Vjesnik: 07. 09. 2001.

Svaki mjesec MORH daje 15 milijuna kuna za bolovanje svojih djelatnika

U Sabor poslani zakoni vezani uz socijalnu reformu/ Devet od 11 zakona ide u hitan postupak jer bi se trebali primjenjivati od 1. listopada / Turistička sezona ispunila očekivanja, a najveća mana hrvatskog turizma je loš odnos ponude i cijena / Hoteli Cavtat prodani španjolskom Endicottu, Hoteli Croatia Lukšićevoj Plavoj laguni / Povećane carine za uvoz svinja i pojedinih kategorija smrznute svinjetine

ZAGREB, 6. rujna - Vlada je u četvrtak u saborsku proceduru uputila 11 prijedloga zakona vezanih uz novu socijalnu politiku. U redovni postupak idu samo novi zakoni o zdravstvenom osiguranju i dječjem doplatku, koji trebaju stupiti na snagu 1. siječenja 2002. Ostali idu u hitnu proceduru jer bi se trebali primjenjivati od 1. listopada. O zakonu o pravima hrvatskih branitelja Vlada će raspravljati na sljedećoj sjednici.

U kratkoj raspravi ministar rada i socijalne skrbi Davorko Vidović naglasio je da Vlada ima značajnu potporu građana koji su prepoznali načela na kojima se socijalna reforma temelji i realnost hrvatskog gospodarstva.

Ministar obrane Jozo Radoš požalio se da njegovo ministarstvo svaki mjesec bolovanje svojih djelatnika plaća 15 milijuna kuna. Budući da većina njih ima liječničke potvrde da su njihove bolesti posljedica obnašanja dužnosti, dakle svojevrsne ozljede na radu, ne isplaćuje im se 80 nego 100 posto naknade plaće. Dugoročno rješenje Radoš vidi samo u strogom inspekcijskom nadzoru rada liječnika, a kratkoročno u tome da se iz naknade za bolovanje isključi onaj dio plaće na koji se ne plaćaju zdravstveni doprinosi.

Najveći dio sjednice, više od sata, Vlada je posvetila turizmu. U prvih osam mjeseci ove godine rezultati su 11 posto bolji od prošlogodišnjih, a budući da je sezona produžena, ministrica turizma Pave Župan-Rusković smatra da će ovogodišnji porast turističkog prometa biti između 12 i 13 posto. Po broju noćenja Nijemci su i dalje najbrojniji gosti, a slijede Talijani, Slovenci i Česi.

Osvrćući se na žalopojke o »lošim gostima«, ministrica je posebno naglasila da su nam »gosti onakvi kakva je ponuda«. Ističe da se najviše žale vlasnici ugostiteljskih objekata, kojih je više nego lani i koji u mjesec-dva žele zaraditi za cijelu godinu pa nabijaju cijene neadekvatne ponudi. Budući da takvo »divljanje izvanpansionskih cijena« ugrožava budućnost hrvatskog turizma, potpredsjednik Vlade Slavko Linić predložio je Ministarstvu financija da razmisli o uvođenju dodatnog poreza na ekstraprofite i prevelike marže u turizmu.

Prema podacima ministra financija Mate Crkvenca, turizam će u ovoj godini manje utjecati na konjunkturu u državi nego lani, pa treba razmotriti što učiniti kako bi turizam postao jači generator gospodarskih aktivnosti. Crkvenac je naglasio da nije točno da će ovogodišnji tečaj nepovoljno utjecati i na sljedeću turističku sezonu jer je - za razliku od drugih turistički uspješnih zemalja - naša glavna turistička mana loš odnos između ponude i cijene. No, ministar gospodarstva Goranko Fižulić ipak je predložio da se u Hrvatskoj uvede terminsko tržište deviza. Ministar obnove Radimir Čačić smatra da je Vlada u posljednjih godinu dana zakazala u obnovi kapaciteta uništenih u ratu, koji su jedina realna šansa za povećanje broja turista u špici sezone, te zatražio da se problem riješi do sezone 2003.

Hoteli Cavtat (Cavtat, Epidaurus i Albatros) bit će prodani španjolskoj tvrtki Endicott Compania De Turismo za 54,8 milijuna kuna. Ta je tvrtka uz bolje rokove plaćanja nego Goran Štrok ponudila i suradnju s jednim od najvećih svjetskih turoperatora - britanskim Thomasom Cookom, te ulaganje od 5,8 milijuna eura u hotele do 2006.

Cavtatski Hoteli Croatia prodani su za 105 milijuna kuna Plavoj laguni Andronika Lukšića. No, Vlada traži da se 10 milijuna maraka u hotel uloži u dvije umjesto u pet godina, a Plava laguna mora kupiti Croatiju svojim kapitalom što će, tvrdi Linić, značiti dokapitalizaciju porečke tvrtke.

Nakon kratke ali prilično burne rasprave, na doradu do sljedeće sjednice Vlada je vratila izmjene zakona o investicijskim fondovima i PIF-ovima. Kamen smutnje bila je odredba, kojoj se usprotivio ministar Fižulić, da zatvoreni fondovi smiju kupiti najviše 10 posto neke tvrtke, iako strani fondovi nemaju takva ograničenja kad kupuju hrvatske tvrtke.

Bez rasprave, Vlada je odlučila da se domaći proizvođači zaštite povećanjem carine za uvoz svinja i pojedinih kategorija smrznute svinjetine, a privremeno je ukinula carine na ljuskice, granule i pelate od krumpira i pšenicu u okviru kvota Svjetske trgovinske organizacije.

Sanja Kapetanić