Vjesnik: 23. 08. 2001.

Nema novih optužnica protiv Hrvata, kažu u Haagu

Ne zna se kad će početi sudski proces generalu Ademiju, rekao je diplomatski savjetnik haaškog tužiteljstva/ Nije bilo ni govora o dolasku Carle del Ponte početkom rujna u Zagreb, ustvrdio je Jorris/ Ako Haaški sud traži određene dokumente od hrvatske ili koje druge vlade s područja bivše Jugoslavije, »to je potpuno normalan dio rada tužiteljstva i u tome nema ništa posebnoga«

ZAGREB, 22. kolovoza - Kad bi hrvatskom generalu Rahimu Ademiju mogao početi sudski postupak pred Haaškim sudom? »Datum početka procesa još nije poznat. To će ovisiti o sudskom vijeću pred kojim će se voditi proces, ali i o samom Ademiju, odnosno o tome koliko će njemu i njegovim odvjetnicima trebati vremena da pripreme obranu«, objasnio je u telefonskom razgovoru u srijedu za Vjesnik diplomatski savjetnik haaškoga tužiteljstva Jean-Jacques Jorris. On u uredu glasnogovornika ICTY-ja trenutačno mijenja Florence Hartmann koja je na godišnjem odmoru.

»Haaški sud nije uručio neke nove optužnice hrvatskoj Vladi«, decidirano je ustvrdio Jorris za Vjesnik.

Upitan da komentira navodne informacije da se ICTY ovih dana sprema uručiti optužnice protiv hrvatskih državljana koji su bili aktivni tijekom akcija »Oluja« i »Bljesak« i sukoba u Bosni i Hercegovini, primjerice Slobodana Praljka, Jadranka Prlića i Stanka Sopte, Jorris je ponovio da »nema novih optužnica protiv hrvatskih građana«.

»Glasine inače ne komentiramo. A glasina o navodnim optužnicama i haaškim zahtjevima spram hrvatske strane posebice je mnogo u Zagrebu«, istaknuo je. »U tom kontekstu valja sagledati i navodne najave o dolasku glavne tužiteljice Carle del Ponte u Zagreb 4. rujna. O tome nije bilo ni govora, a kako je to pušteno u javnost, ne znam«, dodao je Jorris. Kako je razjasnio, to ne znači da haaška tužiteljica neće »posjetiti Hrvatsku u idućih nekoliko mjeseci, ali u sklopu uobičajenih posjeta regiji«.

»Uobičajeno je već da del Ponte otprilike dvaput na godinu posjeti regiju, odnosno glavne gradove u kojima Tribunal ima svoje urede. To je istodobno prilika da haaško tužiteljstvo produbi dijalog s vlastima u regiji i "snimi" situaciju«, izjavio je Jorris. Ako Haaški sud traži određene dokumente od hrvatske ili koje druge vlade s područja bivše Jugoslavije, »to je potpuno normalan dio rada tužiteljstva i u tome nema ništa posebnoga«, naglasio je diplomatski savjetnik haaškoga tužiteljstva. Kazao je da ne može komentirati sadržaj takvih zahtjeva za suradnjom, odnosno »dopuštanjem uvida u određene dokumente«.

Vinka Drezga