Nacional: 28. 08. 2001.

DRŽAVNI VRH ODLUČIO:

GOTOVINA ĆE BITI UHAPŠEN MAKAR PALA KRV

Gotovinu trenutačno na zadarskom području čuva tridesetak nekadašnjih pripadnika benkovačke i biogradske brigade, zaštitu organizira Žoni Moksan, bivši časnik JNA, HVO-a i HV-a, a iz pozadine sve konce vuče neizbježni Ivić Pašalić. Policija je u spektakularnoj akciji prije desetak dana uhitila čovjeka za kojega je primila pogrešnu dojavu da je Ante Gotovina

Napisao: Mladen Pleše

Državni vrh čvrsto je odlučio uhititi umirovljenog generala Antu Gotovinu, makar pritom pala i krv, potvrdio je Nacionalu visoki izvor iz vlade Ivice Račana. Da je ta informacija točna, potvrđuje i Nacionalovo otkriće najstrože čuvane policijske tajne: pripadnici specijalnih policijskih postrojbi MUP-a ovih su dana izveli spektakularnu akciju uhićenja. Nakon dojave da se u jednom stambenom objektu nalazi umirovljeni general Ante Gotovina za kojim je Županijski sud u Zagrebu raspisao tjeralicu, nakon višesatnih tajnih priprema u samo nekoliko sekunda upali su u zgradu, provalili vrata te stavili lisice na ruke zaprepaštenom čovjeku. Ubrzo se, međutim, pokazalo da su pogriješili: umjesto generala Gotovine uhitili su drugog čovjeka.

Neuspješno uhićenje

Tvrdi se da je nekoliko frapantnih podudarnosti, od sličnog izgleda do iste marke automobila, navelo policiju na pogrešan trag. Premda su u Ministarstvu unutarnjih poslova u prvi čas pomislili da je posrijedi podvala, najvjerojatnije ipak nije riječ o planiranoj provokaciji. Oni koji bi na tako drastičan način nasamarili policiju zasigurno bi odmah na velika zvona razglasili njen neuspjeh i izvrgli ruglu njene zapovjednike. Kako u javnost nisu procurile informacije o tom incidentu, premda je otada prošlo već prilično vremena, u policiji pretpostavljaju da ih je na pogrešan trag ipak odveo niz slučajnih podudarnosti.

Ipak, ne treba sasvim odbaciti ni mogućnost da je operacija uhićenja namjerno isprovocirana. Možda je netko želio ispitati je li MUP zaista spreman provesti odluku Županijskog suda u Zagrebu o uhićenju, generala Gotavine. Uvjerivši se da MUP namjerava izvršiti naredbu suda, akciji nije želio davati publicitet, kako bi dio javnosti, ali i međunaralne zajednice, mogao i dalje optuživati Vladu da ne namjerava ispuniti zahtjeve Međunarodnog suda za ratne zločine. Osim toga, organizatori promocije knjige Nenada Ivankovića ."Ratnik" u Zagrebu namjeravali su na predstavljanje knjige dovesti i generala Antu Gotovinu, ali se u zadnji čas od toga odustalo kad se dobila potvrda je policija odlučna uhititi Gotovinu. Naravno, ni MUP-u nije bilo u interesu da se njegova neuspješna akcija javno razglasi. Ne samo zbog teškog promašaja nego i stoga što će ta akcija dodatno pojačati oprez onih koji skrivaju generala Antu Gotovinu.

MUP ne zna gdje je Gotovina

Prema Nacionalovim informacijama iz visokih Vladinih izvora i dobro obaviještenih policijskih krugova, u neposrednom čuvanju umirovljenog generala trenutačno je angažirano tridesetak profesionalaca i dobro obučenih pripadnika nekadašnje benkovačke i biogradske brigade Hrvatske vojske. Uz njih su u skrivanju generala Gotovine angažirani i neki umirovljeni časnici HV-a i vojne obavještajne službe SIS-a, ali i nekolicina aktivnih vojnih djelatnika. Posredno im pomaže još nekoliko desetaka ljudi, no oni ne znaju gdje se on nalazi niti su ga vidjeli. Oni su logistička potpora generalu Gotovini i njegovim čuvarima, zaduženi su za nabavu hrane i promatranje. Navodno je u organiziranju zaštite generala Gotovine iznimno aktivan Žoni Maksan, bivši časnik JNA, HVO-a i HV-a.

