Novi list: 28. 09. 2001.

Nemoć moćnika

Piše: Jelena Lovrić

Svjetska udruga sudaca, koja je preko vikenda zasjedala u Španjolskoj, poslat će u Hrvatsku svoju monitoring grupu. Sudačka je organizacija, naime, zapanjena potezima hrvatske vlasti prema sudstvu, prije svega generalnom smjenom predsjednika gotovo svih sudova. U Madridu su prihvatill tvrdnju svojih kolega iz Hrvatske da je riječ o zadiranju u samostalnost sudbene vlasti.

Gotovo istodobno Vlada je i u hrvatskom Saboru, ne samo od opozicije, nego i iz vladajuće koalicije, optužena za nedemokratsko ponašanje. Njena namjera da za sebe osigura mogućnost mijenjanja zakona donošenjem uredbi ocijenjena je nedopustivom i protuustavnom. Pravni su stručnjaci upozorili da se Vlada na taj način, naopako i groteskno, postavlja iznad Sabara.

Nakon promjene Ustava Račanov je, kabinet postao u Hrvatskoj prvi centar moći. Premijer, smatraju mnogi, približio se kancelarskoj poziciji. Ali mnogo je znakova da oni žele još više vlasti. To vlastohleplje možda je, nadajmo se, manje određeno željom da se osjeti moć, više je, čini se, uvjetovano osjećajem nemoći. Ponajviše je, valjda, određeno činjenicom da Vlada mnoge konce u državi ne drži u svojim rukama, da su mnoge važne stvari izmakle kontroli.

Vladajuća je petorka sve manje na vlasti. Najdrastičniji je primjer postizborno gubljenje dalmatinskih gradova: Split, Zadar, Šibenik, a izgleda i Dubrovnik, redom jedan za drugim, padaju u ruke HDZ-a. S raznih strana Hrvatske - od sinjske Alke do Bibinja - legalnoj se vlasti odriče lojalnost. Mnoge strukture još su pod izravnom kontrolom bivše vlasti, uključujući i dijelove vojske i policije. U sudstvu dominiraju za HDZ-a instalirani kadrovi, Udruga sudaca s razlogom alarmira kad ih u paketu pokušaju zamijeniti, mada je na sve Tuđmanove čistke i manipulacije godinama šutjela, kao bubica. Dalje, ovih dana HDZ-ov je rektor zagrebačkog Sveučilišta, pet mjeseci prije isteka mandata, aranžirao izbor svoga nasljednika, pa će na čelo laičkog sveučilišta, za demokracije neuobičajeno, stati svećenik. S izborom se požurilo da bi o njemu mogli odlučivati dosadašnji, za vrijeme HDZ-a postavljeni dekani. Najnovije, Ministarstvo kulture na Frankfurtskom će sajmu knjiga financirati nastup hadezeovaca, uključujući i Araličino ukoričeno hračkanje po sadašnjoj vlasti.

Za takvo stanje stvari vladajući su sami krivi. Nisu na početku, s mandatom, preuzeli i poluge vlasti. Ostavili su netaknutim mnoge HDZ-ove strukture, koje ih sada sabotiraju na svakom koraku. Pouzdali su se u stranačke kadrove, ne u stručnjake. Nije se inzistiralo na funkcioniranju institucija, pa su one sve više blokirane entropijom. Nisu uspjeli osigurati normalno funkcioniranje države. Sada pokušavaju na ho-ruk.

Svoju nemoć vlast vidi, ponajprije, kao rezultat, navodno, nedovoljne količine moći kojom raspolaže. Labavost na jednoj strani proba kompenzirati posezanjem za prejakim sredstvima, na krivim mjestima. Ako ne može kroz institucije, udara prečicom. I sve se češće sudara s očekivanjem javnosti i demokratskim standardima.