Vjesnik: 22. 09. 2001.

Prijeti li Hrvatskoj islamski terorizam?

MUP Federacije BiH isporučit će osumnjičenog za podmetanje autobombe u Rijeci / Bombu je 1995. podmetnula egipatska teroristička organizacija Gamaa al Islamia, smatrajući hrvatsku vlast odgovornom za nestanak njihovog čelnika Abu Talaata / U SAD-u je 1996. šeik Omar Abdel Rahman, jedan od vjerskih vođa Gamaa Al Islamije, osuđen za eksploziju u njujorškom WTC-u 1993. godine / Gamaa Al Islamia je i koncem prošle godine prijetila da će Hrvatska gorjeti od autobombi ne otkrije li se sudbina Abu Talaata

ZAGREB, 21. rujna - Ministar unutarnjih poslova Federacije BiH Muhamed Bešić kazao je u četvrtak da je uhićena osoba za koju se sumnja da je upletena u terorističko podmetanje eksploziva u Rijeci 1995. te da posjeduje i državljanstvo BiH. Ta će osoba, rekao je, biti izručena Hrvatskoj. Ta izjava znači početak obračuna s islamskim fundamentalističkim terorizmom na tlu Hrvatske i BiH, iako to na taj način dosad nitko od predstavnika hrvatske vlasti ne želi javno izreći. Premijer Ivica Račan je nedavno najavio da će Vlada objaviti podatke o istragama u vezi s terorističkim nedjelima u Hrvatskoj, osobito onima koji bi mogli biti povezani s tragedijom koja se dogodila u SAD-u.

Upravo, procesuiranje pripadnika Gamaa al Islamije, kojega će Federacija BiH izručiti Hrvatskoj, procesuiranje je terorizma koji je povezan sa zločinom u SAD-u. U eksploziji autobombe ispred riječke Policijske uprave, 20. listopada 1995., poginula je jedna osoba, a 27 ih je ranjeno. Osumnjičeni za napad nalazio se čak u riječkoj bolnici, ali je misteriozno nestao. Odgovornost za napad preuzela je egipatska teroristička skupina Gamaa al Islamia, navodeći da je to upozorenje hrvatskoj vlasti zbog navodne otmice jednog od njenih čelnika - Abu Talaata.

Gamaa al Islamia je teroristička organizacija čiji je jedan od vođa šeik Omar Abdel Rahman, u SAD-u optužen zbog prve eksplozije u njujorškom WTC-u 1993. Inače, njeni predstavnici znaju se pohvaliti time da u ratu protiv neislamskih režima u Egiptu, SAD-u i Izraelu surađuju i s Osamom bin Ladenom. Abu Talaat je kao politički emigrant u Danskoj, osuđen u Egiptu na smrt, navodno preuzeo vođenje organizacije nakon uhićenja šeika Omara Abdela Rahmana. Prema dostupnim podacima, Abu Talaat je posjedovao dansku putovnicu i s njom je 12. rujna 1995. doputovao u Hrvatsku te trebao otići u BiH. Uhićen je 14. rujna, a sudac za prekršaje Mario Meštrović kaznio ga je novčano i zaštitnom mjerom napuštanja Hrvatske.

Pretpostavlja se da je Abu Talaat 18. rujna napustio Hrvatsku. Prema jednoj od verzija, specijalnim zrakoplovom je prebačen u Francusku, koja ga je navodno izručila Egiptu, gdje je trebao biti pogubljen. Prema drugoj verziji, Abu Talaata je preuzela izravno CIA, koja je tada imala izvrsnu suradnju s Miroslavom Tuđmanom i HIS-om. Nakon što je Gamaa al Islamia optužila hrvatsku vlast da je odgovorna za Talaatov nestanak i da je eksplozija u Rijeci samo upozorenje što se još može dogoditi ako hrvatska vlast ne otkrije gdje se Talaat nalazi, tadašnji pomoćnik ministra za SZUP Smiljan Reljić je 23. listopada održao je konferenciju za novinare.

Umirujući javnost, Reljić je rekao da hrvatska vlast sigurno ne drži Abu Talaata niti je njegov boravak registriran u Hrvatskoj. Po njegovim riječima, osoba koja bi odgovarala Talaatovom opisu viđena je na jednom od graničnih prijelaza s BiH, iako ni za to navodno nije bilo čvrstih dokaza. U listopadu 2000. godine se Gamaa al Islamia opet oglasila, najavljujući da će hrvatska gorjeti od autobombi, ako nova vlast ne otkrije što je s Abu Talaatom. Te prijetnje je u studenom 2000. egipatski otpravnik poslova u Hrvatskoj Ali Mourad ocijenio neozbiljnima. Rekao je da Abu Talaat nije previše važna osoba za Gamaa al Islamiju da bi ona poduzimala neke velike akcije u Hrvatskoj.

»Takvi teroristi odabiru ciljeve u velikim i jakim državama kako bi odjek akcije bio jači«, ustvrdio je u intervjuu Večernjem listu egipatski otpravnik poslova Ali Mourad. Nešto slično nedavno je javno izrekao i doc. dr. Vlatko Cvrtila, predavač političke geografije i geopolitike na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu. Na pitanje bi li Hrvatska opet mogla biti meta terorista, osobito, ako pruži potporu SAD-u, Cvrtila je rekao:

»Hrvatska nije veliki strateški igrač u ovom području ili u široj regiji svijeta da bi se prema njoj usmjerila takva vrsta terorizma kojoj je cilj prije svega napraviti štetu. Mislim da smo izvan mogućih terorističkih ciljeva, jer na kraju, nemamo ni strateških objekata koji bi mogli poslužiti teroristima da u međunarodnoj javnosti izazovu tako veliki šok. Stoga ne treba plašiti javnost da smo mi mjesto u svijetu koje može biti zanimljivo teroristim. Realna opasnost ne postoji, ali to je pitanje za državne dužnosnike i za ljude koji se tim pitanjima bave.«

Kako nas uvjeravaju izvori bliski Vladi, hrvatski sigurnosni sustav već je uskladio svoje djelovanje sa sustavima zemalja antiterorističke koalicije.

Željko Peratović