Neuspješna akcija specijalnih postrojbi MUP-a ipak dokazuje najmanje dvije stvari: da, suprotno nekim nagađanjima, policija ne zna gdje se nalazi general Gotovina te da ga traži i da je spremna uhititi ga. Nacional je doznao da tvrdnje kako MUP zna gdje je sklonište generala Gotovine u MUP-u smatraju nekorektnima i zlonamjernima. Pogodila ih je izjava zamjenika premijera Gorana Granića koji je u utorak, 21. kolovoza, najavio da će zatražiti od ministra unutarnjih poslova Šime Lučina objašnjenje što je s akcijom uhićenja generala Gotovine.

“Zbog napisa u medijima i neodgovornih izjava nekih političara moglo bi se zaključiti da MUP opstruira odluku Županijskog suda u Zagrebu. To nije istina. Mi neprestano poduzimamo operativne mjere da utvrdimo mjesto boravka generala Gotovine. Provjeravamo sve informacije, prikupljamo svaku izjavu koja bi mogla uputiti na pravi trag. Mi smo svjesni da je uhićenje generala Gotovine rizično i opasno, ali policija je dužna provesti odluku pravosuđa", izjavio je za Nacional visoki dužnosnik MUP-a koji je želio ostati anoniman.

On je također objasnio da međunarodna tjeralica za generalom Gotovinom nije raspisana zbog toga što se vjeruje da je on još uvijek u zemlji, ali i zbog toga što bi Gotovina da bude otkriven u nekoj drugoj državi, odmah bio uhićen i sproveden u Haag. I to na temelju optužnice koju je protiv njega podigao Međunarodni sud za ratne zločine.

Gotovina se neće živ predati

Po Nacionalovim informacijama, policija je provjeravala mnoge dojave, da je general Gotovina primijećen na jednoj seoskoj nogometnoj utakmici, u marini Frapa, vlasništvu Frane Pašalića, na jednom zadarskom otoku, da u vrletima Dalmatinske zagore postoje kampovi za Gotovinine čuvare.

U Vladi se slažu s policijskim procjenama o visokoj rizičnosti operacije uhićenja generala Gotovine.

"Kad je Vlada odlučila da će ispuniti zahtjev Haškog tribunala, premijer Račan i njegovi najbliži suradnici bili su potpuno svjesni svih političkih, pravosudnih i policijskih dimenzija tog problema. Zbog toga se za tu odluku i tražila suglasnost Sabora, konsenzus opozicijskih stranaka a posebice stranaka vladajuće koalicije. Vlada nije imala izbora: kao legitimna i legalna izvršna vlast morala je poštovati Ustav i zakone. Osim toga, nije smjela dopustiti da i Hrvatska bude podvrgnuta pogubnim sankcijama međunarodne zajednice. Nova izolacija Hrvatske značila bi definitivni gubitak perspektive i nade za većinu građana. Za pravosuđe je bilo još manje dvojbi: ono je, kao nositelj pravne države bilo dužno provesti odredbe Ustavnog zakona o suradnji s Haškim tribunalom koji je Sabor donio 1998. Policija pak mora ispuniti zahtjev Županijskog suda u Zagrebu da uhiti generala Gotovinu. Kad bi netko u policiji odbio izvršiti tu naredbu učinio bi kažnjivo djelo i odmah bio sankcioniran. Valja ipak priznati da je policija u apsolutno najtežoj situaciji. Jer malo je vjerojatno da će akcija uhićenja generala Gotovine proteći bez prolijevanja krvi. Raspolažemo podacima da je Gotovina dao do znanja da se neće živ predati. On je dobro uvježbani profesionalni vojnik koji je prošao dril Legije stranaca i borbena iskustva stjecao je na raznim bojištima. Onaj tko se sa samo 17 godina dobrovoljno javio u Legiju stranaca za koju se zna da joj je zadaća obavljati prljave poslove, tko je više puta ostavljao iza sebe cijeli život, djecu i obitelj, taj je doista spreman na sve. A okružio se profesionalcima koji znaju baratati oružjem i koji imaju bogato borbeno iskustvo. Osim toga, generala Gotovinu i njegove čuvare stalno ohrabruju njihovi politički mentori kojima upravo ova situacija najviše odgovara: preko generala Gotovine za kojim je raspisana tjeralica, a policija ga ne može uhititi, oni provociraju i ponižavaju vlast, pokazuju da za njih ne vrijede pravila pravne države, da su izvan dosega pravosuđa i policije. Preko leđa generala Gotovine oni se zapravo obračunavaju s legalnom vlašću i međunarodnim pravnim poretkom.

