Vjesnik: 06. 09. 2001.

Del Ponte: Na slobodi još 38 osumnjičenih za ratne zločine

SARAJEVO, 5. rujna (Od Vjesnikova dopisnika) - Glavna tužiteljica Međunarodnoga kaznenog suda za bovšu Jugoslaviju (ICTY) Carla del Ponte naglasila je u Sarajevu da će i dalje inzistirati na izručenju svih osoba koje su osumnjičene za ratne zločine. »Miloševićevo izručenje nije dovoljno. Na slobodi je još 38 osumnjičenih za ratne zločine. Objavljena su imena njih 27, a 11 ih je još na tajnim optužnicama. Svi oni moraju biti privedeni pravdi«, izjavila je tužiteljica novinarima u Sarajevu.

Pozvala je vlasti u Bosni i Hercegovini na ozbiljniju suradnju s Tribunalom, zatraživši od domaćih sudova da sudjeluju u istragama i procesuiranju ratnih zločina počinjenih tijekom rata u BiH. »Haaški sud ne može suditi svima koji su odgovorni za ratne zločine i stoga je važno da domaće pravosuđe preuzme dio odgovornosti za takve procese«, istaknula je Carla del Ponte.

Glavna haaška tužiteljica sastala se u srijedu s članovima Predsjedništva BiH. Nakon tih razgovora nije željela odgovoriti na pitanje je li u Sarajevo donijela nove zapečaćene optužnice.

Član Predsjedništva Beriz Belkić kazao je da je na tom sastanku istaknuta važnost da što prije bude uhićen Radovan Karaždić, da za to moraju biti odgovorne i vlasti Republike Srpske. Dodao je kako je »najavljeno« da će optužnica protiv bivšeg jugoslavenskog predsjednika Slobodana Miloševića biti proširena za genocid u BiH. Također, optužbe protiv Miloševića za zločine na Kosovu, u Hrvatskoj i BiH bit će objedinjene u jedan slučaj.

»Predsjedništvo je vrlo jasno izrazilo opredijeljenost da u sklopu svojih ovlasti pridonese radu Tribunala«, naglasio je Belkić. Kad je riječ o slanju zatraženih stenograma s ratnih sjednica Predsjedništva BiH, »taj je posao završen i preostaje samo tehnički dio«, objasnio je.

Del Ponte je zadovoljna izjavom zapovjednika SFOR-a generala Michala Dodsona o tome da Stabilizacijske snage znaju gdje se kriju Karadžić i Mladić. No odbila je dalje to komentirati, rekavši da ih prvo treba uhititi, a tek onda se može razgovarati.

Tužiteljica se sastala i s visokim predstavnikom za BiH Wolfgangom Petritschem. Nakon razgovora s njim, ustvrdila je da još jedino bosanski Hrvati i Srbi odbijaju surađivati s Haaškim sudom pa je od Petritscha zatražila da se on dodatno angažira na tome.

Alenko Zornija