Vjesnik: 29. 09. 2001.

Hoće li najbliži Zubakov suradnik biti suđen za ratne zločine?

Tvrdi se da je Haaški sud, temeljem dokaza dostavljenih iz zeničkog suda, odobrio vođenje postupka protiv 15 Hrvata iz Žepča, ali ministar obrane Mijo Anić tvrdi da to nije točno / Na vrhu liste optuženih su Perica Jukić, ratni predsjednik Predsjedništva Herceg-Bosne i Ivo Lozančić, bivši zapovjednik žepačke brigade HVO-a, a danas visoki dužnosnik Zubakove Nove hrvatske inicijative

SARAJEVO, 28. rujna (Od Vjesnikova dopisnika) - Vrhovni sud Federacije BiH odbacio je zahtjev obrane za izuzećem predsjednika i svih sudaca Kantonalnog suda u Zenici u procesu protiv 15 Hrvata iz Žepča optuženih za ratne zločine nad Bošnjacima. Na vrhu liste optuženih su Perica Jukić, ratni predsjednik Predsjedništva Herceg-Bosne i Ivo Lozančić, bivši zapovjednik žepačke HVO brigade, a danas visoki dužnosnik Zubakove Nove hrvatske inicijative.

Upravo je optužba protiv Lozančića razlog što već mjesecima ovaj slučaj intrigira javnost. Haaški sud navodno je, temeljem dokaza dostavljenih iz zeničkog suda, odobrio vođenje postupka protiv spomenute skupine. No, iz političkih razloga početak procesa je višekratno odgađan. Tek nakon što je smijenjen bivši kantonalni tužitelj Zahid Kovač dogovoren je početak istražnog postupka, što već sada prijeti uzdrmati same temelje na kojima je zasnovana koalicijska vlast u Federaciji BiH!

Visoki dužnosnici NHI, od kojih su neki ministri u državnoj i entitetskoj vladi, žestoko su reagirali tvrdeći kako sud u Zenici ne može objektivno suditi u ovom slučaju. U utorak, kada su se 15-orica članova »Žepačke skupine« trebali pojaviti pred sudom kako bi dali svoje iskaze - nitko se od njih nije pojavio pred istražnim sucem.

Mijo Anić, federalni ministar i dužnosnik NHI-a, izjavio je da Kantonalni sud u Zenici nije spreman za vođenje procesa u ovom slučaju. »Smatram da se odgovorni trebaju dogovoriti o sudovima koji će procesuirati ovakve slučajeve. Zenica, osobno mislim, ne može suditi ljudima koji su, uvjetno rečeno, bili s druge crte bojišnice«, rekao je Anić, dodajući da suđenja optuženim za ratne zločine u BiH moraju provesti multietnički sudovi.

Anić je zatražio i od visokog predstavnika u BiH Wolfganga Petritscha da spriječi suđenje žepačkoj petnaestorici u Zenici i slučaj povjeri nekom drugom, nepristranom sudu. U pismu kojeg je uputio Petritschu, Anić je ustvrdio kako je »neprihvatljivo da sudski spor vode jednonacionalni sudovi u kojima ima sudaca koji su u vrijeme hrvatsko-bošnjačkog sukoba bili u odorama Armije BiH«.

»Haški tribunal jasno je dao do znanja da ga slučaj Žepče ne zanima i nije ovlastio Kantonalni sud u Zenici da procesuira ovaj slučaj. Ovdje se sumnjiči gotovo cijelo zapovjedništvo 111. brigade Hrvatskog vijeća obrane, koja je u 1993. godini bila u potpunom okruženju Armije BiH i bojim se da se procesom u Zenici želi suditi samo zato što su uspješno provodili obranu i bili na "drugoj strani"«, zaključio je Anić, koji je preporučio da se optuženim Žepčacima sudi pred poesbnim, neutralnim i multietničkim sudom u BiH za procesuiranje ratnih zločina, čije je osnivanje nedavno preporučila glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte.

Istu ideju podupire i lider NHI-ja, Krešimir Zubak. Aktualni ministar civilnih poslova i komunikacija BiH u izjavi za Vjesnik rekao je da je već dao svoje pozitivno mišljenje o osnivanju takvog suda. Zubak je pisao visokom predstavniku te zatražio da istraga i eventualno suđenje budu povjereni nekom drugom, nepristranom sudu: u Travniku, Orašju ili Livnu.U priopćenju NHI-ja piše »da čitav postupak ukazuje da se radi o političkom postupku«.

»Ne dovodeći u sumnju da i takve optužbe trebaju biti rješavane ako se nađu pred sudom, želimo upozoriti na to da je Kantonalni sud u Zenici povjerio vođenje postupka sucu koji je obnašao dužnost vojnog suca u postrojbama Armije BiH. Dakle radi se o sucu koji je bio u vojno suprotstavljenoj strani, da je Kantalni sud u Zenici gotovo jednonacionalan.

Još je nejasno hoće li NHI, u slučaju da se proces nastavi provoditi na započeti način napustiti Alijansu za demokratske promjene, čime bi ovaj koalicijski savez postao gotovo sasvim jednonacionalan. »Ovo je možda još jedan u nizu pritisaka da nas otjeraju iz Alijanse. Mi im više ne trebamo, Lagumdžijin SDP ima svoje Hrvate«, ističe visokopozicionirani izvor u Zubakovoj stranci.

Alenko Zornija