Vlada je potpuno svjesna situacije i svojih obveza”, istaknuo je naš sugovornik blizak vladi premijera Račana koji je želio ostati anoniman te dodao: "Policija mora uhititi generala Gotovinu, ali ne samo zbog zahtjeva Suda u Haagu.

Politički mentori

Ona je to sada, zbog njegova provokativnog ponašanja, ali i izazivanja njegovih političkih pokrovitelja, upravo prisiljena učiniti. Najprije da obrani vlastitu vjerodostojnost, ali ponajviše radi obrane demokratskog poretka i pravne sigurnosti. Stoga nisu točne insinuacije kako policija i Vlada znaju gdje je general Gotovina, ali ga ne žele uhititi. Kad otkrije njegovo sklonište, sigurno će ispuniti svoje obveze."

Umirovljeni stručnjak za borbu protiv terorizma objasnio je za Nacional da su policijska suzdržanost i oprez posve razumljive: "Ako se želi da stradalih bude što manje, uhićenje se mora pripremiti u potpunoj tajnosti, a izvesti maksimalno uvježbano." Postavlja se, međutim, pitanje je li moguće izbjeći žrtve s obzirom na to da onima koji hrabre generala Gotovinu da se ne preda i huškaju ga na oružani otpor odgovara što više stradalih. Oni predviđaju da bi veći broj poginulih i ranjenih postao detonator općeg političkog nezadovoljstva. Da izbjegnu tu zamku, potvrđeno je Nacionalu, u Vladi i policiji opredijelili su se za strpljivost i maksimalnu pripremljenost. Uostalom, postoji iskustvo s predajom umirovljenog generala Mirka Norca. Vlada i MUP priželjkuju sličan rasplet, premda su svjesni da ga je u slučaju Gotovine mnogo teže očekivati. Procjenjuje se da je u bliskom okružju generala Gotovine stvorena klima da u vlasti ne postoji politička volja za njegovo izručenje Haagu, pa da ga se policija zbog toga ne usuđuje uhititi. Time se hrabri generala Gotovinu da ne postupi na isti način kao i general Norac. Generala Gotovinu također uvjeravaju da Haaški sud neće još dugo djelovati, da je samo pitanje vremena kad će pasti Račanova vlada i raspasti se vladajuća koalicija te da valja izdržati dok se to ne dogodi. Tada će, po njihovim predviđanjima, na vlast doći HDZ, Ivić Pašalić i HIP Miroslava Tuđmana, pa će njihova vlada odmah poništiti tjeralicu za Gotovinom, ukinuti odluku o njegovu izručenju te pokrenuti promjenu Ustavnog zakona o suradnji sa Sudom u Haagu što ga je donio upravo Sabor u kojemu je HDZ imao apsolutnu većinu.

Putujuća promocija ‘Ratnika’

Svrha putujućih promocija knjige Nenada Ivankovića "Ratnik", u kojoj se opisuje životni i vojnički put generala Gotovine, nije u prvom redu glorifikacija generalova lika i djela nego širenje atmosfere nestabilnosti i napetosti te stvaranje dojma o skorom padu Vlade. Upravo zbog toga u HlP-u početkom rujna planiraju održati još cijeli niz takvih priredbi u Vukovaru, Osijeku, Đakovu, Vinkovcima... Nacional je doznao da se najveći spektakl kani organizirati početkom rujna na Trgu bana Jelačića u Zagrebu. U glavnom gradu trebalo bi se održati još jedno predstavljanje knjige "Ratnik” jer u HIP-u nisu zadovoljni učinkom, odjecima pa ni brojnošću nazočnih na prvoj promociji početkom ljeta u Domu sportova. Popularni izvodači zabavnih i domoljubnih pjesama trebaju jamčiti okupljanje najmanje nekoliko desetaka tisuća građana koji bi, prema očekivanja organizatora, zajedno s političkim promotorima knjige, stvorili zapaljivu atmosferu protiv vladajuće koalicije koja bi uzdrmala cijelu državu.

Ivankovićevu političko-književno-zabavnu predstavu u Zadru krasi i jedna bizarnost. Redatelju tog happeninga Krešimiru Dolenčiću organizatori nisu isplatili obećani honorar, pa se on počeo glasno buniti i naokolo se javno žaliti. Da se izbjegne sramota i veći skandal, pobrinuo se neizbježni Ivić Pašalić: navodno se upravo on pobrinuo da se Dolenčića namiri do posljednje kune. Predsjednik Mesić ovih je dana, doznavši da je časnik HV-a Ante Kotromanović dvaput putovao u inozemstvo, u Mostar na promociju knjige "Ratnik" te u Španjolsku na utakmicu Hajduka, a da o tome nije obavijestio svoje nadređene niti je tražio dopuštenje za put, ovako komentirao takvo ponašanje: "Eto u što su oni htjeli pretvoriti vojsku, u svoju prćiju u kojoj bi radili što ih je volja".

