Novi list: 25. 09. 2001.

BANSKI DVORI ŽELE RAŠČISTITI SVE TRAUME IZ HRVATSKE PROŠLOSTI

Odobren progon zločinaca iz Drugog svjetskog rata

Na zatvorenoj sjednici prošlog tjedna članovi Vlade saslušali izvješće MUP-a i Državnog odvjetništva, koje se tiče ratnih zločina iz Drugoga svjetskog rata i neposredno nakon njega

ZAGREB - Vlada premijera Ivice Račana dala je prošlog četvrtka “zeleno svjetlo” za početak kaznenog procesuiranja ratnih zločina počinjenih u Hrvatskoj za vrijeme Drugoga svjetskog rata, doznaje se iz neslužbenih izvora. Službenu potvrdu te vijesti u Vladi jučer nije bilo moguće dobiti, ali ju je zamjenik premijera dr. Goran Granić neizravno potvrdio u izjavi “Večernjem listu”, rekavši kako se “nada” da će se uskoro početi procesuirati zločini iz tog razdoblja.

Jasno je da Banski dvori, kao izvršna vlast, nisu u mogućnosti kazneno progoniti zločince, jer je za to zaduženo pravosuđe, ali Vlada može donijeti političku odluku u tom smislu. Znakovito je stoga da su članovi Vlade na prošlotjednoj zatvorenoj sjednici saslušali izvješće o ratnim zločinima iz Drugoga svjetskog rata, koje je pripremio ne samo MUP, nego i Državno odvjetništvo na čelu s Radovanom Ortynskim što je potvrdio i Granić.

Doduše, Vlada je na otvorenom dijelu sjednice u četvrtak iznijela detaljno izvješće o stotinama kaznenih postupaka radi zločina, pokrenutih u Hrvatskoj do danas, a koji se odnose na razdoblje od početka agresije na Hrvatsku do završetka Domovinskog rata. Premijer Račan tada je poručio da će hrvatska Vlada ustrajati na kažnjavanju ratnih zločinaca, bez obzira na to tko to bio.

No, malo tko je slutio da će se pritom otvoriti i razdoblje Drugoga svjetskog rata. Granić je jučer izjavio da je “obveza ove države da i tu priču završi, jer ako želimo pravno i moralno osuditi zločine iz Domovinskog rata, ne može ostati prešućeno ono što se dogodilo za Drugoga svjetskog rata i nakon njega”.

Ta vijest ne bi trebala biti iznenađenje, jer je Vlada još 9. ožujka ove godine donijela zaključak o “potrebi istraživanja i kaznenog progona počinitelja zločina za vrijeme i neposredno nakon Drugoga svjetskog rata”. I tada je Račan rekao da svi zločini, a posebice ratni, moraju biti kažnjeni, bez obzira na to tko su počinitelji i žrtve, te kojoj su strani pripadali - pri čemu “ratni zločin ne zastarijeva”. Zločini nad ratnim zarobljenicima i civilima koji su pripadali poraženoj strani u Drugome svjetskom ratu, “dosad su bili sustavno prešućivani”, što se posebno odnosi “na osobe zarobljene kod Bleiburga, žrtve Križnoga puta”, dodao je tada premijer.

Granić je jučer demantirao tvrdnje da Vlada takvim potezom želi tražiti ravnotežu odgovornosti, već je naglasio da ona “deideologizira i depolitizira odnos prema odgovornosti za ratne zločine”. Upozorio je da se ničim ne može opravdati ni jedna ideologija, komunistička, ili ustaška, kao i ona iz Domovinskog rata, koja ubojstvo civila proglašava domoljubljem. Granić smatra da ova generacija u Hrvatskoj mora sagledati traumu hrvatske prošlosti i raščistiti s njom kako bi se mogla posvetiti gradnji demokratskog i civilnog društva, te putu u Europsku uniju.

Branko PODGORNIK