Slobodna Dalmacija: 08. 09. 2001.

IZJAVA KOORDINATORA MEĐUNARODNOG SUDA ZA RATNE ZLOČINE LIAMA McDOWALLA NA SKUPU U MOSTARU:

PRED HAAŠKI ĆE SUD JOŠ 200 OSOBA

McDowall je kritizirao medije s područja bivše Jugoslavije optuživši ih da ne izvješćuju o cjelini djelovanja Haaškog tribunala

Piše: M. LANDEKA

MOSTAR — Tribunal u Den Haagu će u idućih desetak godina organizirati sudske procese za još 150 do 200 osoba s područja bivše Jugoslavije, osumnjičenih za ratne zločine, izjavio je u petak koordinator u Međunarodnom sudu za ratne zločine (ICTY) Liam McDowall na početku dvodnevnoga okruglog stola u Mostaru o temi "Haaški tribunal i mediji u bivšoj Jugoslaviji".

Ovom skupu, koji organizira "Media Centar" iz Sarajeva nazočni su novinari iz država nastalih raspadom bivše Jugoslavije te dužnosnici Haaškog tribunala - glasnogovornik James Landale i glasnogovornica Tužiteljstva tribunala Florence Hartmann.

"Haaškom tribunalu nije cilj da se bilo kome sveti, već mu je namjera ukloniti osobe koje su počinile zločine", ustvrdio je McDowall. On je kritizirao medije s područja bivše Jugoslavije optuživši ih da projiciraju politička stajališta na rad Haaškog tribunala, te da ne izvješćuju o cjelini djelovanja tog tribunala.

"Hrvatski mediji su usredotočeni uglavnom samo na osumnjičene Hrvate, a srbijanski samo na osumnjičene Srbe", zamjerio je McDowall. On je rekao kako većina medija iz Jugoistočne Europe glavnu tužiteljicu Haaškog tribunala Carlu del Ponte tretira kao šefa suda, što nije istina. Del Ponte ne izriče presude, a Tužiteljstvo kojem je ona na čelu samo je dio Međunarodnog suda za ratne zločine, objasnio je McDowall.

Novinar iz Sarajeva Zlatko Dizdarević rekao je kako mediji iz Jugoistočne Europe, odnosno područja bivše Jugoslavije, nisu u dovoljnoj mjeri prepoznali važnost ICTY-ja. "Haaški tribunal će izravno redefinirati mnoge kodekse suvereniteta i međunarodnog pravosuđa", kazao je Dizdarević. Dodao je kako će Haaški sud imati veliku ulogu u svjetskoj politici.

Novinar iz Beograda Vladan Radosavljević je rekao kako je nakon izručenja Slobodana Miloševića u haaški zatvor znatno poraslo zanimanje srbijanskih medija za rad tog suda. On je objasnio kako se pri tome mogu prepoznati dva medijska usmjerenja u Srbiji - jedno koje se odnosi navijački za Miloševića i drugo koje odobrava suđenje njemu u Haaškom tribunalu.