Vjesnik: 08. 09. 2001.

Ako je Gotovina u Hrvatskoj, zašto ga traži Interpol?

MUP je raspisao samo domaću tjeralicu za umirovljenim generalom Gotovinom, a Interpol je raspisao tjeralicu na zahtjev Haaškog suda / Gotovina na tjeralici na kakvoj se nalaze Karadžić, Mladić, Radić, Šljivančanin, Mrkšić... / Pregovaraju li hrvatske vlasti s osumnjičenim generalom o predaji i pomažu li njegovoj obrani uhićenjima u Šibeniku?

ZAGREB, 7. rujna - »Slučaj Gotovina« dobio je i međunarodni zaplet. U srijedu je objavljeno da je još 24. kolovoza Interpol, na zahtjev Haaškog suda, raspisao međunarodnu »crvenu« tjeralicu za umirovljenim generalom Antom Gotovinom.

Dakle, tjeralicu Interpol nije raspisao na zahtjev MUP-a, što bi bilo očekivano, nego Suda u Haagu. Glasnogovornica MUP-a je u srijedu potvrdila da je MUP isti dan od Interpola zaprimio »crvenu« tjeralicu za Gotovinom.

Istoga dana, zamjenik premijera Goran Granić je, kao predsjednik Savjeta za suradnju s Haaškim sudom, zatražio od ministra Šime Lučina da ga izvijesti o potrazi za generalom Gotovinom. Lučin je, koji dan kasnije, javno odgovorio da se Gotovina još nalazi u Hrvatskoj.

Kada je Interpol, 28. kolovoza, objavio vijest o tjeralici, postrojbe MUP-a dobile su zapovijed za početak vježbe na pakoštanskom i zadarskom području, što su neki protumačili da se MUP na taj način želio uvjeriti je li Gotovina tamo ili nije.

Glasnogovornica glavne haaške tužiteljice pak tvrdi da ne zna ništa o raspisivanju međunarodne tjeralice za generalom Gotovinom i dodaje kako haaško tužiteljstvo »zna da je general Gotovina u Hrvatskoj«. Ujedno, očekuje da će Hrvatska u najkraćem mogućem roku ispuniti svoju obvezu prema Međunarodnom sudu, dakle izručiti Gotovinu Haagu.

Gdje je general Gotovina?

Mnogi su analitičari procjenjivali da se Gotovina, još dok mu je Županijski sud u Zagrebu trebao uručiti haašku optužnicu, dakle prije domaće tjeralice, sklonio u neku prekomorsku zemlju, pretpostavljalo se u Latinskoj Americi.

Istina, ministar Lučin je rekao kako MUP nema informaciju da je Gotovina napustio Hrvatsku, no to ne mora značiti da je Gotovina u Hrvatskoj. Zemlju je, naime, mogao napustiti pod bilo kojim identitetom.

Ako pak MUP ima obavještajnu, iz više izvora potvrđenu informaciju da se general Gotovina doista nalazi u Hrvatskoj, onda je trebalo postupiti prema zakonu i privesti ga.

Naravno, o tome se ne govori javno, ali se poduzimaju neke mjere. Primjerice, kada je jedan od čelnika HIP-a Nenad Ivanković rekao da je u kontaktu s generalom Gotovinom, umjesto šaljive izjave premijera Račana da novinari (umjesto njega) pitaju Ivankovića gdje je Gotovina s Ivankovićem je - prema svim pravilima pravne države - o tome trebala razgovarati policija.

Koliko god da je »slučaj Gotovina« zamršen - s obzirom na čudnu haašku optužnicu, činjenicu da Gotovinu javno brani i poznati američki novinar Roy Guttman, da je Vlada dopustila da se opet u velikom broju i veoma glasno okupe oni koji misle da se uvođenjem pravne države »narušava dignitet Domovinskog rata« - vrlo nedvosmisleno, baš s aspekta pravne države, treba prići njegovu raspetljavanju.

Prema ocjeni stranih promatrača, hrvatska se vlast nalazi u apsurdnijoj situaciji nego vlasti Republike Srpske i SRJ.

Vlasti bosanskih Srba tvrde da još nemaju zakon o suradnji s haaškim sudom i tako se formalno pokrivaju za to što ne pomažu pri uhićenju Radovana Karadžića, koji se, kao i Gotovina, nalazi na Interpolovoj »crvenoj« tjeralici. Na toj su tjeralici i Mladić, Radić, Mrkšić, Šljivančanin, osobe koje traže i Hrvatska i Haaški sud, a nalaze se u SRJ koji ih još odbija izručiti.

Na poteze Vlade s podsmijehom gledaju i odvjetnici generala Gotovine. Tako Ivo Farčić u izjavi za »Večernji list« kaže: »Vijest o tome da je Haaški sud raspisao potkraj kolovoza međunarodnu tjeralicu za generalom Gotovinom objavio je i France presse. U Hrvatskoj, međutim, nitko ne želi reći, pa je MUP valjda tek kao pokriće namjeravao raspisati još jednu, međunarodnu tjeralicu.«

Ako je general Gotovina kojim slučajem u BiH, može se dogoditi da ga sad, na osnovi Interpolove tjeralice, uhiti SFOR.

Moguće je i iznenađenje, slično kao u slučaju Norac, da se general preda hrvatskoj policiji. Možda se u pozadini razgovora Gotovininih odvjetnika s Vladom, formalno oko traženja dokumentacije za obranu, kriju pregovori o predaji...

Neki domaći analitičari procjenjuju da vlast najnovijim uhićenjima u Šibeniku i Zadru također kupuje vrijeme u »slučaju Gotovina«. Navodno se Haaškom sudu želi pokazati kako se krenulo s procesuiranjem ratnih zločina nakon »Oluje«, da bi se možda pokazati kako Gotovina, prema zapovjednoj liniji, za njih nije odgovoran.

Željko Peratović