Vjesnik: 27. 09. 2001.

Je li »Muwafaq« u Zagrebu bio povezan s Bin Ladenom?

Londonski Guardian, istražujući djelovanje dviju udruga, piše kako »nema dokaza« da je Bin Ladenova tvrdnja o zagrebačkom »Muwafaqu« točna. No list tvrdi da je Zaklada Muwafaq devedesetih godina otvarala urede na Balkanu i da su »registrirane adrese i telefonski brojevi za Zakladu Muwafaq u Zagrebu u Hrvatskoj, ali i u Splitu, Tirani, Konjicu, Zenici i Sarajevu« / »Muwafaq« se više puta, posredno, nalazio u središtu zanimanja zbog optužbi da je povezan s terorizmom / Londonski odvjetnik »Muwafaqa« Peter Carter-Ruck je zanijekao da ta organizacija podupire Bin Ladena

LONDON, 26. rujna (Od Vjesnikove dopisnice) - Dajući 1996. intervju jednom arapskom listu, Osama bin Laden naveo je niz humanitarnih organizacija koje podupire. U razgovoru za Al-Watan al-Arabi, koji izlazi u Parizu, Bin Laden je tako spomenuo i stanovitu »Zakladu Muwafaq«, kojoj je kao sjedište naveo Zagreb. I inače se u zadnje vrijeme često čuju tvrdnje da su »Muwafaq«, koji ima podružnice po cijelom svijetu, te druga islamska humanitarna organizacija, »Mercy International«, na neki način povezane s Bin Ladenom. No te je tvrdnje vrlo teško provjeriti ili dokazati.

Londonski Guardian, koji je pokušao istražiti djelovanje spomenutih udruženja, piše kako »nema dokaza« da je Bin Ladenova tvrdnja o zagrebačkom »Muwafaqu« bila točna. Guardian ne raspolaže ni dokazima da bi ijedan od dužnosnika »Muwafaqa«, bilo gdje u svijetu, bio svjestan Bin Ladenove podrške. No list tvrdi da je ta zaklada devedesetih godina otvarala urede na Balkanu te piše da su »registrirane adrese i telefonski brojevi za Zakladu Muwafaq u Zagrebu u Hrvatskoj, ali i u Splitu, Tirani, Konjicu, Zenici i Sarajevu«.

Osim u spomenutim gradovima i mjestima zaklada je, kako se tvrdi, između 1989. i 1996. otvarala urede i u Beču, te u Siegenu u Njemačkoj, zatim u dvjema zemljama srednje Azije - Pakistanu i Afganistanu, te u nekim afričkim zemljama - Sudanu, Somaliji, Etiopiji i Eritreji.

»Muwafaq« i »Mercy International« okružene su kontroverzom pri čemu je, kako tvrdi britanski list, teško razlučiti »nedužne dobrotvorne organizacije od lokalnih grupa u koje su se infiltrirali Bin Ladenovi pristalice«. Ta udruženja skupljaju novac od muslimanskih pristalica u svijetu - uz ostalo i od bogatih arapskih poslovnih ljudi.

Jedna od podružnica Zaklade Muwafaq registrirana je početkom devedesetih i otoku Jerseyju, poreznom raju Ujedinjenog Kraljevstva, gdje ne vrijede uobičajene stroge britanske financijske kontrole. No Bin Laden je sebe i svoje međunarodne operacije 1991. bazirao u Sudanu - koristeći pogodnosti tamošnjeg islamističkog režima. (Kasnije se preselio u Afganistan, gdje su mu gostoprimstvo pružili vladajući talibani.)

Do 1993. Bin Laden je uspio osnovati niz humanitarnih organizacija u svijetu. »On je proširio svoje ambicije od toga da financira i opskrbljuje mudžahedine u Afganistanu i Pakistanu, do toga da podupire zaraćene islamiste, posebice u Bosni, na Kosovu i u Albaniji«, navodi Guardian. Povjerenici »Muwafaqa« tvrde međutim da njihova dobrotvorna organizacija nema ništa s time, da se ona bavi samo dobrotvornim radom, pružajući pomoć žrtvama gladi i rata.

