Vjesnik: 05. 10. 2001.

Financijski rat protiv terorizma

Američki Kongres priprema zakon koji bi pomogao u razbijanju terorističkih financijskih mreža / Europska komisija pokrenula je ubrzani postupak donošenja zakona kojim bi se imovina Osame bin Ladena te 27 osoba i organizacija koji ga podupiru zamrznula u cijeloj EU

PETRA BULIĆ

ZAGREB, 4. listopada – Dva su odbora američkog Kongresa, Odbor za financijske usluge Zastupničkog doma i Senatski odbor za bankarstvo, pokrenuli raspravu o novom zakonu kojim bi se povećale ovlasti ministarstva financija u borbi protiv financijskog kriminala.

Novim zakonom cilja se na razaranje terorističke financijske mreže, što je, kako je rekao ministar financija

Paul O"Neill, postalo pitanje sigurnosti građana. »Želimo li iskorijeniti terorističke ćelije, moramo uništiti njihove izvore sredstava, ali i spriječiti financijske posrednike koji svjesno odvraćaju pogled«, rekao je O"Neill.

Prema prijedlogu Odbora za financijske usluge, koji je u srijedu podržala Bushova administracija, ministarstvo financija moći će upotrijebiti dodatne kaznene mjere protiv zemalja ili inozemnih banaka za koje se smatra da bi mogli biti sudionici u pranju novca i drugim vrstama financijskog kriminala. Tako će američke banke morati detaljno bilježiti svaku transakciju s takvim institucijama ili zemljama, a u krajnjim slučajevima poslovanje s njima će biti zabranjeno.

Izvan zakona će biti stavljeno i »pranje« sredstava iz nelegalnih izvora u inozemstvu unutar SAD-a te krijumčarenje više od 10.000 USD u Sjedinjene Države ili izvan njih. Nezakonito će biti i pranje novca putem kockanja na internetu te sva sredstva koja se mogu povezati s ilegalnom financijskom mrežom hawala koja djeluje na Bliskom Istoku i južnoj Aziji.

Odbor za bankarstvo raspravljao je u četvrtak o strožim mjerama, među kojima će biti i nova ograničenja za korespondentno bankarstvo – međubankarske usluge zahvaljujući kojima banke mogu obavljati transakcije i u zemljama u kojima nisu fizički prisutne. Istražitelji Senata otkrili su da mnoge američke banke, uključujući Bank of America i Citibank, obavljaju takve usluge i tako zapravo služe kao kanal za prebacivanje nezakonitog inozemnog novca te potpomažu krijumčarenje droge, prijevare i druge oblike financijskog kriminala.

I na međunarodnom planu borba protiv financijske strane terorizma je intenzivirana. Uspostavljen je novi odbor Vijeća sigurnosti, kojim će predsjedati Velika Britanija, sa zadaćom nadgledanja provođenja nove rezolucije prema kojoj sve članice UN-a moraju uskratiti novac, potporu i sklonište teroristima. No odluka o dodjeli predsjedništva Velikoj Britaniji, jednoj od pet stalnih članica s pravom veta, u suprotnosti je s dosadašnjom praksom, što samo dokazuje kolika je potreba za kontinuitetom u provođenju rezolucije.

O financijskoj strani borbe protiv terorizma, osim o ublažavanju gospodarskih posljedica napada na New York i Washington, po svemu sudeći raspravljat će se i na sastanku ministara financija i guvernera središnjih banaka zemalja G7, koji bi se slijedećeg vikenda trebao održati u Washingtonu. Jedna od najvažnijih točaka razgovora vjerojatno će biti proširenje uloge Financial Action Task Force čiji je osnovni zadatak sprečavanje pranja novca.

Ovoga je tjedna objavljeno i da su američke vlasti od 11. rujna otkrile i zamrznule ukupno 6 milijuna USD i 50 računa u bankama za koje se smatra da su povezani s počiniteljima terorističkog napada. Prošloga tjedna predsjednik SAD-a George Bush potpisao je dekret o zamrzavanju imovine Osame bin Ladena te 27 osoba i organizacija koji ga podupiru. Europska komisija u utorak je pokrenula ubrzani postupak donošenja zakona kojim bi se imovina s istoga popisa zamrznula u cijeloj EU. To su već napravile Nizozemska i Australija.

Istrage se nastavljaju širom svijeta, a bankama je radi usporedbe s imenima klijenata poslan popis 400 sumnjivih osoba i organizacija, koje je prošloga tjedna sastavila Banka za međunarodna poravnanja (BIS). Međutim, dio je sredstava otkriven mnogo ranije – Europske su banke od srpnja zamrznule 100 milijuna USD sredstava vezanih uz Afganistan, od čega 68 milijuna u Velikoj Britaniji.

Bahreinska središnja banka, koja regulira najveći zaljevski financijski centar, u utorak je objavila da je 90 posto banaka pod njenom jurisdikcijom dovršilo provjere, no za sada još nije pronađena moguća veza s Bin Ladenom. Jemen i Sudan, koji su već prihvatili UN-ovu novu rezoluciju, i Oman i Mozambik ovoga su tjedna također pokrenuli istrage.

Međutim, prema riječima jednog od dužnosnika američkog ministarstva trgovine, iako se blisko surađuje sa središnjim bankama i regulatorima u Europi, Aziji i svim zaljevskim državama, nije bilo gotovo nikakvih odgovora iz Afrike. Smatra se da bi afrički podaci mogli biti od velike važnosti jer je Al-Qaeda nekoliko godina imala sjedište u Sudanu, a poznato je da su terorističke ćelije uspostavljene u Somaliji, Keniji, Tanzaniji i Etiopiji.

Nizozemska ABN Amro provjerava suradnju Saudi Holandi Bank, saudijske podružnice u kojoj drži 40 posto vlasništva, sa sudanskom Al-Shamal Islamic Bank koju je navodno osnovao sam bin Laden. Al-Shamal je porekla bilo kakvu povezanost s američkim neprijateljem broj jedan.

Provjeru Al-Shamal te Tadamon i Faisal, druge dvije sudanske banke, zatražila je i posebna organizacija islamskih financijskih institucija sa sjedištem u Bahreinu, s osamdesetak članica s područja Bliskog istoka i sjeverne Afrike, koja se inače brine za provođenje bankarskih standarda u skladu s islamskim vjerskim zakonima.

Britanska banka HSBC nije komentirala navodnu vezu s afganistanskom središnjom bankom, ali se smatra da suradnja već godinama nije aktivna.