Vjesnik: 21. 08. 2001.

U Srbiji rekonstrukcija Đinđićeve vlade ili novi izbori

ZAGREB, 20. kolovoza - Postoji li mogućnost da padne vlada Zorana Đinđića središnje je političko pitanje u Srbiji. Većina u vladajućoj koaliciji DOS misli da za to ne postoji ni teoretska pretpostavka. Naime, oni tvrde da Demokratska stranka Srbije (DSS) Vojislava Koštunice - koja ima otprilike četvrtinu zastupnika unutar te koalicije u Skupštini Srbije - čak i kad bi uza sebe uspjela vezati svu oporbu poput Miloševićevih socijalista, Šešeljevih radikala i arkanovaca (SSJ), ne bi imala dovoljno glasova za rušenje vlade.

DSS je prošloga petka povukao predstavnike iz vlade (potpredsjednika i ministra zdravlja) ističući nespremnost da sudjeluje u »daljnjem vladinom samozavaravanju i obmanjivanju građana Srbije«, optuživši je za nesposobnost da se bori s organiziranim kriminalom.

Vladajuća koalicija u Skupštini Srbije ima ukupno 176 zastupnika, od kojih 45 mandata pripada DSS-u. To znači da bi i bez te stranke DOS imao većinu od 131 zastupnika. SPS ima 36, radikali 23, a Stranka srpskog jedinstva 15 mandata, što je ukupno (ipak) nedostatnih 119 glasova. Dosovci napominju da mogu prihvatiti činjenicu nastajanja nove koalicije koju bi činile te stranke, ali da to za njih nužno ne znači i raspisivanje novih izbora.

Oni žele pregovarati i naći zajednički jezik s DSS-om, no pitanje je koliko je to moguće nakon optužbi kojima su se Đinđićev i Koštuničin blok uzajamno »častili« u posljednje vrijeme.

Potpredsjednik DSS-a i predsjednik republičke skupštine Dragan Maršićanin izjavio je, ali ne i objasnio, kako postoji teoretska mogućnost da se sruši vlada te da se za to dovoljno pozabaviti brojem zastupnika koji su rezervirani prema vladi. Računa se da među 17 stranaka DOS-a ima onih koje bi se možda mogle pridružiti rušenju vlade, a to su Pokret za demokratsku Srbiju Momčila Perišića i Nova Srbija Velimira Ilića.

Rasprava o radu republičke vlade bit će pokrenuta u DOS-u ovoga tjedna kad se jugoslavenski predsjednik Vojislav Koštunica vrati s odmora. U međuvremenu rezultate Đinđićeve politike preispituju skupštinski odbori.

Vesna Fabris Peruničić