Slobodna Dalmacija: 24. 08. 2001.

VLADA NA KUŠNJI

Piše: Frenki LAUŠIĆ

Postoji jaka simbolika u činjenici da je prva radna sjednica Vlade nakon ljetne stanke održana istog dana kada je Osijek potresla eksplozija u PU osječko-baranjskoj, kao što dosta simbolike ima i u podatku da je sjednica Vlade počela s gotovo dvosatnim zakašnjenjem.

Osječka eksplozija — koja na dinamičan način ironizira akciju "Zbogom oružje" — ne asocira samo na "eksplozivnu" socijalnu situaciju zbog otpuštanja viška policajaca u MUP-u, već je prava metafora političke, gospodarske i socijalne situacije u zemlji. Politička užarenost aktualne hrvatske zbilje nije nimalo ugasla otkazivanjem skupa na Žnjanu, jer fundamentalna desnica sasvim sigurno nije odustala od taktike izazivanja prijevremenih izbora, makar i po cijenu da ti izbori započnu valjanjem na ulicama. Nema nikakve sumnje da će nove tužbe koje će najvjerojatnije uskoro stići iz Haaga za hrvatske zločine u BiH, dodatno potpaliti vatru koja bi, tvrde tvrdi desničari, trebala sagorjeti domoljubne i državotvorne temelje na kojima počiva Račanova Vlada. Rasprava u Hrvatskom saboru glede ratificiranja Sporazuma o Piranskom zaljevu sa Slavonijom bit će još jedna prilika parlamentarnoj opoziciji da destabilizira parlamentarnu većinu i izvršnu vlast, jer će premijer dosljedno zagovarati ratificiranje tog dokumenta. Uz tako posložene političke probleme nije nimalo nejasno zbog čega je Račan odustao od rekonstrukcije Vlade u kojoj bi neki koalicijski partneri ostali bez ministarskih mjesta. Unutar koalicije, pa i u samim strankama šestorke postoje jake frakcije koje su za ili protiv Račanove Vlade koja u sadašnjemu društvenom trenutku gotovo funkcionira kao samostalna politička stranka. Samostalno funkcionira i predsjednik Stipe Mesić koji je, iako je Vladu kritizirao zbog sporosti u provođenju reformi, ipak stao iza potrebe provođenja istih, što je veliki javni plus za premijera.

Što se tiče gospodarske situacije, podatak koji je prije nekoliko dana došao iz Zavoda za zapošljavanje, a prema kojem je u srpnju ove godine zabilježeno manje zaposlenih nego u 2000., unio je novu dozu depresije u javnost. Naime, socijalne reforme koje nas čekaju nije moguće, osim uz nepodnošljive socijalne bolove, provesti bez perspektive koja pokazuje mogućnost lakšeg zapošljavanja. A Vlada je u novo radno razdoblje ušla upravo sa sjednicom na kojoj su razmatrane mogućnosti kresanja socijalnih prava, od područja zdravstva, obrazovanja, braniteljskih povlastica, mirovina, do naknada za porodiljni dopust i dječjeg doplatka. "Između potreba i mogućnosti" naziv je konferencije za novinare na kojoj će Vlada u petak iznijeti zaključke sa zatvorene sjednice. Nema sumnje da su u Vladi svjesni kako je sadašnji raskorak između potreba i mogućnosti povećan i zbog jednogodišnjeg kašnjenja gospodarskih rezova i socijalne reforme, kao i da će se te reforme provoditi u eksplozivnoj socijalno i političkoj atmosferi.

"Danas me nije briga kako ću proći na izborima", riječi su Ivice Račana koje govore da zna koliko su nepopularne mjere koje Vlada provodi i da je svjestan pogrešaka koje su on osobno i članovi njegove Vlade napravili u proteklih godinu i pol dana. Pitanje je samo hoće li iz tih pogrešaka koalicijska vlada ponešto i naučiti.