Vjesnik: 22. 09. 2001.

Vekićev poziv na otpor

JASMINKA IVANČIĆ

Na izvanrednoj sjednici Stožera za obranu digniteta Domovinskog rata Osječko-baranjske županije, održanoj u četvrtak nakon saslušanja Ivana Vekića u osječkoj policiji, odlučeno je da se središnjem nacionalnom stožeru predloži prekid svih razgovora s predstavnicima aktualne vlasti i da središnji stožer što prije odredi načine, vrijeme i metode otpora, koje bi obuhvatile sve mogućnosti »od pasivnog građanskog neposluha do aktivnoga građanskog otpora«.

Sam Vekić, predsjednik osječkog stožera, koji je saslušan u vezi s ratnim zločinima počinjenim 1991. i 1992. godine na slavonskom području, optužio je vlast da privođenjem branitelja želi poništiti ratne rezultate, suverenost i hrvatsku samostalnost. S obzirom na to da je riječ o odvjetniku i bivšem ministru unutarnjih poslova, dakle, pravniku i legalistu, čude njegove riječi koje građansku dužnost tumače kao »politički progon« i pozivaju na otpor legalno izabranoj vlasti.

Ivan Vekić, deklariran »Hrvat, katolik i desničar« tvrdi da su Hrvati jedini narod koji je nakon rata i obrane proskribirao svoju desnicu. Pitanje je proskribira li desnica samu sebe pozivajući »državotvorne Hrvate i katolike« na neposluh i otpor legalno izabranoj vlasti.

Također je pitanje smije li pravnik i »katolik« istragu o eventualnim ratnim zločinima (ubojstvima civila) proglasiti »poništavanjem suverenosti i hrvatske samostalnosti«. Državotvornost ne može biti ekskluziva Vekića i desnice.

Opće je poznato, vjerojatno i pravno obrazovanom Vekiću, da policija nakon izvjesnih informacija ima obvezu pozvati na saslušanje, nakon čega eventualno slijedi istražni postupak i, jednako tako, eventualno suđenje. I Vekić bi, kao i svaki drugi građanin, trebao poštivati pravnu proceduru, što je i učinio došavši na saslušavanje.

No potom je na konferenciji za novinare pozvao na političku akciju, čime i posredno potvrđuje da oni, u čiji se tabor svrstava, nisu spremni poštivati pravnu državu i zakone.

Vekić, doduše, ne poziva na ilegalne akcije, ali poziva na politički otpor, čime i svoj osobni slučaj podređuje logici političkog sukoba. Iako se svi zauzimaju za individualiziranje krivnje, kada se ona individualizira i oni osobno budu pozvani na saslušanje, tada to odjednom postaje - »opći napad na dignitet Domovinskog rata!?«.