Slobodna Dalmacija: 26. 09. 2001.

VJEKOSLAV KRSNIK IZ NEW YORKA ZA SLOBODNU DALMACIJU

Kanađani mijenjaju Amerikance u BiH?

Jedna od varijantni kanadske pomoći Americi, o čemu su razgovarali Bush i Chretien, jest da Kanađani zamijene Amerikance u misiji u BiH kako bi se postrojbe SAD-a oslobodile za akciju protiv terorista

Američki predsjednik George Bush sastao se u ponedjeljak u Washingtonu s kanadskim premijerom Jeanom Chretienom da bi usvojili zajedničku platformu u borbi protiv međunarodnog terorizma. Iako su Sjedinjene Države i Kanada dva čvrsta zapadna saveznika povezana brojnim političkim i gospodarskim vezama, Kanada je odjednom postala susjed kojemu se manje vjeruje nego južnom Meksiku.

Na jednoj od najdužih granica na svijetu, i to slabo čuvanoj, u dužini od oko 5000 kilometara, odmah poslije terorističkih napada na New York i Washington s američke strane uvedene su stroge mjere kontrole. Za prijelaz granice čekalo se čak 17 sati, a i danas, nakon više od deset dana od terorističkog napada, granica je daleko od onog doba kad se prelazila bez provjere.

Amerikanci imaju razloga za zabrinutost i oprez prema svojem sjevernom susjedu jer su prije dvije godine uhvatili, nakon što su prešli kanadsko-američku granicu u blizini Seattlea, dva alžirska terorista s kamionom punim eksploziva namijenjena dizanju u zrak aerodroma u Los Angelesu.

Postavlja se pitanje kako su kanadskim služama sigurnosti mogla promaći dva alžirska terorista s ciljem da učine teroristički akt s velikim posljedicama u Americi. Otada je kontrola na granici sa sjevernim susjedom pooštrena, ali se čini ne toliko da bi se u ovom najnovijem terorističkom napadu na Ameriku spriječio ulaz iz Kanade, kako to tvrde američke službe sigurnosti, dvojici otmičara zrakoplova u Bostonu. Uočljivo je bilo pri Bushovu istupu u Kongresu u kojemu je iznio američke ciljeve u borbi protiv terorizma da je izostavio Kanadu među onim zemljama kojima je zahvalio za pomoć.

Zato je susret predsjednika Busha i premijera Chretiena u ponedjeljak bio vrlo značajan. Nakon susreta bilo je mnogo protokolarnih fraza s obje strane o neraskidivom prijateljstvu i odlučnosti da Kanada vojno sudjeluje u međunarodnoj kampanji koju pripremaju Amerikanci. Kanada je navodno obećala kopnene postrojbe, borbene lovce i mornaričku podršku napadu na terorističke baze Osame bin Ladena. Jedna je varijanta da Kanađani zamijene Amerikance u mirovnoj misiji u Bosni i Hercegovini da bi se njihove postrojbe oslobodile za vojne operacije.

Izostala je međutim kanadska dobra volja da pooštri svoju useljeničku politiku, kako bi se spriječio ulaz u zemlju mogućim nepoželjnim osobama. Amerikanci su i ranije zahtijevali da se u cilju povećanja sigurnosti usklade američki i kanadski useljenički zakoni, ali je to Ottawa dosad odbijala, a ništa nije obećano ni pri ovom susretu. Kanada, kad je riječ o odobravanju ulaza u zemlju, ima vrlo stroge mjere prema hrvatskim državljanima koji žele posjetiti svoje rođake u njoj, ali zato ima liberalnu politiku prema državljanima onih zemalja, kao što je na primjer Alžir, gdje djeluju terorističke skupine.

Hrvatsko ministarstvo vanjskih poslova u tom smislu nije poduzelo ništa da se liberalizira dobivanje vize za ulazak hrvatskih građana u Kanadu.