Vjesnik: 08. 09. 2001.

Hoće li za vrijeme općeg štrajka u HT-u telefoni ostati gluhi?

Jurleka: HT će i za trajanja štrajka biti na usluzi korisnicima / Sindikati: Deset posto radnika HT-a koji će dobiti radnu obvezu ne mogu za trodnevnog štrajka održavati telekomunikacijski promet / Dug radnicima mogao bi narasti na 250 milijuna kuna

ZAGREB, 7. rujna - Hrvatski telekom (HT) jamči da će i u slučaju općeg štrajka, najavljenog za 12.-14. rujna, svim svojim korisnicima omogućiti tražene usluge, rekao je Vjesniku Marjan Jurleka, glasnogovornik HT-a. U sindikatima kažu da 10 posto radnika HT-a, koji će dobiti radnu obvezu, ne mogu za trodnevnog štrajka održavati telekomunikacijski promet. No, dok sindikati čekaju poziv za mirenje, Jurleka je sindikalne zahtjeve ocijenio neprimjerenima. Sindikati traže potpisivanje granskoga kolektivnog ugovora za telekomunikacije, restrukturiranje neosnovnih djelatnosti te kupnju dionica HT-a po povoljnim uvjetima.

Jurleka napominje da su sindikati nakon višemjesečnih pregovora sami prekinuli pregovore o novom kolektivnom ugovoru kad su u prosincu jednostrano napustili pregovore. Međutim, u sindikatima tvrde da su pregovore napustili zbog čudnih igara s poslovodstvom jednog od šest sindikata. Inače, pregovori su stalno bili na rubu ekscesa, pa su napokon i prekinuti. Sindikati su uvjereni da je Uprava HT-a odustala od isplate već priznatog duga radnicima u iznosu od 73 milijuna kuna, nakon zaključka Vlade od 22. prosinca i Prijedloga politike plaća do 2003. godine. No, taj dug, zbog kojega je već poneseno više od 8000 sudskih tužbi, do kraja godine bi mogao narasti na 250 milijuna kuna.

Što se tiče restrukturiranja, Jurleka ističe da je proces restrukturiranja neizbježan, jer HT-ova konkurencija ulazi na domaće tržište. No, u HT-u neće biti otpuštanja radnika, iako sindikat, kaže Jurleka, koristi teške riječi kad spominje 5000 zaposlenih koji bi već do kraja godine trebali izaći iz sastava HT-a. Radi se o 1404 radnika neosnovnih djelatnosti kojima je, što se tiče zaštite, ponuđeno više od europskih standarda. Uprava HT-a im je ponudila zaštitu tri plus dvije godine, a sindikati traže sedam godina jamstva za radno mjesto. Sindikati su na pogrešnu adresu poslali zahtjev za povoljniju kupnju dionica HT-a. Vlada je, naime, nakon izmjena i dopuna Zakona o privatizaciji HT-a, isključivo nadležna za dionice HT-a, a sindikat traži određivanje roka za prodaju dionica Telekoma do 31. prosinca 2001. godine.

Marinko Petković