»Muwafaq« se međutim više puta, premda uvijek posredno, nalazio u središtu zanimanja zbog optužbi da je povezan s terorizmom. Tako je list Africa Confidential 1995. tvrdio da se sprema atentat na egipatskog predsjednika Mubaraka. Među osumnjičenima je, osim sudanske vlade i islamskih organizacija, navedena i jedna osoba koja je radila za »Muwafaq« u Etiopiji. »Muwafaq« je tužio spomenuti list, koji se nakon dugotrajne parnice u Londonu morao ispričati. No policija je pretražila urede »Muwafaqa«, kao i srodne islamske humanitarne organizacije »Mercy International«, kad se pokazalo da je arapski terorist Ramzi Yousef telefonirao u urede »Mercyja«. Yousef je, inače, uhapšen zbog prvog napada na Svjetski trgovačku centar u New Yorku, koji je 1993. bio izveden pomoću automobilske bombe. No ne postoje dokazi da je i »Mercy International« povezan sa spomenutim zločinom.

Godine 1998. i FBI je istraživao »Muwafaq« zbog sumnji da jedna osoba povezana s tom organizacijom podupire islamski terorizam. No nije poznato da je ta istraga urodila dokazima. »Mercy International« spominjao se pak prilikom nedavnog suđenja osobama osumnjičenim za terorističke napade na dva američka veleposlanstva u istočnoj Africi. Pritom je rečeno je da je nekoliko terorista kao pokriće koristilo spomenutu humanitarnu organizaciju. No nisu pronađeni dokazi da je i »Mercy International« bio umiješan u nezakonite aktivnosti.

Londonski odvjetnik »Muwafaqa« Peter Carter-Ruck ovih je dana zanijekao da ta organizacija podupire Osamu bin Ladena te je u njeno ime osudio nedavni teroristički napad u New Yorku. Guardian međutim smatra da navode o vezi pojedinih islamskih humanitarnih udruženja s Bin Ladenom treba još pomno istražiti.

Jasna Zanić Nardini

»Muwafaq« u Hrvatskoj od 1992. do 1997.

Prema podacima Ministarstva pravosuđa, uprave i lokalne samouprave humanitarna Zaklada »Muwafaq« djelovala je u Hrvatskoj od 1992. do 1997.

Sjedište je imala u Velikoj Britaniji (spominje se Jersey) i 1992., s početkom rata u BiH, otvorila je svoju podružnicu u Zagrebu. Prema tadašnjem zakonu, prijavila je svog službenog predstavnika (Emad Rouh) pri Ministarstvu vanjskih poslova.

U početku je svoj ured imala u Savskoj, potom u Voćarskoj da bi na kraju svoje prostore imala u zagrebačkom naselju Borovje.

U Hrvatskoj je Zaklada »Muwafaq« službeno postojala do 1997. godine kada se, u skladu s novim zakonom o udrugama, trebala preregistrirati. Kako to nije učinila, od tada ona službeno i ne postoji. Navodno je svoje djelovanje nastavila i nakon tog razdoblja u BiH, te je imala ispostave, među ostalim, u Sarajevu, Konjicu i Zenici.

Strane su se udruge u Hrvatskoj najprije trebale registrirati u Ministarstvu vanjskih poslova, potom su prešle u nadležnost Ministarstva gospodarstva pa Ministarstva rada i socijalne skrbi, da bi na kraju Zakonom o udrugama potpale pod Ministarstvo pravosuđa, uprave i lokalne samouprave. O legalnosti rada tih udruga teško se može bilo što reći, jer mehanizama kontrole njihova djelovanja gotovo uopće i nije bilo.

S obzirom na sadašnje optužbe da je riječ o zakladi koja je pomagala terorističkoj mreži Osame bin Ladena), valja istaknuti da je Zaklada »Muwafaq« u Hrvatskoj službeno djelovala kao podružnica humanitarne zaklade kojoj je sjedište u Velikoj Britaniji.

Marko Barišić