Vjesnik: 25. 08. 2001.

Strah od širenja argentinske zaraze i nakon pomoći MMF-a

Argentinci se nadaju da će novi sporazum s MMF-om biti početak kraja teške financijske krize u kojoj žive već godinama / Već načeta tržišta južnoameričkih zemalja povoljno reagirala na vijest o novom aranžmanu

ZAGREB, 24. kolovoza - Pošto je Argentina u utorak dobila podršku MMF-a za novi paket pomoći od osam milijardi dolara, tržišta u južnoameričkim zemljama već su se u srijedu počela stabilizirati, javljaju agencije. Osobito se smiruju nervozna tržišta obveznica, kojima su neke argentinske pokrajine počele isplaćivati zaposlene u državnim službama, primjerice policajce.

Argentinska vlada dobila je tako kratak predah za rješenje teške financijske krize, a Argentinci, umorni i iscrpljeni od trogodišnje recesije, gubitka posla i smanjenja plaća, nadaju se da je to početak kraja njihova teškog života.

No, većina ih je ipak svjesna da je »spasonosni paket« MMF-a samo padanje u novu ovisnost o međunarodnim financijskim ustanovama, jer vlada predsjednika Fernanda de la Rúe, unatoč srpanjskim pokušajima da uvede »nulti deficit«, očito još nije našla uspješan model za izlazak iz krize vlastitim razvojnim snagama.

Na koje je uvjete MMF-a morala pristati Argentina da bi on i ovaj put »uskočio«, pitaju se ekonomski stručnjaci i mediji te zemlje, poučeni dosadašnjim lošim iskustvima sa zajmodavcima »punim razumijevanja«? Argentinski ministar gospodarstva Domingo Cavallo (koji je također bio na tom mjestu početkom devedesetih godina, u vrijeme prvog mandata bivšeg predsjednika Carlosa Menema) odmah je odbacio sumnje izjavom: »MMF nije ničim uvjetovao podršku argentinskom gospodarskom programu, osobito vladinoj odluci da se ne troši više no što se ima na raspolaganju«.

Argentina, koja ima oko 35 milijuna stanovnika, već je dužna 128 milijardi dolara koje nije kadra redovno otplaćivati, a novih osam milijardi, dogovorenih nakon dvotjednih teških pregovora, dodatak je na gotovo 14 milijardi dolara koliko se zadužila prije samo osam mjeseci. Novi paket će, kažu u Buenos Airesu, ojačati financijski sustav i monetarne rezerve zemlje, koje su od ožujka pale za 10 milijardi dolara. Premda ekonomski analitičari ocjenjuju da bi »dosljedno olakšavanje kamatnoga bremena i stroga fiskalna politika omogućili smanjenje udjela duga u odnosu na nacionalni dohodak«, argentinska je javnost sve više zabrinuta zbog tako visokoga zaduženja u inozemstvu. A tisuće nezaposlenih Argentinaca i državnih službenika već danima prosvjeduju protiv vladinih mjera koje, kao i uvijek, najviše plaćaju najsiromašniji.

Financijska kriza u Argentini već je ostavila traga i na gospodarstvo susjednih zemalja, a stručnjaci strahuju da bi potresi u južnoameričkim zemljama mogli usporiti i globalnu ekonomiju.

I britanski premijer Tony Blair za svoga je nedavnog posjeta Argentini pokazao razumijevanje za teškoće te zemlje i njezinih susjeda te zatražio da se čuje i njihov glas o globaliziranoj slobodnoj trgovini. Predložio je također da »nakon niza godina protekcionizma Europska unija otvori svoja tržišta proizvodima iz tih zemalja«.

U tom je kontekstu i s novom međunarodnom potporom iza sebe argentinski ministar Cavallo u srijedu najavio da će »zajedno s MMF-om, ostalim međunarodnim organizacijama i Grupom 7 raditi na tome da se konačno prevlada kriza u Argentini i njezine posljedice«.

Gordana Tintor