Novi list: 19. 09. 2001.

ODGOĐENO SUĐENJE ZA RATNI ZLOČIN GOSPIĆKOJ SKUPINI

Norčev udarac Oreškovića boli psihički

Mirko Norac podrugljivo se smješkao dok je čitan nalaz psihijatrice, koja tvrdi kako Tihomir Orešković nije psihički sposoban za praćenje rasprave pa se stoga rasprava odgađa

Izvješćuje: Ico MIKULIČIĆ

RIJEKA - Tihomir Orešković nije psihički sposoban za praćenje rasprave - zaključak je psihijatrice s Klinike za psihijatrijske bolesti KBC-a Rijeka, koja je jučer pregledala optuženog. Zbog toga je sutkinja Ika Šarić odgodila suđenje gospićkoj skupini za ratne zločine u Gospiću. Sutkinja je pročitala nalaze vještaka, a dok je čitano o navodnim Oreškovićevim psihičkim tegobama, drugi okrivljenik Mirko Norac podrugljivo se smješkao. Iz izraza njegova lica razabirala se nevjerica u nalaz. Vjerojatno je mislio kako je to otezanje i opstruiranje postupka, zbog čega je uostalom i izbio fizički sukob u ponedjeljak.

Kao što je poznato, u sudskom hodniku Norac je najprije prigovorio Oreškoviću, a poslije izmjene ružnih riječi pogodio ga je i šakom u glavu. Iz psihijatrijskog nalaza vidljivo je da se i na to Orešković žalio psihijatrici. Rekao je da je udaren šakom u desnu sljepoočnicu, da ga ne boli fizički već psihički, da je povrijeđen i potišten.

Orešković ne spava

Tvrdi da ga muče i neke druge stvari, da je pod pritiskom nekih osoba koje prijete njemu i obitelji, i traže da se na suđenju ponaša kako oni žele. Nije htio reći tko mu prijeti, ni što traže od njega, samo da se mora držati pravila koje mu nalažu. Zbog cijele situacije noću slabo ili nikako ne spava, pokušava to nadoknaditi s malo sna kroz dan, ali ne može pa se osjeća potištenim i iscrpljenim. I psihijatrici je govorio da mu je iz ćelije (u kojoj je sam), za vrijeme dok je bio u šetnji ukradeno pedesetak stranica dokumenata važnih za obranu, što ga dodatno plaši i uznemirava jer ne zna što se iza toga krije.

Rekao je da nema suicidalne namjere, ali je priznao da ih je ranije imao, ne boji se kazne i želi sudjelovati u postupku, ali nije u stanju pratiti raspravu.

- Mogu me dovesti na sud, ali ja nisam sposoban, tvrdio je vještakinji koja je to prihvatila. Sutkinja Šarić stoga je odredila prekid i odgodu rasprave, ali i odvođenje Oreškovića na nova vještačenja u Zagreb u Bolnicu za osobe lišene slobode. Znači li to da ni sutkinja baš nije uvjerena u nesposobnost optuženog za suđenje ili je željela još jedno mišljenje, vidjet će se naknadno. Uglavnom odredila je da se Orešković prebaci u bolnicu u Zagreb, da se tamo kroz 15 dana promatra i vještači. Nakon tih nalaza bit će odlučeno što će biti s raspravom. Ako se Orešković oporavi ili to utvrde vještaci, suđenje će biti nastavljeno, ali najranije za dvadesetak ili mjesec dana.

Na kraju suđenja Orešković se obratio sutkinji, rekavši da svojim advokatima prethodnih dana nije tvrdio da je psihički nesposoban i nije tražio takav pregled, već se žalio na vid pogoršan šećernom bolešću. Sutkinja je odgovorila da su psihijatrijski pregled tražili odvjetnici, a on je ustrajao u tvrdnji da on nije.

- Recite to onda svojim odvjetnicima, rekla mu je sutkinja.

- Evo sada ih ispravljam, rekao je povišenim tonom Orešković, nakon čega je sutkinja beskompromisno reagirala i upozorila da se nalazi u sudnici i da ne povisuje ton. Nastavak suđenja bit će zakazan naknadno.

