Vjesnik: 26. 09. 2001.

Uskoro optužnice i za partizanske zločine?

ZAGREB, 25. rujna - Za nekoliko mjeseci bit će podignute optužnice za zločine počinjene za vrijeme II. svjetskog rata i nakon njega, saznajemo od visokog izvora u Vladi. Optužnice će se najvjerojatnije odnositi na zločine koje su partizani počinili nad zarobljenicima i civilima za vrijeme, a pogotovo nakon rata.

Stav je Vlade, naime, da zločini koje su počinili partizani, nisu bili procesuirani jer su bili tretirani kao dopušteni zločini. Vlada Ivice Račana tim činom želi pokazati da je smogla snage odbaciti svaku ideologiju koja opravdava zločin nad civilima te da će procesuirati svaki zločin bez obzira na ideološku opredijeljenost ili nacionalnost počinitelja, odnosno žrtve.

Prema riječima visokog dužnosnika Vlade, Hrvatska ne odustaje ni od svoje obveze prema Haaškom sudu da uhapsi i preda generala Antu Gotovinu.

Od suđenja za zločine počinjene u Domovinskom ratu čiji počinitelji nisu dostupni, Hrvatska odustaje samo zato jer se suđenje mora ponoviti kad optuženik dođe pred sud. Zbog toga je ocijenjeno da su to promotivna suđenja na koja se troši previše vremena i novca. K tome, Državno odvjetništvo je revidirajući neke optužnice na kojima je bilo i po stotinjak imena, ustanovilo da za mnoge nema dovoljno dokaza, a cilj profesionalnog i odgovornog procesuiranja zločina jest dovesti na sud osobe za koje postoje dokazi.

Konkretnije detalje o ulozi Hrvatske u antiterorističkoj koaliciji u Vladi je još nemoguće doznati. Šture informacije, koje se mogu saznati, ograničene su na tvrdnje da su sve specijalne službe aktivirane u kontroli rizičnih mjesta. U Banskim dvorima naglašavaju kako je najvažnije da Hrvatska bude sigurna zemlja po kojoj se neće šetati ili se u njoj regrutirati teroristi.

Loš odgovor samo može povećati terorizam

Konkretnih informacija nema ni o eventualnim akcijama koje se poduzimaju u suzbijanju hrvatskih kanala krijumčarenja oružjem preko kojih se, po nekim informacijama, opskrbljuje i IRA. Vlada je očito svjesna tog problema i priznaje da je terorizam jednim dijelom i biznis. Još nema informacija ni o rezultatima istraga o terorističkim napadima u Hrvatskoj.

U razgovoru s novinarima visoki dužnosnik Vlade ustvrdio je da i Sjedinjene Države još odvaguju svoj odgovor između mnoštva scenarija jer je izvjesno da je borba protiv terorizma projekt s brojnim i dugotrajnim političkim i gospodarskim implikacijama. Zbog toga su sve nadležne službe, tvrde u Vladi, dobile zadatak da razmotre hrvatsku strategiju te gospodarske i političke posljedice svjetske borbe protiv terorizma na Hrvatsku.

Inače, hrvatski državni vrh smatra da rat protiv muslimanskog ekstremizma mogu dobiti samo muslimanske a ne zapadne zemlje te da se svijet mora pozabaviti uzrocima terorizma, a svaki loše odmjeren odgovor samo može povećati terorizam.

Račanova Vlada vjeruje da su velike promjene koje će svijetu donijeti borba protiv terorizma ujedno hrvatska šansa za brže približavanje Europskoj uniji kojoj slijedi prestrukturiranje.

Istražuje se iznošenje novca iz Hrvatske

Na tom putu Hrvatska treba što prije riješiti probleme vezane uz rat koji ju još prečvrsto vežu za istočno susjedstvo - povratak izbjeglih i prognanih i vraćanje imovine - te donijeti ustavni zakon o manjinama, tvrdi visoki izvor iz Vlade. Mnogi u svijetu, dodaje izvor, smatraju da Hrvatska može ubrzati približavanje Europskoj uniji pa čak i preskočiti neke stepenice na tom putu.

Iako je Švicarska objavila da su na zahtjev Beograda blokirani bankovni računi nekih Miloševićevih suradnika, u hrvatskoj Vladi ne može se doći do detaljnijih informacija o eventualnim sličnim zahtjevima Račanove Vlade. U Banskim dvorima, doduše, potvrđuju da se radi na slučajevima iznošenja novca iz Hrvatske za vrijeme bivše vlasti, ali naglašavaju da je jedno imati podatak da se nešto dogodilo, a sasvim drugo imati u rukama dokaze koje sud može prihvatiti.

Subota se ubraja u godišnji odmor

Kako saznajemo, Vlada će inzistirati da se subote ubrajaju u radne dane pri računanju godišnjeg odmora jer smatra da je neubrajanjem bez razloga dobiven cijeli tjedan godišnjeg odmora više. U ponedjeljak Vlada je sindikatima javnih i državnih službi uputila prijedlog kolektivnog ugovora. Sljedeća runda razgovora o njemu očekuje se za desetak dana.

Sanja Kapetanić