Slobodna Dalmacija: 23. 08. 2001.

SONJA BISERKO, PREDSJEDNICA SRPSKOG HELSINŠKOG ODBORA:

Arkanovi su vojnici Srbe tjerali iz "Krajine"

Povlačenje srpskih civila iz "Krajine" bilo je organizirano već prije samog početka akcije Oluja i u takvom su organiziranom bježanju sudjelovali i pojedini visoki vojni dužnosnici iz Beograda

Piše: B. LUŠIĆ

ZAGREB - Predsjednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji Sonja Biserko, koja trenutačno boravi u Washingtonu kao znanstvenica Instituta za mir u razgovoru za Glas Amerike u srijedu izjavila je da je povlačenje srpskih civila iz "Krajine" bilo organizirano već prije samog početka akcije Oluja i da su u takvom organiziranom bježanju sudjelovali i pojedini visoki vojni dužnosnici iz Beograda. Do takvih saznanja ona je došla nakon brojnih razgovora sa srpskim izjeglicama koji su iz svojih domova pobjegli u Srbiju. Pojedini beogradski generali, tvrdi Sonja Biserko, stigli su na područje "Krajine" prije početka akcije Oluja i organizirali povlačenje stanovništva i vojske, a taj se "pothvat" ponajviše odnosio na Knin i njegovu najbližu okolicu.

U razgovoru za Glas Amerike predsjednica Helsinškog odbora u Srbiji govorila je i svjedočanstvima izbjeglica, a neki od njih koji su se za pomoć obratili nevladinoj organizaciji kojoj je gospođa Biserko na čelu, kazali su da su ih zloglasni Arkanovi vojnici nasilno tjerali iz kuća.

To se događalo u Dvoru na Uni, gdje su upravo vojnici Željka Ražnatovića od civila tražili da što prije napuste svoje kuće i pobjegnu s područja na kojemu su živjeli. Stoga gospođa Biserko tvrdi da se radilo o operaciji koja je dogovarana između Srba i Hrvata, Hrvata i Bošnjaka i Hrvata i Aamerikanaca pa postoji dosta skrivenih detalja koji će tek biti rasvijetljeni u sudskim procesima u Haagu.

Čelnica Helsinškog odbora kazala je i to da su se mnogi Srbi koji su na taj način pobjegli iz svojih domova, željeli odmah vratiti u Hrvatsku, međutim prepreka njihovu povratku bila je odluka tadašnje hrvatske Vlade o oduzimanju imovine. Sonja Biserko tako naglašava da je čak 35 tisuća izbjeglih Srba potpisalo dokumente o povratku, a taj bi broj vjerojatno bio i veći zbog činjenice da je Arkan sa svojim vojnicima u to vrijeme tjerao srpske izbjeglice iz "Krajine" da se priključe vojsci bosanskih Srba kako bi se borili protiv združenih hrvatsko-bošnjačkih snaga. Međutim, u povratku ih je spriječila odluka hrvatske Vlade da se njihova imovina zaplijeni.

"Sve što se u javnosti zna o Oluji i onome nakon same vojne akcije tek je površina ispod koje se krije mnoštvo informacija, a među njima i stupanj suradnje raznih američkih službi, pa i CIA-e s Hrvatskom vojskom i tadašnjom Vladom u Zagrebu. Haaški sud je najbolje mjesto da sve informacije budu objavljene", kazala je u izjavi za Glas Amerike predsjednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji Sonja Biserko.