Večernji list: 08. 09. 2001.

ŠTO ZNAČI "REGIONALNI PRISTUP" U PRIVOĐENJU HAAŠKIH OPTUŽENIKA

Steže se obruč oko ratnih zločinaca

SARAJEVO - "Regionalni pristup" uhićenju osoba osumnjičenih za ratne zločine počinjene prije svega u BiH nova je strategija međunarodne zajednice za rješenje tog pitanja. Inicijativu je prvi iznio, uoči odlaska iz Sarajeva, zapovjednik stabilizacijskih snaga u BiH (SFOR-a) američki general Michael Dodson, potvrdivši kako SFOR zna gdje su najtraženiji bjegunci - Radovan Karadžić i Ratko Mladić.

Istodobno je objasnio kako je uhićenje te dvojice nemoguće jer Karadžić i Mladić najveći dio vremena provode izvan granica BiH, a svaki prelazak naoružanih vojnika preko granice BiH sa Srbijom ili Crnom Gorom mogao bi se pretvoriti u ozbiljan diplomatski incident.

Izjava generala Dodsona slijedila je nakon čestih kritika što ih je glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte upućivala na račun NATO-a i SFOR-a. Tvrdnje iz Sarajeva nov su izravan izazov vlastima u Srbiji i Crnoj Gori čiji najviši dužnosnici, poput premijera Đinđića i predsjednika Đukanovića, odbijaju mogućnost da su Karadžić i Mladić negdje na prostoru sadašnje Jugoslavije, ali takve su izjave uglavnom ponešto diplomatski formulirane.

Nema, međutim, dvojbe kako će najizravniji pritisak slijediti na Banju Luku. Glasnogovornik Petritscheva ureda Kevin O"Sullivan izjavio je jučer novinarima kako OHR-u stoje na raspolaganju brojni mehanizmi kojima je vlasti Republike Srpske moguće natjerati na suradnju u privođenju ratnih zločinaca.

U sjeni posjeta Carle del Ponte BiH, no s gotovo jednakom zadaćom u BiH je boravio i američki diplomat Pierce Prospero koji se bavi pitanjem ratnih zločina. On je u Banjoj Luci kazao kako je premijeru Republike Srpske Ivaniću i predsjedniku parlamenta Kaliniću kazao da Karadžiću i Mladiću prenesu poruku da se predaju. Takvo rješenje, drže u Washingtonu, i dalje je najbolje za sve.

Glasnogovornik misije UN-a u BiH Stefo Lehmann smatra da je suradnja ministarstva unutrašnjih poslova Hrvatske, BiH i SRJ uspješno počela te da je dala prve rezultate u borbi protiv organiziranoga kriminala i trgovine ljudima. Ministri unutrašnjih poslova regije trebali bi sljedećeg tjedna u Banjoj Luci razgovarati o daljim oblicima suradnje.

R. Mavrak, HINA

General Sylvester novi zapovjednik SFOR-a

SARAJEVO - Američki general John Sylvester preuzeo je jučer dužnost novog zapovjednika stabilizacijskih snaga u Bosni i Hercegovini (SFOR-a) u kojima je trenutačno oko 20 tisuća vojnika iz 35 zemalja.

General Sylvester u BiH se vraća treći put kao iznimno dobar poznavatelj prilika u toj državi. On je u zemlji već boravio od 1995. do 1996. i od 1998. do 1999. godine, obavljajući različite dužnosti u glavnom zapovjedništvu nekadašnjeg IFOR-a, a današnjeg SFOR-a. Sad već bivši zapovjednik SFOR-a Michael Dodson preuzima dužnost zamjenika zapovjednika svih američkih snaga u Europi sa sjedištem u Heidelbergu u Njemačkoj. (H)

Haag će suditi još 200 osoba

MOSTAR - Na sudu u Den Haagu idućih desetak godina organizirat će se procesi protiv još 150 do 200 osoba s područja bivše Jugoslavije osumnjičenih za ratne zločine, izjavio je jučer koordinator u Međunarodnom sudu za ratne zločine (ICTY-u) Liam McDowall na početku dvodnevna okruglog stola u Mostaru o temi "Haaški tribunal i mediji u bivšoj Jugoslaviji".

Tom skupu nazočni su novinari iz država nastalih raspadom bivše Jugoslavije te dužnosnici Haaškog suda - glasnogovornik James Landale i glasnogovornica tužiteljstva suda Florence Hartmann. McDowall kazao je da se Ured tužitelja Haaškog suda usredotočio na najviše političke i vojne vođe s područja bivše Jugoslavije, bez obzira na nacionalnu pripadnost, te je kritizirao medije s područja bivše Jugoslavije, optuživši ih da projiciraju politička stajališta na rad Haaškog tribunala i ne izvješćuju o cjelini rada suda. (H)