Uzaludan dolazak svjedoka

Odgoda rasprave nije razljutila samo ostale suoptuženike, nego i svjedoke koji su došli na poziv suda. Stigle su tri svjedokinje iz obitelji žrtava, jedna s Raba gdje sad živi, jedna iz Gospića, a jedna čak iz Pančeva. Osim njih bio je pozvan i jedan od sudionika famoznog “smrtonosnog sastanka”, ratni šef policije Gospića. Svi su na sudskom hodniku saznali da se rasprava mora odgoditi. Sutkinja im se ispričala zbog uzaludnog dolaska i objasnila da se radi o višoj sili te da će ih naknadno obavijestiti o novom terminu. Neobavljenim poslom i činjenicom da će ponovo morati doći svjedoci nisu bili baš oduševljeni, pa je bilo i nezadovoljnih tonova.

Šakom na psovku

Malo-pomalo saznaju se pojedinosti fizičkog sukoba Norca i Oreškovića. Izjave su dali skoro svi sudionici, a saznajemo da su se razilazili uglavnom oko jačine udarca. Suoptuženici su kolegijalno rekli da nisu ništa vidjeli. Bilo je i duhovitih ispada, jednom od suoptuženika strože je obrazloženo kako mora reći što je vidio, a on je sarkastično dogovorio: “Što ako ne kažem, vi ćete me pritvoriti”, aludirajući na to da je već mjesecima u zatvoru. Orešković je rekao da je šakom udaren u desnu sljepoočnicu. Norac tvrdi da je bilo samo odguravanje. Stražari su različito vidjeli detalje, neki samo odguravanje, drugi udarac dlanom, a treći bogme i šaku. Inače priča se da je sukob počeo verbalnim prijekorom Norca suoptuženiku Oreškoviću da zajebava, oteže rasprave i muči druge Ijude. Nakon nekoliko sličnih oštrije intoniranih prijekora i odgovora Orešković se okrenuo Norcu i rekao: “Ma nabijem te na k...” našto je Norac izgubio živce i fizički nasrnuo na svog ratnog kolegu...

Mač Haaga nad glavama optuženih

Inače i ostalim suoptuženicima ili bar većini njih dosta je tih otezanja, a jedan od njih je u privatnom razgovoru navodno rekao da će sljedeći put on “šakom maznut’ Oreškovića”.

- Mi advokati često moramo svašta raditi, međutim, unatoč kolegijalnosti i uviđavnosti za različite taktike, obrana prvooptuženog i meni već ide na živce, mogu zamisliti kako je suoptuženicima i sutkinji, komentirao je u neformalnom razgovoru i jedan odvjetnik. Ova izjava ilustrira samo dio atmosfere među suoptuženicima u kojoj raste naboj, što nije ni čudno s obzirom na okolnosti i uloge. Neki se nadaju da bi nakon početka rasprave i prvih važnih svjedočenja rnogli biti pušteni na obranu sa slobode. Dok rasprava ne počne za to nema šanse, pa i za to okrivljuju Oreškovića i njihovu taktiku, a tu je mač Haaga kao najgore mogućnosti - ako se pretjera u opstrukciji. Upitan od novinara Oreškovićev odvjetnik je rekao da mogućnost da Haag preuzme slučaj ne dolazi u obzir.

Norac prvi odveden iz sudnice

Za sad se ne zna jesu li Norac i Orešković posebno kažnjeni zbog ispada i sukoba u zatvorskom hodniku. Istraživanje događaja je još u tijeku. Ni Norac ni drugi optuženici ni jučer nisu dovedeni vezani, za što je postojala mogućnost, kao oblik ukidanja privilegija, ali i sprečavanje mogućeg budućeg sukoba.

Norac je jučer sjeo u prvi red optuženičke klupe, zajedno s Oreškovićem i Rožićem a Grandić je premješten odostraga. Sutkinja je advokatu Škrlecu rekla da je to njena odluka ali nije objasnila razloge.

Norac je sjedio na kraju klupe, najbliži izlaznim vratima pa je prvi odveden iz sudnice, a Orešković nešto kasnije. Vjerojatno je i to bio način da se izbjegne njihov kontakt. Nisu se ni pogledali ni na ulasku i ni na izlasku iz sudnice. Inače jučer su postrožene mjere sigurnosti. Stražari su s optuženicima išli na većem razmaku i bilo ih je više no inače.