Novi list: 29. 08. 2001.

Branitelji i profiteri rata

Piše: Jelena Lovrić

Hrvatski branitelji i članovi njihovih obitelji neće dopustiti Vladi da ih svrstava u kategoriju gubitnika - tim je riječima Koordinacija udruga iz Domovinskog rata odbacila predloženi paket socijalnih restrikcija. Njihova odbijenica garnirana je uvredama na račun vlasti, čak i optužbama da dio koji će otkinufi braniteljima, Vlada kani preusmjeriti onima od kojih se u ratu trebalo braniti.

Veteranske i druge s ratom povezane udruge tvrde da su “spremne dijeliti sudbinu svoga naroda”, ali njihovo solidariziranje s ostatkom Hrvata dosad je bilo samo verbalnog karaktera. Pojedine braniteljske kategorije, i njihove organizacije, navikle su živjeti komotno i ne pokazuju ni malo volje da se pridiuže općem stezanju remena. Sudbinu nisu bili spremni podijeliti ni s onim skupinama branitelja koje su materijalno ostale zakinute.

U pravilu, Hrvatska je svoje vojnike zbrinula bolje nego je to uobičajeno i u mnogo bogatijim zemljama. Bivša je vlast raskošno honorirala takozvane domoljubne usluge i sada je teško ukidati stečena prava. Tuđmanova je ekipa braniteljima dala brojne povlastice, prvo zato jer je samo na taj način mogla osigurati da bez otpora s te strane u svoju korist izvede privatizacijsku pljačku Hrvatske, i, drugo, beneficijama ih je pretvarala u vječno budne čuvare svoga režima.

Svjesno se podgrijavalo očekivanje da sudjelovanje u ratu zauvijek osigurava egzistenciju. Namjerno še stvaralo uvjerenje da pobjednici, uz čast, imaju pravo i na mast. U ratu u nekim se situacijama podrazumijevalo pravo na ratni plijen. Tako, uopće se nije reagiralo na masovno pljačkanje napuštenih srpskih kuća po bivšoj Krajini, u funkciji takvih poriva organizirani su i posebni besplatni vlakovi, koji su nakon Oluje vozili Hrvate u pohode Kninu. Uvjerenje da se sudjelovanje u ratu neizostavno mora materijalizirati u obilnim prinadležnostima, progovara i iz najnovijeg reagiranja veteranskih udruga na Vladinu rekompoziciju socijalnih troškova.

Ali pravi branitelji i invalidi ipak imaju ozbiljnog razloga za nezadovoljstvo predloženim paketom socijalnih mjera. U prvom redu zato jer su njima restrikcije razrezane neselektivno. Jer Vlada nema petlje da provede reviziju enormno nabujalih braniteljskih redova ni reviziju olako dijeljenih statusa invalidnosti. Umjesto da napravi red, ona zatečeni nered uzima kao startnu poziciju i svima ispod 50 posto invalidnosti oduzima dosadašnja prava. lako joj je poznato da je već pokojni gereneral Červenko, pokušavajući razdijeliti žito od kukolja, došao do zaključka da je svaki treći invalid - lažnjak. Ministar Pančić također je odmah na početku mandata krenuo u prosijavanje braniteljskih statusa, ali je brzo odustao.

Broj je branitelja i invalida umjetno napumpan, to svi znaju, ali nitko ništa ne poduzima. Čak ni udruge proistekle iz Domovinskog rata, kojima bi otkrivanje fingiranih branitelja moralo biti u najvećem interesu. No, umjesto statusa stvarnih boraca one danas brane izborene statuse, bez obzira kako se do njih došlo.