Globus: 24. 08. 2001.

ROY GUTMAN, AMERIČKI NOVINAR KOJI JE U "NEWSWEEKU" OBJAVlO TEKST O AMERIČKOM SUDJELOVANJU U OLUJI

CIA bi dokumentaciju o Oluji trebala dati Haagu

Amerikanci nisu mogli zaustaviti Hrvate i dali su ono što se zove žuto svjetlo. Tad je pružena pomoć na bazi postojećih odnosa CIA-e i hrvatskih tajnih službi, tvrdi Gutman

Razgovarao: Antun MASLE

Roy Gutman, poznati američki novinar i dobitnik Pulitzerove nagrade za otkriće srpskih logora u BiH, prije nekoliko dana u uglednom je tjedniku "Newsweeku" objavio tekst o američkom sudjelovanju u operaciji Oluji. Pod naslovom "Što je CIA znala" Gutman piše o podršci CIA-e i američkih tajnih službi hrvatskoj vojnoj operaciji Oluja.

Gotovo svi hrvatski dnevni listovi prenijeli su vaš napis iz "Newsweeka". Podaci koje iznosite podigli su dosta prašine. To je prvi put da jedan ugledni američki tjednik piše o američkim tajnim operacijama na Balkanu?

- Neke informacije o tome, koliko se sjećam, pojavljivale su se u "Globusu" i nekim drugim hrvatskim medijima, ali točno je da se o tome dosad nije govorilo u američkoj javnosti. Slučaj podizanja optužnice protiv generala Ante Gotovine tu je temu ponovno aktualizirao i ona zaslužuje da bude obrađena s više strana.

Jeste li bili u Hrvatskoj u vrijeme Oluje?

- Jesam. Nastojao sam pratiti najvažnije događaje na prostorima bivše Jugoslavije, kojima se kao novinar bavim još od osamdesetih godina.

Kako biste opisali ulogu američke diplomacije i tajnih službi u događdajima u Oluji?

- Američka je pretpostavka bila da će se akcijom Oluja možda konačno razriješiti rat u Bosni i Hercegovini i, dakako, rat u Hrvatskoj. Kad se sagleda cijeli politički i vojni kontekst u to vrijeme u Hrvatskoj te Bosni i Hercegovini, mislim da su bili u pravu.

Kakve su vaše spoznaje o ratnim zločinima u toj vojnoj operaciji?

- Točno je da su počinjeni užasni zločini. Prema mojim informacijama, najviše se zločina dogodilo ne za vrijeme operacije Oluja, nego nakon nje. Postojala je stanovita matrica po kojoj je izvršeno mnogo nepotrebnih zločina.

Je li bilo namjere političkog vrha Hrvatske da se ratnim zločinima izazove protjerivanje srpskog življa. Je li hrvatski vrh organizirao etničko čišćenje u Krajini?

- Ne znam postoje li dokazi za takvo što i kakvi su, ali mislim da je teoretski to teško izvesti. No, onoga časa kad su hrvatske vlasti dobile informacije o ratnim zločinima, one su ih morale spriječiti na svaki način i ne dopustiti da se nasilje nastavi. Kakve god bile namjere hrvatskog vrha, glavnina srpske populacije povukla se prije nego što je stigla Hrvatska vojska. Od straha pred terorom? Moguće... Ali, i zato što su shvatili da od pomoći Srbije i Slobodana Miloševića neće bid ništa.

Je li, po vašem mišljenju, postojao dogovor srpske i hrvatske strane, to jest Slobodana Miloševića i Franje Tuđmana?

- Vidio sam mnoga izvješća o tome. Moguće je, ali moramo se složiti da do danas, a prošlo je više od deset godina, nitko nije pokazao dokaze, dokumente ili vrpce koji bi to potvrdili.

Ako dobro razumijem, mislite da Hrvatska vojska uglavnom nije činila ratne zločine?

- Znate i sami da reporter individualac na terenu nema načina da sazna točne podatke o ratnim zločinima. Human Rights Watch, primjerice, u svojim izvješćima navodi da je većina zločina počinjena nakon operacije.

Zašto su se američke tajne službe stavile na hrvatsku stranu?

- Treba utvrditi koliko je CIA pomogla Hrvatima. Bilo je pomoći u određenoj mjeri, ali treba znati da je s američke strane bilo i mnogo pokušaja da se Hrvatska obuzda u svojim nastojanjima da vojno riješi Krajinu. Čak su i u CIA-i bili prilično skeptični oko toga. Na koncu je ipak State Department zauzeo stav da neće sprečavati hrvatske planove. Treba se sjetiti konteksta u regiji. Amerikanci nisu mogli zaustaviti Hrvate i dali su ono što se zove žuto svjetlo. Tad je pružena pomoć na temelju postojećih odnosa CIA-e i hrvatskih tajnih službi.

Što mislite o tezi da su i američke tajne službe po logici zapovjedne odgovornosti krive za ratne zločine?

- Mislim da Amerikanci koji su pomagali Hrvatima nisu mogli znati što će se događati. Morate priznati da je teško pretpostaviti što će se zbivati na terenu. Nisam vidio dokaze iz optužnice protiv generala Gotovine, ali Tribunal će doista morati dokazati zločine počinjene u vojnoj operaciji.

Treba li CIA dati Tribunalu na uvid materijale o Oluji kojima raspolaže? Iz iskustva znamo da strane službe umiješane u balkanska zbivanja izbjegavaju odgovoriti na zahtjeve Tribunala.

- Trebali bi tu dokumentaciju učiniti dostupnom Haagu, iako CIA, kao i svaka velika tajna služba, ima svoja pravila ponašanja. U interesu pravosuđa i istine o tome što se događalo u Krajini.