Vjesnik: 24. 09. 2001.

Halilović u Haagu: optuženik ili svjedok protiv Izetbegovića

Sefer Halilović, ministar raseljenih osoba, izbjeglica i socijalne skrbi u Vladi Federacije BiH, te bivši načelnik stožera Armije Republike BiH, optužen za pokolj nad hrvatskim civilima i ratnim zarobljenicima tijekom akcije »Neretva 93«, koju je operativno vodio / »Mislim da optužnica protiv mene nije realna«, kaže Jadranko Prlić, zamjenik ministra vanjske trgovine, komentirajući vijest da je i protiv njega podignuta optužnica

SARAJEVO, 23. rujna - Sefer Halilović, ministar raseljenih osoba, izbjeglica i socijalne skrbi u Vladi Federacije BiH, te bivši načelnik stožera Armije Republike BiH, definitivno putuje u Haag kako bi se suočio s optužbama o odgovornosti za pokolj nad hrvatskim civilima i ratnim zarobljenicima u sjevernohercegovačkim selima Grabovica i Uzdol, tijekom akcije »Neretva 93«, koju je operativno vodio. Kako Vjesnik doznaje u krugovima bliskim vlastima u BiH, objavljivanje optužnice protiv Halilovića već je jednom odgođeno, zahvaljujući molbama vodećih bošnjačkih političara unutar sad vladajuće Alijanse za promjene, prije svega Zlatka Lagumdžije i Beriza Belkića.

No, haaška je tužiteljica Carla del Ponte za posljednjeg posjeta Sarajevu, početkom rujna, najavila da će u BiH do listopada biti upućena jedna zapečaćena optužnica sa zahtjevom za izručenje. Pretpostavljalo se da je riječ o Seferu Haliloviću. No, prema tvrdnjama našeg izvora, a riječ je o visokopozicioniranom dužnosniku Alijanse za promjene i čelniku jedne od stranaka unutar te koalicije, Halilović bi u Haagu mogao biti ključni svjedok u drugom, značajnijem procesu! Naravno, riječ je o mogućoj haaškoj optužnici protiv bivšeg bošnjačkog lidera Alije Izetbegovića.

»On bi tamo mogao imati ulogu sličnu onoj Biljane Plavšić. Trebao bi ponoviti ono što je već iznio u svojoj knjizi "Lukava strategija", u kojoj je izravno optužio Izetbegovića i tadašnjeg zapovjednika Armije BiH Rasima Delića za zločine, odnosno njihovo nesankcioniranje«, tvrdi naš izvor.

Nagađanja o podizanju optužnice protiv Izetbegovića sve su češća, posebno nakon izručenja trojice visokih bošnjačkih časnika (Alagić, Hadžihasanović i Kubura) Haagu. Izetbegović je vukao sve konce s bošnjačke strane za rata u BiH, za što su ga optužili i kolege iz bivšeg ratnoga Predsjedništva BiH. »Spreman sam podijeliti sudbinu s našim generalima«, odgovorio je Izetbegović na najave da bi mogao završiti u Haagu kao optuženik.

Vjesnik doznaje i da je istinita informacija o završetku haaške optužnice protiv bivšeg predsjednika Vlade Herceg-Bosne Jadranka Prlića, kasnije ministra vanjskih poslova BiH i aktualnog zamjenika ministra u državnom ministarstvu vanjske trgovine. Vijest je procurila iz međunarodnih krugova u BiH i čini se prilično vjerodostojnom. Za ostala imena s popisa navodnih haaških optuženika, koja se spominju u javnosti, nema potvrde da su optužnice doista podignute, no svi se nalaze na listi onih s kojima haaški istražitelji žele razgovarati.

Dr. Jadranko Prlić, komentirajući navode o optužnici protiv njega, kazao je: »Mislim da optužnica protiv mene nije realna«.

Vjesnik je dobio informaciju da su vlasti u BiH upoznate i s gotovo sigurnim podizanjem haaške optužnice protiv Bakira Izetbegovića, Alijinog sina, koji je navodno, prema spoznajama haaških istražitelja, nadzirao rad tajnih službi i specijalnih vojnih i policijskih postrojba osumnjičenih za zločine na Hrvatima i Srbima. Navodno je povezan i s nekoliko nerazjašnjenih ubojstava ili pokušaja atentata na političke protivnike svoga oca.

Alenko Zornija