U Ministarstvu obrane i Glavnom stožeru HV-a zamjeraju i generalu Mati Laušiću, načelniku Vojne policije, što je umirovljenom generalu Janku Bobetku, koji, uzgred rečeno, ima mirovinu veću od 20 tisuća kuna, 24 sata na raspolaganju ostavio službena kola i vozača premda ih on najviše koristi za obilazak skupova na kojima drži političke govore protiv sadašnje vlasti. Jedan od posljednjih takvih istupa generala Bobetka zbio se prigodom desete obljetnice stradanja Hrvata u Pakracu. Premda su mnogi postavili pitanje zašto je došao na tu proslavu kad u to doba 1991. još nije bio ni pristupio Hrvatskoj vojsci, generalu to nije smetalo da se žestoko okomi na aktualnu vlast, kao i župan Ante Bagarić. Bez presedana je i odluka generala Laušića da svećeniku Josipu Jezerincu, vojnom ordinariju, dodijeli posebnog čuvara.

Da se ekstremni desničari najozbiljnije pripremaju za preuzimanje vlasti, potvrđuje i to što je već počela i raspodjela najvažnijih funkcija. Tako je jedna grupacija kao svoje kandidate istaknula umirovljenog admirala Davorina Domazeta za funkciju ministra obrane, dok je za umirovljenog generala Damira Krstičevića rezervirana dužnost načelnika Glavnog stožera HV-a. Problem je jedino u tome što u sličnim planovima neke druge skupine imaju svoje favorite.

Pokret otpora protiv vlasti

U Hrvatskoj vojsci zamjećuje se sve više okupljanja po političkim, rodačkim i plemenskim načelima. Ohrabreni vojni sljedbenici nekadašnje vlasti, sadašnji pristaše HDZ-a, HIP-a i desnih političkih opcija pokušavaju, navodno, iskoristiti najavljeno smanjivanje broja vojnih djelatnika kako bi se oslobodili političkih protivnika i neistomišljenika. Tvrdi se da će u tome važnu ulogu imati brat Mirka Čondića, šefa Središnjeg odbora za obranu digniteta Domovinskog rata, koji je načelnik Personalne uprave u HV-u. Budući da će se u toj upravi praviti popisi prekobrojnih, očekuje se da će Čondić i njegovi suradnici nastojati tako sačuvati svoje kadrove. Kako Glavni stožer i general Petar Stipetić nemaju nikakvu kontrolu nad tom upravom, prevladava bojazan od čistke demokratski orijentiranih pripadnika HV-a. Zamijećeno je i da pojedini umirovljeni visoki časnici HV-a pripremaju teren za promjenu vlasti. Tvrdi se da su, navodno, umirovljeni generali Živko Budimir i Ivan Basarac, među ostalima, uvjeravali i vukovarske veterane Mladena Borkovića Malog Jastreba i vukovarskog heroja Matića da su na listi za izručenje Haaškom sudu. Tim lažima pokušavaju ih uplašiti i pridobiti na svoju stranu.

Organizatorima pokreta otpora protiv vlasti, a to se prije svega odnosi na Miroslava Tuđmana, Ivića Pašalića i njihove sljedbenike, više je stalo da slučaj Gotovina iskoriste za ispunjenje vlastitih političkih ambicija negoli za dokazivanje njegove nevinosti. Sve se češće postavlja pitanje kako bi reagirali politički pokrovitelji i osobni čuvari generala Gotovine kad bi se on odlučio predati. Za njih bi takva odluka bila težak politički udarac jer bi izgubili jedan od ključnih demagoških argumenata kojima se služe u pokušajima da svrgnu predsjednika Mesića i Račanovu vladu. Po nekim procjenama, oni bi učinili sve da odvrate generala Gotovinu od takve odluke. Stoga nije čudno što je general Gotovina, navodno, sve nepovjerljiviji prema svojoj okolini te da njegovo puno povjerenje uživa još samo umirovljeni general Ante Roso. Budući da će generalu Gotovini, kako će vrijeme odmicati, biti sve teže podnositi izolaciju i neizvjesnost, nije čudno što se njegovim političkim pokroviteljima toliko žuri isprovocirati pad vlade Ivice Račana.