Novi list: 23. 09. 2001.

NAJAVA IZRUČENJA HASANA AL SHARIFA SKINULA VEO TAJNI S ISTRAGE O TERORISTIČKOM ČINU U RIJECI 1995. GODINE

Drugi atentator stiže u Hrvatsku

Donedavno se u javnosti mislilo da drugi čovjek nije postojao, ali su istražitelji utvrdili da je bio najmanje još jedan arapski terorist. Na koncu su sumnje utjelovili u osobi Hasana al Sharifa i za to podnijeli istražni zahtjev

RIJEKA - Odmah nakon eksplozije auto bombe u Rijeci 1995. godine otvorena je istraga, dan ili dva bila je u civilnoj nadležnosti, a vodio ju je civilni istražni sudac Veljko Miškulin sa Županijskog suda u Rijeci, slučaj je potom prebačen u nadležnost Vojnog suda i dodijeljen je sutkinji Sajonari Čulina, koja je tada bila vojni sudac. Vojnih sudova više nema, a Čulina je s njihovim ukidanjem vraćena u istražni centar Županijskog suda u Rijeci. Te je godine istraga bila vrlo intenzivna, ali i isto toliko tajna, o njenim zaključcima nije u javnost gotovo ništa procurilo, vjerovalo se da je sve ostalo samo na atentatoru koji je poginuo u automobilu bombi i da je slučaj završen. Na istrazi su očito radile i tajne službe koje su sigurno kontaktirale s nizom sličnih institucija u svijetu koje se bave terorizmom i od njih dobile niz zanimljivih podataka.

Međutim, početkom 1996. donijeta je odluka o zaustavljanju istrage. Javnost do pred mjesec dana nije znala da je uopće netko osumnjičen, saznalo se to tek kad je objavljeno da se od BiH traži izručenje čovjeka za kojeg se smatra da je 1995. sudjelovao u postavljanju auto bombe ispred riječke policije. MUP je potvrdio da se od BiH traži ispitivanje identiteta pritvorenog Abdulaha Eissendara jer se sumnja da je on ustvari Egipćanin Hasan al Sharif, koji je 1996. osumnjičen da je zajedno s atentatorom napravio auto bombu u Rijeci.

Policajac se zabunio

O tajnovitosti istrage govori i činjenica da nikad nije službeno objavljen identitet čovjeka koji se automobilom nakrcanim s nekoliko stotina kilograma eksploziva zaletio u ulazna vrata riječke policije i poginuo. Iz stranih izvora saznali smo da se radilo o tridesetčetverogodišnjem Johanu Fawzi iz Kuvajta. To nikad nije demantirano pa se pretpostavlja da se radilo upravo o toj osobi. Neslužbeni, ali dobro informirani izvori su još 1995. spominjali još jednu osobu koja je sličila na Arapina, a navodno je viđena u Rijeci kritičnih dana. Doduše, bilo je i zabuna jer je dežurni policajac koji je u to vrijeme bio pred policijskom upravom i sam tvrdio da je atentator imao suradnika. Policajac, je ukazivao na osobu koja je bila blizu automobila kad je eksplodirao i kojoj su čak teško ozlijeđene noge. Na osnovu te izjave policija je od prvog trenutka opkolila bolnicu i čuvala teško ozlijeđenog. Čak se tvrdilo da su se terorista i ta osoba nešto dogovarali. Istraga je ubrzo rasvijetlila da je policajac pogriješio. Stradali je bio mladi Riječanin koji se slučajno tamo zatekao dok je išao po dokumente. Mladić je ostao teški invalid.

Lažni identitet

Donedavno se u javnosti mislilo da drugi čovjek nije postojao, ali su istražitelji zaokružili priču i utvrdili da je u Rijeci bio najmanje još jedan arapski terorist. Na koncu su te sumnje utjelovili u osobi Hasana al Sharifa i za to podnijeli istražni zahtjev. Slučaj je ponovno pokrenut kad je 12. srpnja u Zenici uhićen čovjek s bosanskim dokumentima na ime Abdulaha Essindara za kojeg se tvrdilo da je iz Jemena. S njim su uhićena još tri bosanskohercegovačka državljanina, a za svih se tvrdilo da imaju bosanske putovnice, ali da se kriju iza lažnih identiteta i da su ustvari osobe čija izručenja zbog terorizma traži Egipat i neke druge zemlje. Tako se saznalo da je Essindar zapravo lažno ime Hasana al Sharifa kojeg Interpol traži zbog auto bombe u Rijeci.

Nakon toga zatražene su provjere, a ovotjedna izjava ministra Federacije BiH Muhameda Bešića da će, zbog sumnji za auto bombu u Rijeci, Hrvatskoj biti izručen osumnjičeni, potvrđuje da su provjere pokazale opravdanost sumnje da je Essinder zapravo Sharif koji je 1996. u istražnom dokumentu osumnjičen za postavljanje auto bombe u Rijeci. Očito će Sharifu biti oduzeto bosansko državljanstvo, jer Bosna, kao i mnoge države, ne izručuje svoje državljane. Vjerojatno će biti oduzeto po odredbi koja takvu sankciju predviđa za one koji do dokumenata dođu lažnim predstavljanjem.

Strah od izručenja

Informacija da bi Hassan al Sharif mogao biti izručen Hrvatskoj i doveden u Rijeku, u ovim nesigurnim vremenima izazvala je među građanima dosta nedoumica i bojazni od mogućih novih osveta. Zar baš sada, pitaju se neki miješajući osjećaje što govore da bi krivce trebalo kazniti sa strahom od reakcija terorista. Iz BiH saznajemo kako je u krugovima koji poznaju ekstremne islamističke organizacije ocijenjeno da je u kontekstu sadašnjih događanja za Sharifa ipak mnogo bolje izručenje u Hrvatsku i Rijeku. Razrješavanje problema u BiH je gotovo, državljanstvo je oduzeto, ostalo je izručenje Egiptu ili Hrvatskoj, a mnogo više vjeruju hrvatskom pravosudnom sustavu.

Al Sharifa prijavila supruga?

Prema informacijama iz BiH, Hassan al Sharif, Mohamad Sejjidi zvan Shari otkriven je na pomalo prozaičan način. Navodno je egipatskoj tajnoj službi Sharifa prijavila njegova supruga koja živi u Egiptu. Egipatski izvori su tvrdili da ga je žena sama prijavila rekavši da se krije u Bosni pod imenom Abdulah Essinder. Egipćani su potom od BiH zatražili njegovo izručenje zbog optužbi za subverzivno djelovanje i terorizam. Kako je nakon zahtjeva Interpola i niza institucija u Bosni počela velika akcija provjera i uhićenja osoba koje se s lažnim identitetima kriju iza bosanskog državljanstva, i Essinder je pronađen i provjeravan. Tvrdio je da su to laži i da on nije Sharif, ali su ga otkrili otisci prstiju.

Ico MIKULIČIĆ