Novi list: 25. 09. 2001.

KRITIČARI SPORAZUMA O GRANICI SA SLOVENIJOM DEFINITIVNO DOBILI PREVAGU

Sabor neće podržati sporazum sa Slovenijom

Ni HSS neće glasovati za ugovor o granici, jer razgraničenje na moru nije prihvatljivo, kaže Luka Trconić, šef Kluba zastupnika HSS-a, stranke koja je ključna za (ne)potpisivanje sporazuma

Piše: Branko PODGORNIK

ZAGREB - Hrvatski sabor neće dati podršku premijeru Račanu da sa slovenskim premijerom Drnovšekom potpiše ugovor o granici između Hrvatske i Slovenije, koji su predsjednici dviju vlada parafirali u srpnju. Na skorom zasjedanju Sabora, a prema najavama, o sadržaju tog ugovora trebao bi raspravljati ovoga tjedna, neće biti natpolovične većine od 76 glasova, potrebne za njegovo potpisivanje.

Predloženom razgraničenju na moru protivi se ne samo oporba, nego i velik dio zastupnika stranaka vladajuće koalicije. Premijer Račan je u pogledu sadržaja tog ugovora prilično osamljen, jer je mu je javnu podršku dosad dao samo SDP. U drugoj po snazi vladajućoj stranci, u HSLS-u, koji ima 23 zastupnika - nema spremnosti za takvu potporu, dok se HSS - kao treća po redu stranka petorke (15) - protivi sadržaju ugovora. Time su kritičari tog sporazuma, kojem se protive i LS i IDS, definitivno dobili prevagu.

- Ni HSS neće glasovati za ugovor o granici sa Slovenijom, kakav je sada predložen, kategorički je jučer izjavio našem listu Luka Trconić, predsjednik Kluba zastupnika HSS-a. Prema njegovim riječima, HSS-u nije prihvatljivo predloženo razgraničenje na moru u Piranskom zaljevu i izvan njega, jer takvo - za Hrvatsku loše - rješenje ne bismo mogli dobiti ni u slučaju da se pitanje razgraničenja nađe na međunarodnoj arbitraži, ili na međunarodnom sudu. Brojnim razlozima protiv predloženog razgraničenja na moru, koji su se u javnosti već čuli, Trconić dodaje i pitanje sigurnosti naše zemlje. Hrvatska, po njemu, ne bi trebala dopustiti međunarodni koridor na moru samo nekoliko kilometara od svoje obale, kako je sada predloženo, jer treba imati na umu da međunarodnim koridorom može ploviti tko hoće.

Budući da je mišljenje zastupnika HSS-a ključno za nepotpisivanje ugovora o granici, pitanje je što će Sabor u tom slučaju predložiti da bi se izašlo iz slijepe ulice u koju je taj ugovor počeo ulaziti već od trenutka kada je u hrvatskoj javnosti prvi put objavljen njegov sadržaj. Je li međunarodna arbitraža jedini izlaz?

- Ne sumnjamo da je premijer Račan u dobroj vjeri razgovarao o rješenju tog otvorenog pitanja sa Slovenijom, a također je jasno da mi osobito želimo dobre odnose s tom susjednom državom. Sporno je samo predloženo razgraničenje na moru. Sabor bi, po mome mišljenju, trebao predložiti dvjema stranama, u interesu i Hrvatske i Slovenije, da ulože dodatni napor kako bi se našlo rješenje s kojim bi obje strane bile zadovoljne. Jer, ako jedna strana - a to je Hrvatska - ne bude zadovoljna rješenjem, to se ne može povoljno odraziti na vrlo dobre odnose dviju zemalja, upozorio je Trconić, ne želeći govoriti o međunarodnoj arbitraži kao jedinom rješenju.

No, iz ovoga je jasno da Račan sa slovenskim kolegom Drnovšekom neće moći potpisati ugovor o granici u sadašnjem obliku. Premijer je takvu mogućnost i najavio, sugerirajući na prošlotjednoj konferenciji za novinare da će poštivati volju parlamenta. Saborska Deklaracija iz 1999. godine obvezuje Račana i Vladu da za ugovor o granici sa Slovenijom moraju dobiti natpolovičnu potporu parlamenta, dok je za njegovu ratifikaciju potrebna, prema Ustavu, dvotrećinska većina.