Slobodna Dalmacija: 26. 08. 2001.

GODINA DANA OD NESTANKA BIVŠEG PREDSJEDNIKA SRBIJE

Mirjana Marković zna gdje je Ivan Stambolić?

Katarina Stambolić je na pogrebu svoje kćeri odbila pruženu ruku Mirjane Marković, a za Miloševićevu suprugu govore da ne oprašta i da je upravo ona pokretač posljednjeg desetljeća zla u Srbiji

Piše: Tatjana TAGIROV

BEOGRAD — U beogradskim je medijima i Centru za kulturnu dekontaminaciju obilježena godišnjica neobjašnjenog nestanka Ivana Stambolića, nekadašnjeg predsjednika (socijalističke) Srbije. Unatoč obećanjima nove vlasti da će riješiti enigme zločina počinjenih za Miloševićeve vladavine, "slučaj Stambolić" nije se pomakao s početne točke i malo tko u Srbiji uopće više i vjeruje da je živ. Prvi policajac Srbije Dušan Mihajlović kaže da je jedini trag bijeli kombi kojim je Stambolić odvezen iz Košutnjaka toga jutra 25. kolovoza 2000. godine, ali u dosadašnjoj istrazi niti taj kombi nije nađen.

I glasine da je, odmah po "oktobarskoj revoluciji" lanjskog 5. listopada Stambolić odveden iz Centralnog zatvora u Beogradu u nepoznato, pokazale su se netočnima. Ako je tragova i bilo, kažu nadležni, bilo je dovoljno vremena da se oni unište, s obzirom da je Radomir Marković, šef Državne sigurnosti koji svakako štošta zna o nerazjašnjenim ubojstvima u Srbiji, bio još dovoljno dugo na funkciji (milošću aktualnog saveznog predsjednika) da uništi dokumente koji svjedoče o zločinačkom karakteru Miloševićeve kamarile. Supruga nestalog Stambolića, Katarina, izjavila je vrlo ubrzo nakon lanjskog prevrata da "Koštunici neće moći oprostiti ako se jednog dana ustanovi da je 5. listopada njezin suprug dočekao živ".

Jedan od najboljih poznavatelja bivšeg vladajućeg bračnog para, autor knjige "Ona i On", novinar Slavoljub Đukić tvrdi da su se Mirjana Marković i Slobodan Milošević plašili Stambolićeva angažmana u predstojećim, već raspisanim, jesenskim izborima 2000. godine. Otmica se odigrava u predizbornoj atmosferi, deset dana prije isteka roka za predsjedničku kandidaturu, konstatira Đukić. Iako je Stambolić odbijao tu ideju, pregovora na tu temu je bilo, što danas potvrđuju Branislav Kovačević, vođa "Koalicije Šumadija", te Mile Isakov, predsjednik vojvođanskih reformista. Mnogi su Stambolića ipak poticali da uđe u izbornu utrku, pa su se čak prikupljali i potpisi. Na sastanku u Rimu, Madeleine Albright je pitala Mila Đukanovića kakve bi izglede Stambolić imao na izborima, a o tome se raspravljalo i u vrhu, tad tek ujedinjenog, DOS-a. Vojislav Koštunica je, naime, u izbornu kombinatoriku uveden na samom kraju roka za kandidaturu. "Sve to stiže do ušiju preplašenog režima koji je u strahu od gubljenja vlasti."

Od puča na Osmoj sjednici 1987. godine kad je Milošević – mnogi to nazivaju "oceubojstvom" – smijenio Stambolića (koji se kasnije javno kajao što je uopće Miloševića "vukao" sve prethodne godine po funkcijama), Stambolić je javno govorio protiv režima, istupao s opozicijom i održavao dobre kontakte s ljudima u svim bivšim jugoslavenskim republikama. S moćnim bračnim parom Milošević-Marković prekinuo je svaki kontakt, a kad mu je 1988. godine (neki kažu: u sumnjivoj prometnoj nesreći) poginula kćerka Bojana, netrpeljivost je postala javna. Katarina Stambolić je, naime, na pogrebu odbila pruženu ruku Mirjane Marković.

Za dotičnu govore da ne oprašta i da je upravo ona pokretač posljednjeg desetljeća zla u Srbiji. Kad je ubrzo nakon raspisivanja izbora objavljeno jedno istraživanje javnog mišljenja, pokazalo se da Stambolićevo ime "značajno figurira". U to vrijeme, Mirjana Marković, u krugu svojih suradnika, izgovara indikativnu rečenicu: "Lako ćemo s opozicijom! Avet Osme sjednice nadvija se nad Srbijom!" "Možda je baš ovaj besmisleni zaključak odredio Ivanovu sudbinu", kaže Slavoljub Đukić.

Za informaciju 300.000 DEM

Srbijanski ministar policije Dušan Mihajlović raspisao je nagradu od 300.000 njemačkih maraka za svakoga tko pruži dokaze o naručiteljima ili izvršiteljima ubojstava koja su potresla srpsku javnost. MUP je distribuirao i plakat na kojem su fotografije i imena 21 ubijene osobe (među kojima i Stambolićeva, novinara Slavka Ćuruvije i nedavno ubijenog Momira Gavrilovića).