Vjesnik: 02. 09. 2001.

Njemačka tv-zvijezda Stasijev špijun

Ingo Dubinski treći je istočnonjemački novinar koji se u zadnjih nekoliko mjeseci našao »na ledu« nakon otkrića da je bio suradnik Stasija

BERLIN, 1. rujna (Od Vjesnikova dopisnika) - Popularni njemački televizijsko voditelj Ingo Dubinski (37), domaćin najgledanije zabavno-glazbene emisije Prvog programa njemačke televizije (ARD), vjerojatno će naprasno prekinuti svoju sjajnu karijeru. Razlog: Bio je doušnik DDR-ove tajne policije Stasi, što je u petak potvrdio Ured za dokumente Stasija u Berlinu, poznat kao Gauckov ured.

Glasnogovornik ARD-a Eric Marcuse, izjavio je: »Ako je to točno, Dubinski neće više raditi za nas.« To znači da će s programa bit skinute emisije »Wunschbox« i »Goldene 1«, a na ekranima se neće pojaviti ni show program kojeg je Dubinski planirao za 8. rujna.

Prema dokumentima Gauckova ureda, Dubinski je 1983. godine dragovoljno pristao surađivati sa Stasijem pod kodnim imenom Diplomat, otkucavajući svoje drugove koji nisu bili »na liniji«. Pet godina poslije radio je za vojni obavještajni Odjel IV. Pokušaj novinara da dobiju komentar od samog Dubinskog do petka su se pokazali neuspješnim. On je samo najavio da će o cijeloj aferi napisati izjavu za medije, te da će se i dalje pojavljivati na televiziji.

Slučaj Dubinski, pokazuje da Gauckov ured, kako je uostalom nedavno najavila njegova predsjednica Marianne Birthler, nastavlja objavljivati dokumente o javnim osobama koje su pomagale DDR-ovu strahovladu. Istodobno se nastavlja ručno i kompjutorsko spajanje gomile potrganih dokumenta koje su tijekom demokratskih promjena 90-ih godina pripadnici tajne policije pokušali potpuno uništiti.

Služba sigurnosti bivšeg DDR-a, čiji se dokumenti danas čuvaju u Gauckovu uredu, ukinuta je 15. siječnja 1990. godine nakon demonstracija sto tisuća ljudi u Berlinu. Dubinski je treći istočnonjemački novinar koji se u zadnjih nekoliko mjeseci našao »na ledu« nakon otkrića da je bio suradnik Stasija. Tabloid Bild donio je u petak faksimil izjave Dubinskog o suradnji sa Stasijem napisan njegovim rukopisom i datiran 23. ožujka 1983. godine.

Dosad je, čini se, potraga za Stasijevim suradnicima bila uspješnija na istoku zemlje. Naime, ni knjiga bivšeg istraživača u Gauckovu uredu dr. Hubertusa Knabea (43) »Diskretni šarm DDR-a«, u kojoj on tvrdi da je 30 novinara sa zapada Njemačke surađivalo sa Stasijem, nije za te novinare imala posljedice koje isti krimen ime za istočnonjemačke: kraj novinarske karijere.

Branko Madunić