Vjesnik: 22. 09. 2001.

Dva Račanova autogola

SANJA KAPETANIĆ

Čak dva autogola uspio je zabiti premijer Ivica Račan u nepunih 60 minuta ovotjedne konferencije za novinare. Da bi problem bio veći, uspio je to učiniti baš na osjetljivom polju pravne države i poštivanja zakona, na čemu će Vlada, kako reče, »još energičnije inzistirati«.

»Koliko znam, krivična prijava je podignuta«, rekao je premijer u ponedjeljak, odgovarajući na pitanje Vjesnika o reakciji države na izjave jednog dalmatinskog općinskog načelnika da je policija u njegovu mjestu nepoželjna, nakon čega su policijske patrole doista zaobilazile njegovo malo misto, u kojem su, inače, njihovi kolege već doživjeli neugodnosti. Dodao je premijer i da očekuje učinkovito djelovanje sudbene vlasti, jer »nitko nema pravo onemogućavati legalno izabrane organe države da obavljaju svoj posao ili da na nekom dijelu hrvatskog teritorija ne mogu biti prisutni«.

Lijepo rečeno, iako je Račan eskivirao odgovoriti zašto je hrvatska policija »podvila rep« i nekoliko dana zaobilazila jedno mjesto u Republici Hrvatskoj. No to je, nažalost, manji problem. Veći je činjenica da krivične prijave - nema. Ustanovili su to novinari krenuvši tragom premijerove izjave. Točnije, dvije krivične prijave tek se pripremaju. Premijer, dakle, baš i ne zna točno u kojoj je fazi odgovor države na ponašanje pojedinaca - čelnika lokalne uprave! - koji se ponašaju kao da zakoni za njih ne vrijede.

Za dan-dva, ili najkasnije u četvrtak na sjednici Vlade, najavio je premijer Račan u ponedjeljak i informiranje nacije o počiniteljima dvaju terorističkih napada u Hrvatskoj. Nije želio otkriti radi li se o zagrebačkim slučajevima (Mirogoj i Poglavarstvo), varaždinskom bacanju ručne bombe na mormonsku bogomolju, ili je riječ o napadu terorista samoubojice na zgradu Policijske uprave riječko-goranske 1995. Najavio je samo efikasnost ako se ustanovi da su ti napadi, direktno ili indirektno, vezani s napadima na SAD.

Prošao je utorak, prošla i srijeda, prošla je i sjednica Vlade, došao i petak... a MUP ni da zucne. Doduše, u četvrtak je iz BiH stigla vijest da će Sarajevo Egiptu izručiti tri terorista, a Hrvatskoj jednog osumnjičenog za riječki teroristički napad. No, Muhamed Bešić je ministar unutarnjih poslova Federacije BiH, a ne šef hrvatskog MUP-a. U četvrtak je o terorizmu raspravljala i hrvatska Vlada - na zatvorenoj sjednici s koje je javnosti odaslano priopćenje da se raspravljalo o »Odrazu terorističkih napada u SAD-u na prilike u Hrvatskoj«. Od obećane informacije o terorizmu na domaćem terenu - ni »a« ni »b«.

Premijer Račan i njegovi najbliži suradnici su posljednjih godinu i pol bili vrlo »zatvoreni« u davanju informacija, i službeno i neslužbeno, iako je njegova Vlada pokrenula kampanju predstavljajući se kao otvorena Vlada. Novinari su svaku informaciju morali praktički na silu čupati, iako oni stariji tvrde da je Račan i te kako omekšao i otvorio javne istupe u usporedbi sa svojim ranim političkim godinama.

Mnogi Račanov dosadašnji oprez u javnim istupima tumače stavom da je bolje reći deset riječi premalo nego jednu previše ili jednu pogrešnu. Kredibilitet političara je, naime, vrlo osjetljiva, da ne kažemo pokvarljiva roba. Posljednje što neki premijer smije priuštiti naciji je istrčavanje s nepotpunim ili pogrešnim podacima. Zbog toga i postoji ekipa koja ga opskrbljuje informacijama - analizama, procjenama i, prije svega, točnim podacima.

Je li u ovom slučaju pogrešku u koracima napravio premijer (izletjevši s informacijom koju je napola čuo i nije ju provjerio) ili ekipa koja ga s informacijama opskrbljuje, u stvari je sasvim svejedno. Važno je samo da se premijer okliznuo na vrlo ozbiljnom političkom terenu - poštivanju zakona i borbi protiv terorizma - na kojima Hrvatska ima previše problema i bez ovakvih gafova, koji na nastojanja da u hrvatskoj konačno zaživi pravna država bacaju sjenu neozbiljnosti i površnosti.