinđić reagirao je iznenađeno na tu odluku DSS-a, izjavivši da njegova vlada neće pasti sve dok njenu politiku podržava većina zastupnika u republičkom parlamentu

Piše: Tatjana TAGIROV

BEOGRAD – Prilično neočekivano, ističući da "nije spremna sudjelovati u daljnjem vladinom samozavaravanju i obmanjivanju građana Srbije", Demokratska stranka Srbije – predvođena Vojislavom Koštunicom – povukla je iz srbijanske vlade ministra zdravstva Obrena Joksimovića, potpredsjednika vlade Aleksandra Pravdića, te sve DSS-ove zamjenike i pomoćnike ministara u vladi. Po prvim stranačkim izjavama – cijela se stvar, naime, odigrala u petak navečer – DSS ne misli time srušiti vladu, već očekuje njenu rekonstrukciju.

Srbijanski premijer Zoran Đinđić reagirao je iznenađeno na tu odluku DSS-a, izjavivši da njegova vlada neće pasti sve dok njenu politiku podržava većina zastupnika u republičkom parlamentu, iako nije isključio – kao posljedicu najnovijeg poteza DSS-a – mogućnost izvanrednih parlamentarnih izbora. Đinđić je, kaže, očekivao da će DSS prihvatiti zaključke i poziv vlade da se "beskompromisno raščiste pitanja o organiziranom kriminalu i ulozi svakog pojedinca" u aferi pokrenutoj nakon nedavnog ubojstva bivšeg službenika Službe državne sigurnosti Momira Gavrilovića. Umjesto da prihvati taj poziv, DSS se odlučio za – praktično – povlačenje iz DOS-a, nazivajući priopćenje vlade "pamfletom", te – ignorirajući činjenicu da je afera nastala u "kuhinji" najbližih ljudi predsjednika Koštunice – optužio vladu da je organizirala "unutrašnji politički rat u DOS-u, medijske hajke i blaćenja na kojima bi im pozavidjeli i najozloglašeniji Miloševićevi medijski likvidatori".

Iznenađeni su ovom odlukom i ostali DOS-ovi lideri. Potpredsjednik vlade i predsjednik Socijaldemokratske unije Žarko Korać je pesimističan, ocjenjujući da je DSS u pitanje doveo opstanak DOS-a, ali i savezne vlade do koje je Koštunici naročito stalo.

Lider vojvođanskih reformista Mile Isakov misli da je DSS izgubio svoju dosad najveću kvalitetu – strpljenje – zanemarujući pritom da je Koštunica pobijedio zahvaljujući DOS-u, te da mu je stranka prije izbora imala samo četiri posto glasača. "Sve to ne znači da je druga strana, Zoran Đinđić, u pravu. Postoje mnogi razlozi za ozbiljnu sumnju da je nova vlast u Srbiji imala veze s mafijom. Teško je objasniti zašto nitko dosad nije uhićen i izveden pred sud. Logično je posumnjati da su neki iz opozicije i ranije održavali veze s mafijom ili ih je mafija sad uspjela podmititi", kaže Isakov.

Cijela se stvar, valja primijetiti, odvija bez prisutnosti Vojislava Koštunice. Niti predsjedništvo DOS-a, neke vrsti vrhovnog "politbiroa" države, nije još moglo biti održano, jer je Koštunica i dalje, bez obzira na dramatična događanja u državi, i dalje na godišnjem odmoru.

BEOGRAD: ODLUKOM MINISTARSTVA PRAVDE SRBIJE

Obradović izbačen iz vlade

BEOGRAD – Odlukom Ministarstva pravde, Vuk Obradović, dosadašnji formalni predsjednik Socijaldemokracije – iz srbijanske vlade izbačen nakon što je optužen za seksualno uznemiravanje stranačkih i vladinih suradnica, te brojnih novinarki – više neće predstavljati Socijaldemokraciju, već će umjesto njega to činiti Slobodan Orlić, savezni sekretar za informiranje i predvodnik odcijepljene stranačke grupe – nakon otkrivanja seksualne afere.

Obradović je tu odluku nazvao "nečuvenim pravnim i političkim skandalom", nazvavši nadležne "ministarstvom nepravde". "Takvu pravnu i političku lakrdiju sebi nije dopustio ni diktatorski režim Slobodana Miloševića", kaže on, najavljujući da će vjerojatno, sa svojim pristalicama koji polažu pravo na stranku, donijeti odluku o "pokretanju masovnih protestnih okupljanja".

Obradović je, inače, po izbijanju afere tužio za klevetu 15 članova dotadašnjeg predsjedništva stranke, ali je nakon što se ni on ni njegovi odvjetnici nisu pojavili na prvoj raspravi, tužbu povukao.