Vjesnik: 03. 09. 2001.

Sarajevo u napetom iščekivanju zapečaćenih optužnica

Glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte nakon Beograda dolazi u Sarajevo gdje će od lokalnih vlasti zatražiti uhićenje i izručenje osumnjičenih

SARAJEVO, 2. rujna (Od Vjesnikova dopisnika) - Odavno nečiji dolazak nije u Bosni i Hercegovini iščekivan s takvim zanimanjem kao što je to slučaj s posjetom glavne haaške tužiteljice Carle del Ponte. Ona nakon Beograda u ponedjeljak, gdje će zatražiti izručenje svih optuženih za ratne zločine, dolazi u Sarajevo i ostaje, kako je najavljeno, do srijede.

Del Ponte dolazi s novim zapečaćenim optužnicama i od lokalnih će vlasti zatražiti uhićenje i izručenje osumnjičenih. Takvu mogućnost najavio je i član državnoga predsjedništva Beriz Belkić koji je u intervjuu za jedan sarajevski tjednik rekao kako »strahuje da će glavna haaška tužiteljica prilikom posjeta Sarajevu donijeti nove zapečaćene optužnice«. Belkić je očito upućen u ciljeve dolaska Del Ponte u Sarajevo, jer su domaće vlasti i u slučaju trojice optuženih generala Armije BiH (Alagić, Hadžihasanović i Kubura) nekoliko tjedana ranije bile upoznate sa zahtjevom za njihovo izručenje.

Brojne su špekulacije o tome koja bi se imena mogla naći na popisu optuženih. Pretpostavlja se da bi se nove optužnice mogle odnositi na jedan broj Hrvata iz Hercegovine, odgovornih za logore za bošnjačke vojnike i civile 1993. godine, ali i sustavne progone nehrvatskog stanovništva na području bivše Hrvatske zajednice (republike) Herceg-Bosne.

Navodno, na »haaškoj listi« visoko kotiraju general Zlatan Mijo Jelić, bivši zapovjednik obrane Mostara Valentin Ćorić, nekadašnji načelnik Vojne policije HVO-a general Željko Šiljeg, bivši vojni zapovjednik u Tomislav Gradu Bruno Stojić, bivši ministar obrane Herceg-Bosne general Stanko Sopta Baja, za vrijeme rata drugi čovjek Kažnjeničke bojne iz Širokog Brijega. Mnogo se govori i o Jadranku Prliću, koji je upravo ovih dana odbacio tvrdnje jednog bivšeg bošnjačkog zatočenika da je obilazio logor u Heliodromu u vojnoj odori. »Nikada tijekom rata nisam odjenuo vojničku odoru«, rekao je Prlić.

S druge strane, »strah od novih optužnica«, o čemu govori Beriz Belkić, vjerojatno se odnosi na optužnice za zločine bošnjačkih postrojba tijekom rata. Špekulira se da bi jedna mogla biti za bivšeg načelnika općine Bugojno, Dževada Mlaću koji je navodno odgovoran za sustavna protjerivanja civila, ali i ubojstva zarobljenih vojnika HVO-a i hrvatskih intelektualaca iz tog grada.

Spominje se i Alija Izetbegović, zbog njegove sve izvjesnije »objektivne odgovornosti« za zločine za koje su osumnjičeni njegovi izravno podčinjeni časnici. »Spreman sam podijeliti sudbinu s našim generalima«, rekao je Izetbegović.

Eventualno podizanje optužnice protiv Izetbegovića posebno priželjkuju u Republici Srpskoj, ali neki drugi izvori tvrde da su srazmjerno male mogućnosti da ovaj puta Izetbegović doista i bude optužen.

Ne treba ni naglašavati da će Carla del Ponte inzistirati na većoj suradnji vlade Republike Srpske s ICTY-jem te na uhićenju vodećih osumnjičenih ratnih zločinaca Radovana Karadžića i Ratka Mladića. Uostalom, u jednom intervjuu pred dolazak u Sarajevo rekla je: »Srpski entitet u Bosni ne surađuje, na njega se ne čini pritisak i ne može se reći da napreduje u pravcu demokratizacije. I dalje je veliki broj optuženih na slobodi, oni su i dalje zaštićeni u RS, a međunarodna zajednica i dalje malo toga čini da ih uhiti.

Alenko Zornija