Novi list: 02. 10. 2001.

SLUČAJ LORA – PREDSJEDNIK DALMATINSKOG KOMITETA ZA LJUDSKA PRAVA

Majić: Laušić ometao istragu

Apsurdno je da čovjek s čela Vojne policije koja je činila najstrašnije zločine ostane na toj funkciji, kaže Tonči Majić i dodaje “odgovornost seže i do ministra obrane Joze Radoša”

SPLIT - Ispitivanja sedmorice pritvorenih od osam osumnjičenih za ratne zločine počinjene u Vojnom zatvoru “Lora” najvjerojatnije će početi krajem tjedna. U samom istražnom postupku trenutno se i ne može događati nešto “spektakularno”, budući da treba provesti predviđenu zakonsku proceduru nakon donošenja rješenja o jednomjesečnom pritvoru osumnjičenih, u kojoj slijede žalbe pritvorenih i rješenja po tim žalbama, rekao nam je županijski državni odvjetnik Mladen Bajić. Osmi osumnjičeni, Tomo Duić, bivši upravitelj zatvora u ratnoj luci Lora, još uvijek je nedostupan organima gonjenja.

Tonči Majić, predsjednik Dalmatinskog komiteta za ljudska prava, nevladine organizacije koja je svojim aktivnostima doprinijela otvaranju slučaja Lora, kaže kako raspolaže dokumentacijom iz koje je vidljivo da je kroz “malu Manjaču” u Lori, od 1992. do 1997. godine, prošlo 1.005 evidentiranih osoba.

Suspenzija za generala

- Mnogi zatvorenici, a posebice nestali i ubijeni, nisu, međutim, uopće evidentirani, tvrdi Majić. Na konferenciji za novinare u veljači ove godine Majić i njegova organizacija upoznali su novinare s dokumentima o mučenjima u Lori, na osnovi kojih su uputili otvoreno pismo ministru obrane Jozi Radošu tražeći smjenu, ili makar suspenziju do okončanja istrage, generala Mate Laušića.

- Apsurdno je da čovjek s čela Vojne policije koja je činila najstrašnije zločine o čemu više nema nikakve sumnje, ostane na toj funkciji. Njega je već tada trebalo makar suspendirati, kako bi se olakšalo istragu. Ako od tada Vojna policija ništa nije učinila, a pouzdano znam da je Laušić ometao istragu zbog čega su ga neki političari napali, pa je popustio, jasno je da odgovornost seže i do ministra obrane Joze Radoša, kaže Majić.

Dugovječnost Laušićeva opstanka na vrhu Vojne policije predsjednik Dalmatinskog komiteta za Ijudska prava tumači time što Laušić “najviše pozicionirana vojna osoba koja je odgovorna za zločine, predstavlja predziđe političarima”.

- Nakon što on padne, dolaze na red političari, i počinje istraga koja će dati imena političara koji su znali što se zbiva u Lori, prognozira Tonči Majić dodajući da Haški sud, iako do sada u svojim zahtjevima prema Hrvatskoj nije eksplicitno spominjao Loru, ima sve podatke o tamo počinjenim zločinima.

- U činjenici da Haag do sada nije eksplicirao Loru, vidim povjerenje koje daju našem pravosuđu. Oni zapravo testiraju hrvatsko pravosuđe. Ako prođemo ovaj test, na putu smo k istinskoj samostalnosti i suverenosti, kaže Majić.

Iskopane oči

Majić posebno naglašava detalj o kojemu je u našem listu već bilo riječi - izravnu odgovornost tadašnjeg vrha države za zbivanja u Lori.

- O tim zbivanjima, koja nisu bila sporadičan slučaj zločina, već su traj ala kroz nekoliko godina, bio je obaviješten i sam Franjo Tuđman, ali ništa še konkretno nije dešavalo da se zločini zaustave, kaže Majić.

- Među ostalim, tađašnji zapovjednik Vojne policije u Šibeniku Mario Barišić i njegov pomoćnik Milorad Paić, bili su u službenoj kontroli u splitskom zatvoru gdje su vidijeli zatvorenike iskopanih očiju, odsječenih ušiju i jezika, polomljenih udova. Poslije su zatražili prijem kod generala Bobetka i samog Tuđmana. S Tuđmanom su bili i na ručku, ali jedina posljedica svega bila je da su izbačeni iz vojske, kaže predsjednik Dalmatinskog komiteta za ljudska prava.

Tvrdi se da je Tomi Duiću, osmom osumnjičenom za kojim se traga, jednom od posljednjih koji je napustio okupirani Vukovar, Tuđman na vjenčanju darovao tisuću maraka u znak priznanja za iskazanu hrabrost. Poslije Vukovara, Duić postaje upravitelj zatvora i osobno sudjeluje u zločinima koji su se događali u Lori.

Zoran KRŽELJ