Vjesnik: 27. 08. 2001.

CIA spriječila KGB da ubije Jozsefa Antalla

Tadašnji mađarski premijer trebao je biti ubijen 20. kolovoza 1991., na Dan Szent Istvana (Svetoga Stjepana), utemeljitelja mađarske države i njezinoga prvoga kralja

ZAGREB, 26. kolovoza - Zoltan Brady, glavni urednik uglednoga mađarskog tjednika Kapu, u najnovijem je broju svojega lista objavio senzacionalno otkriće o »događaju« od prije deset godina. Točnije: o atentatu na tadašnjega mađarskog premijera Jozsefa Antalla, što ga je planirao i pripremio KGB, sovjetska tajna služba, a spriječila ga je u zadnjem trenutku njezina američka suparnica, CIA.

Antall je, inače, za premijera bio izabran nakon pada komunizma i prvih demokratskih izbora u Mađarskoj 1990. Zanimljivo je pritom da o tome planiranom atentatu, kako su odmah pokušali provjeriti novinari iz drugih medija, nigdje nema nikakvih dokumenata ni pismenih dokaza.

Brady je, kako tvrdi, pozivajući se na svoje »američke pouzdane tajne izvore«, otkrio kako je Antall trebao biti ubijen 20. kolovoza 1991., na Dan Szent Istvana (Svetoga Stjepana), utemeljitelja mađarske države i njezinoga prvoga kralja, jednog od najvećih mađarskih blagdana koji se te godine prvi put svečano slavio nakon 45 godina komunističke vladavine. Tu je priliku htio iskoristiti i premijer Antall: bilo je najavljeno da će svoj »prilog« velikoj proslavi dati svojom pojavom na malom trgu u budimskoj tvrđavi, pred spomenikom Svetoga Stjepana na konju. Upravo je taj trenutak, kako tvrdi Brady, KGB izabrao za njegovo ubojstvo, ali su atentat spriječili agenti CIA.

Otkrili su, naime, atentatora u potkrovlju »susjedne kuće« i, navodno, ubili ga! Pritom zvuči senzacionalno i istodobno vrlo sumnjivo da se o tome ništa nije znalo sve dosad, cijelih deset godina.

Međutim, glavni urednik tjednika Kapu uvjerava javnost kako ima »nepobitne dokaze« o tom otkriću. Naime, o planiranom je atentatu, navodno, saznao neki američki agent koji je, kao »krtica«, bio ubačen u redove KGB i o tome je odmah obavijestio Washington, a vijest je stigla i do tadašnjega predsjednika Georgea Busha starijeg. Washington iz sigurnosnih razloga nije obavijestio o tome službene mađarske organe već samo Antalla.

Ta tvrdnja opovrgava gnjevnu izjavu tadašnjega ministra unutarnjih poslova Petera Borosa, koji je bio nadležan i za nadzor nad mađarskim tajnim službama, koji je kategorički zanijekao kao »lažno« to otkriće o »navodnom atentatu«, jer bi o tome, kada bi to bilo stvarno, »sigurno znao«. A istodobno je Balazs Horvath, tadašnji potpredsjednik Mađarskog demokratskog foruma (MDF), vodeće stranke Antallove vladine koalicije, upravo javno izjavio kako mu je tadašnji premijer u ljeto 1991. rekako »kako ga netko želi ubiti«. Ipak, očito je da je Bradyjevo otkriće silno uzburkalo mađarsku javnost.

U međuvremenu, ulje je na vatru još dolio autor tog otkrića, koji je dodao i novu pojedinost: CIA je preuzela odgovornost za likvidaciju atentatora u trenutku kad je Moskva, kao nekadašnja glavna »saveznica« Budimpešte, preko KGB, još imala čvrsti položaj i mnogo svojih agenata u Mađarskoj, a premijera Antalla htjela je ukloniti smatrajući ga jednim od glavnih krivaca za raspad socijalističkog sustava i Varšavskog pakta.

No, Brady je odbio otkriti nove podrobnosti o tome kako je otkriven i likvidiran navodni atentator, izjavivši kako će uskoro biti objavljena knjiga, čiji će autori biti »američki sudionici te tajne akcije«. Inače, Jozsef Antall bio je premijer do 1993. kada je umro prirodnom smrću.

Mihailo Ničota