Jutarnji list: 28. 09. 2001.

SLUČAJ LORA Očekuje se da osam osoba s kaznenim prijavama izađe pred istražnog suca

Osumnjičeni su sinoć privedeni istražnom sucu. Kako doznajemo, spomenutim uhićenjima otvoreno je tek prvo poglavlje opsežne istrage o događanjima u Lori tijekom ratnih godina. Ono se odnosi na ubojstva splitskih civila srpske nacionalnosti Gojka Bulovića i Nenada Kneževića te dvojice zarobljenih crnogorskih rezervista koji su se predali hrvatskim snagama sredinom 1992. godine na ratištu kod Stona

Uhićeno 6 osumnjičenih za zločine u zatvoru Lora

Dvije osobe nedostupne su policiji i za njima se traga. Nakon privođenja, istražni sudac je osumnjičene zadržao u pritvoru, a njihovo saslušanje odgođeno je za danas ujutro

Piše: Marijo Kavain

SPLIT - Sinoć oko 20.30 sati istražnom sucu Županijskog suda u Splitu privedeno je šest osoba osumnjičenih za ratni zločin protiv civilnog stanovništva u vojnom zatvoru Lora. Dvije osobe nedostupne su policiji i za njima se traga. Nakon privođenja, istražni sudac je osumnjičene zadržao u pritvoru, a njihovo saslušanje odgođeno je do jutra. Troje, od osam osumnjičenih, su djelatne vojne osobe.

Kako doznajemo iz neslužbenih izvora u policiji, Županijsko državno odvjetništvo u Splitu odaslalo je jučer uhidbene naloge za osam osoba osumnjičenih da su sudjelovale u mučenju i ubojstvima civilnih i ratnih zarobljenika u vojnom zatvoru Lora, a među uhićenima je i Andrija Popović, tadašnji zapovjednik jedinice VP-a kojoj su predani zarobljenici kojima se potom gubi svaki trag. Prema neslužbenim informacijama, pripadnici Vojne policije i Odjela za ratni zločin MUP-a uhitili su osumnjičene osobe jučer u ranim jutarnjim satima, nakon čega su s njima obavljani obavijesni razgovori. Kraj splitskog suda poslijepodne se okupila rodbina uhićenika. - Sramota je da se privode hrvatski branitelji koje hrvatska vlast proganja zbog dvoje zarobljenika ubijenih u pokušaju bijega - rekao je brat uhićenog Ivana Bikića, poznatijeg pod nadimkom Čop. Kako neslužbeno doznajemo, osim Ivana Bikića uhićen je Miljenko Bajić, a njih su dvojica bliski suradnici nogometaša Igora Štimca. Zaposleni su kao izbacivači u njegovoj diskoteci Mississippi, a prije nekoliko dana sa Štimcem su sudjelovali u incidentu u kafiću Capo u Splitu. Obojica su bili pripadnici 2. bojne Vojne policije kojima se još sudi zbog premlaćivanja hrvatskog vojnika Dalibora Sardelića, koji je od posljedica batinanja umro 30. kolovoza 1992. godine u Lori.

Smrt zbog batinanja

Spomenutim uhićenjima otvoreno je samo prvo poglavlje opsežne istrage o događanjima u Lori tijekom ratnih godina, koje se odnosi na ubojstva splitskih civila srpske nacionalnosti Gojka Bulovića i Nenada Kneževića te dvojice zarobljenih crnogorskih rezervista, koji su se predali hrvatskim snagama sredinom 1992. na ratištu kraj Stona, nakon čega im se gubi svaki trag. Do uhićenja je došlo nakon što su tijekom prošlog i ovog tjedna u svojstvu svjedoka saslušane osobe koje su u to vrijeme bili stražari u Lori te su se iskristalizirala imena osumnjičenih.

Gojko Bulović uhićen je sredinom lipnja 1992. godine s bratom Uglješom pod sumnjom "da su sudjelovali u oružanoj pobuni protiv RH", kako je objašnjeno njihovim obiteljima. Poslije je Gojkovo tijelo prevezeno u KB Split, gdje je utvrđeno kako je preminuo od teškog batinanja i ostalih oblika torture. Slična se priča krije i iza smrti Nenada Kneževića, Kaštelanina koji je također odveden iz svojeg doma pod sumnjom da je sudjelovao u oružanoj pobuni protiv RH, a čije je mrtvo tijelo nekoliko dana nakon uhićenja prevezeno na Odjel patologije. Prema službenoj verziji, Knežević je ubijen pri pokušaju bijega, no obdukcijom su osim ustrijelne rane utvrđene i mnogo druge ozljede nastale mučenjem. Uz to, nekoliko svjedoka zatočenih u Lori potvrdilo je da je vidjelo Kneževića neposredno prije nego što je usmrćen, prilikom preseljenja u tzv. smrtonosni blok C, u teškom stanju i s mnogim ozljedama nastalim zbog iživljavanja čuvara.

Od Bobetka tražio istragu

Neposredni svjedok sudbine zarobljenih neprijateljskih vojnika bio je splitski odvjetnik Nenad Boban, tada aktivni visoki časnik HV-a, koji je Vojnoj policiji dva puta dao iskaz o događaju. Prema njegovu svjedočenju, zarobljenici su predani skupini vojnih policjaca koje je predvodio Popović, pri čemu ih je on snimao videokamerom, a jedan od policajaca vodio je psa dobermana. Sljedeći dan Boban je sreo časnika koji mu je rekao kako je u Ploče stiglo pet zarobljenika, a da su dvojica likvidirana. Boban je od generala Bobetka zatražio hitnu istragu, no ona nije pokrenuta. Te zarobljene u iskazuje spominjao i Mario Barišić, vojni policajac, koji je potvrdio da su masakrirani nakon zarobljavanja.

Saslušani svjedoci potvrdili torture

Kako neslužbeno doznajemo, saslušani svjedoci, koji su tijekom 1992. godine, u vrijeme ubojstva Bulovića i Kneževića, bili ugavnom vanjski stražari u kompleksu Lore, potvrdili su da su zatočenici bili podvrgnuti teškim torturama. Prema pojedinim svjedočenjima, u iživljavanjima su sudjelovali čak i civili, prijatelji pojedinih stražara koji su sada osumnjičeni za ubojstva.

Zarobljavanje rezervista

Osim slučaja ubojstava spomenutih civila, prema neslužbenim informacijama ovom prvom fazom u procesuiranju zločina u Lori obuhvaćeno je i zarobljavanje osmero ili devetoro rezervista JNA iz Hercegovine koji su se u proIjeće 1992. predali bez borbe, od kojih se dvojici nakon zarobljavanja izgubio svaki trag. Zarobljenike je nakon predaje preuzela jedinica VP-a kojom je zapovijedao Andrija Popović, koji je nakon rata postao čelni čovjek dubrovačlcog HDZ-a, a stranku je napustio nakon afere Barać i sloma Dubrovačke banke, dok danas vodi Nezavisnu listu.