Vjesnik: 17. 09. 2001.

Ponovno o slučaju »Reihl-Kir«?

Na informativne razgovore pozvani su neki aktivni i umirovljenih pripadnici civilne i vojne policije, a dvojica inspektora iz MUP-a RH zanimali su se u Osijeku za detalje događaja iz 1991., kada su ubijeni načelnik Policijske uprave, potpredsjednik općine i općinski vjećnik

OSIJEK, 16. rujna - Nakon Gospića, Bjelovara, Zadra i Šibenika, čini se da je na redu i otvaranje slučaja nerasvjetljenih ubojstava srpskih civila u Osijeku i okolici. To bi se moglo zaključiti iz informacije da je u Policijsku upravu osječko-baranjsku u petak na informativni razgovor pozvano 15-ak aktivnih i umirovljenih policajaca te pripadnika vojne policije.

Prema nekim informacijama koje doznaje Vjesnik, dvojicu inspektora MUP-a RH zanimao je i događaj iz srpnja 1991.godine kada su nadomak Osijeka ubijeni tadašnji načelnik PU osječko-baranjske Josip Reihl-Kir, potpredsjednik izvršnog vijeća općine Osijek Goran Zobundžija, općinski vijećnik Milan Knežević, a teško ranjen Mirko Tubić, predsjednik Mjesne zajednice Tenja.

Ni godine koje su prošle nisu odnijele u zaborav sve ono što se događalo u Osijeku i okolici početkom i tijekom Domovinskog rata. I danas, supruga pokojnog načelnika PU osječko-baranjske, Jadranka Reihl-Kir sadašnja zastupnica u Saboru RH i njezin odvjetnik Slobodan Budak ne mire se sa oslobađajućom presudom Vrhovnog suda RH izrečenom Antunu Gudelju koji je priznao trostruko ubojstvo kod Tenje.

Da podsjetimo, Gudelj je na punktu hrvatske policije kod Tenje u srpnju 1991.godine pucao u vozilo u kojem su se nalazili Reihl-Kir, Zobundžija, Knežević i Tubić. Nakon toga, on se šetao Hrvatskom od Osijeka do Zadra i Zagreba odakle je otišao za Australiju.

Nakon što je 1994.godine na Županijskom sudu u Osijeku u odsutnosti osuđen na kaznu od 20 godina zatvora, a za njim raspisana međunarodne tjeralica, Gudelj se iznenada odlučio vratiti u domovinu i zatražiti obnovu procesa.

Na aerodromu u Frankfurtu njega je uhitila njemačka policija i izručila hrvatskom pravosuđu. Tijekom obnovljenog procesa osječki odvjetnik Nediljko Rešetar zatražio je da se nad njegovim branjenikom primjeni institut abolicije što je u konačnici prihvatio Vrhovni sud RH pa je trostruki ubojica Antun Gudelj, na iznenađenje mnogih pravnih stručnjaka, ali i običnih građana oslobođen optužbe. Odvjetnik Slobodan Budak tvrdio je da se na Gudelja ne može primjeniti Zakon o oprostu a u svezi s tim podnio je žalbu Ustavnom sudu.

U Osijeku nisu zaboravljena ni noćna ubojstva nekih istaknutih Osječana srpske nacionalnosti koji su ubijeni na isti način, metkom u glavu, a pronađeni obljepljeni ljepljivom trakom kako plutaju Dravom. Postoje dosjei i o ubojstvima 19 srpskih civila u Paulin Dvoru, zatim u Divošu i drugim okolnim mjestima koji nikada nisu procesuirani jer je netko uporno zataškavao stvari nadajući se da će dugo vremensko razdoblje izbljediti sjećanja.

No, nakon što su počele istrage o mogućim ratnim zločinima u Gospiću, Bjelovaru, Zadru, Šibeniku i drugim mjestima, čini se da se otvara i slučaj Osijek kako bi se, zbog onoga što su počinili pojedinci skinula kolektivna krivnja sa hrvatskog naroda.

Nakon što je procurila vijest o tome da su na informativni razgovor sa inspektorima MUP-a RH pozvani bivši i sadašnji policajci, po Osijeku se počelo šuškati o iznenadnom hitnom sastanku osječkog HDZ-a koji je u petak trajao do kasno u noć. Sastanak je održan bez prisustva javnosti, a tek nakon što je u jednim novinama objavljen vijest »o hitnom sastanku zbog informativnih razgovora« priopćenjem se javnosti obratio saborski zastupnik i predsjednik Kluba vijećnika HDZ-a u osječkom gradskom vijeću Branimir Glavaš.

On je istaknuo kako je u petak navečer održana redovna sjednica Kluba vijećnika koja je sazvana još početkom tjedna, a radi priprema koje se održavaju uoči svake sjednice Gradskog vijeća.

»HDZ je ponosan na svoju ulogu stvaranja Hrvatske države i doprinos u Domovinskom ratu, a perfidne pokušaje povezivanja naše stranke s navodnim tamnim ratnim stranicama s gnušanjem odbacujemo« - naglasio je Glavaš u priopćenju. Službene informacije o informativnim razgovorima iz PU osječko-baranjske nismo uspjeli dobiti. Po već uobičajenom scenariju od izjava za novinare ogradili su se komentarom da »u interesu obrade ne smiju dati službene informacije o informativnim razgovorima«.

Maja Sajler